Sobota ukázala výnimočnosť festivalu Pohoda

LFZ3692

Sobotné počasie absolútne prekvapilo a vyšlo slnko. Krátka búrka podvečer nenarušila program ani bezpečnosť.

Posledný deň otvorila výnimočná udalosť – koncert ženského orchestra z Afganistanu Zohra. Predstavte si, že pochádzate z krajiny, kde Taliban zakáže nielen hudbu, ale ženám takmer čokoľvek robiť. A vy ste hudobníčky. Pohoda je skvelým miestom na ich vystúpenie. Silný príbeh, krásne melódie. Zohra si priniesla aj detských hudobníkov.

Orange stage otvorila etno smršť z Nemecka – Bukahara. Ich vystúpenie bolo naplánované už minulý rok, no pre zranenie sa uskutočnilo až teraz. Od prvého tónu si zábavní, skromní a fotogenickí hudobníci rôzneho pôvodu získali srdcia tancujúceho a spievajúceho publika. Bolo vidieť, že hudobníci sú srdečným prijatím príjemne prekvapení, čo nám aj potvrdili v rozhovore. Pri pesničke No! zanechávajú jasný odkaz: Fuck racism! Na pódiu sa striedajú rôzne nástroje, jazyky a z hudobníkov srší muzikálnosť a nadšenie.

Pozitívne emócie pokračujú na Urpiner stagei, kam sa prepracovali miláčikovia Pohody, Holanďania Bazzookas. Okolo frontmana Bazza sa opäť od minulého roka vystriedali niekoľkí mladí hudobníci. Zaplnená plocha tancuje, skáče a spieva spolu s kapelou, veď texty máme nacvičené z autobusových vystúpení. Bazzookas si na pódium zavolajú dievčatá z publika a neváhajú sami vbehnúť medzi publikum. Je až neuveriteľné, že srdeční a zábavní hudobníci hrajú prakticky zadarmo a doma ani netušia, ako ich slovenské publikum má rado. (Čítajte v rozhovore.) Trubkár Remco má dnes narodeniny a Bazz mu s publikom želá všetko najlepšie. “Môžete mu popriať, dať mu pusu či požiadať o vzťah,” nabáda s úsmevom energický Bazz.

“To bola veľká frajerina,” počuť spokojného fanúšika. “Zamilovala som sa,” vyznáva sa dievčina. “A do koho?” “Do všetkého z Pohody!”

Krásna poetka Akua Naru oslnila divákov na Orange stagei. Americká speváčka svoje ghanské korene pripomenula typickou látkou z tejto oblasti na svojom oblečení. V jej vystúpení sa spája láska k živej jazzovej, soulovej a hip hopovej hudbe s témami boja za spravodlivosť a rovnosť, za práva afrických žien. “Môžeme zlepšiť tento svet aspoň pre naše deti a ich deti?” Kladie otázku divákom a oni súhlasia.

Orange stage pokračuje silným africkým príbehom. Emmanuel Jal so sestrou Nyaruach nie sú obyčajní mladí hudobníci. Emmanuel bol detským vojakom a jeho sestra pre vojnu v Južnom Sudáne žije v utečeneckom tábore v Keni. Ďalší z momentov, kedy Pohoda dokáže spojiť to, čo je inde na svete nemožné. Sloboda a mier sú darmi a nie sú samozrejmé. Radostné africké rytmy roztancujú publikum a súrodenci rozdávajú toľko radosti, ako by ich život bol bezstarostný. Niekoľko divákov si zavolajú tancovať aj na pódium.

EUropa stage ponúkla moderné tanečné africké beaty od zoskupenia KOKOKO! z Demokratickej republiky Kongo v žltých oblekoch. Hudobníci z Kinshasy si svoje nástroje vyrábajú sami z odpadu. Skutočné nástroje sú pre nich pridrahé. Výborní hudobníci predvádzajú perfektný zvuk svojich originálnych nástrojov a ich šialené rytmy priťahovali do stanu aj ľudí, čo išli okolo a o ich príbehu nič netušili. Je úžasné, že sme ich vášeň pre hudbu mohli vidieť naživo na Slovensku, keďže sa im ťažko cestuje. S kapelou sme sa porozprávali pre Bombing a keď som ich po koncerte náhodne stretla, milo a skromne sa mi prihovorili.

Na Urpiner stagei medzitým prebiehal koncert jedného z headlinerov Liama Gallaghera. Pocity, ktoré na divákov preniesol, boli rozpačité. Spieva rovnako ako v 90-tych rokoch, jeho vlastné skladby nie sú až také známe ako tie od Oasis a tak ľudia reagujú najmä na ne. Našťastie ich do setlistu zaradil niekoľko. “Možno to poznáte, možno nie… Wonderwall,” ohlási skladbu Liam a nechá publikum spievať refrén. Chvíľami z neho cítiť, že sa celkom baví, dokonca milo zmení text vo Wonderwall na “…ale nehovorím po slovensky”, ale potom publiku povie “fuck you”, mimochodom, zrejme v pozitívnom zmysle.

Jemné akustické vystúpenie čakalo na divákov v NAY tanečnom dome v podaní Gruzínok Trio Mandili. Nežné sympatické dievčatá predstavili tradičnú gruzínsku hudbu a učili divákov gruzínske frázy. Mimochodom, ak neviete, pozrite sa, aké krásne písmo má gruzínčina.

Objav Pohody 2018 Austrálčan Donny Benét je zjav, pri ktorom neviete, či sa vám tá hudba páči alebo nie, či to myslí vážne alebo si robí srandu. Ale ostanete fascinovane naňho pozerať a už sa pristihnete, že tancujete. Vtiahne vás do disca 80-tych rokov ako stroj času. Každopádne Donny sa po minuloročnej Pohode predstavil slovenskému publiku na štyroch koncertoch jesenného turné. Nesmel chýbať hit Santorini, počas ktorého vbehli na scénu Orange organizátori z Pohoda crew na ďakovačku. “Dovolili sme si Donnyho prekvapiť, lebo on je náš, patrí do rodiny,” vysvetlil Miško Kaščák a predstavil jednotlivých členov po mene. (Vedeli by ste v rýchlosti vymenovať tridsiatich kolegov?) “Pre toto to robíme. My chceme poďakovať vám,” vyjadril vďaku návštevníkom Pohody jej hlavný organizátor.

Inovatívna huslistka a speváčka Sudan Archives zaujala divákov v preplnenej EUropa stage nielen odhaleným dekoltom, ale aj svojou modernou hudbou prepojenou so severoafrickými motívmi.

Talentovaná herečka a speváčka bola na Urpineri ďalšou headlinerkou – Charlotte Gainsbourg. Slovenskému divákovi je známa najmä vďaka filmom Larsa von Triera. Jej spevácka kariéra nie je o nič menej provokujúca. Pódium ovládla svojou jemnou ženskosťou. Vizuál vystúpenia tvorili opäť svetelné rámy a miestami ladili koncert akoby do čiernobiela.

Po polnoci odpálili na preplnenej Sporka stage energizujúcu show Little Big. Pripomínajú ruských Die Antwoord v raveovom podaní. Na skladbu Skibidi sa na scénu dostali diváci, ktorí k nej nacvičili v NAY tanečnom dome choreografiu podľa klipu.

Tam si diváci medzitým mohli zaskákať na ďalšie spojenie dvoch kultúr. Predstavilo sa tu zoskupenie Helsinki Cotonou Ensemble, funkoví hudobníci z Fínska a spevák, perkusionista, saxofonista, tanečník z Beninu. Táto fúzia perfektne fungovala a bolo úžasné sledovať Fínov spievať v jazyku Beninčana Noëla Saïzonou. Ľudia sa tak bavili, že si na podlahe tanečného domu vydupali prídavok.

Som hrdá na prajné slovenské publikum z Pohody. Aj menej známa kapela, ktorú často počujeme prvýkrát, sa cíti vítaná v našej krajine. Mnohokrát sú to hudobníci z neľahkých spoločensko-politických pomerov a pocit prijatia je pre nich najviac, čo si od nás môžu vziať.

Na Sporka Science & Magic stagei ste si mohli pozrieť skvelé spojenie slovenskej skupiny The Last Days of Jesus a tanečníc z Bratislava Burlesque.

Unavená automaticky prepletám nohami, kráčam po runwayi k stanovému mestečku, ktoré osvetľuje fakt krásny oranžový mesiac a premýšľam, že Pohoda 2019 dopadla napriek všetkým prognózam veľmi super. Ďakujeme, vidíme sa opäť o rok 9. – 11. júla 2020 na trenčianskom letisku!

Autor: Martina Jarolínová
Foto: Richard Lutzbauer