Michael Kocáb vydal nové video k piesni Sebastián, ktoré natočil pri zbombardovanom dome v ukrajinskom meste Izium.

Sanitky Ukrajina Michael Kocáb Šimíček Kuchta Izium

Novú verziu piesne Sebastián, ktorá vznikla v produkcii Pohody, nahral Kocáb počas výpravy slovenských a českých dobrovoľníkov, ktorí viezli sanitky až ku frontu na východnej Ukrajine. Na klavíri ho doprevádzala mladá ukrajinská klaviristka Anastasija Ščerbakova pochádzajúca z aktuálne obsadenej Avdijivky. V texte Michala Horáčka sa spieva o utrpení a o pravde.

Video sa natáčalo v troskách domu v meste Izium, ktoré keď oslobodili ukrajinskí vojaci na jeseň 2022, objavili v ňom masový hrob so 400 telami. „Keď sme prichádzali k tomuto domu, mala som guču v hrdle. Tá budova vyzerala presne ako dom, v ktorom som bývala,“ povedala  klaviristka Anastasija pre Denník N. Video režíroval mladý ukrajinský režisér AG Gospodinov. Obsahuje aj text v ukrajinčine, o preklad sa postarala Marta Kákoni.

Sanitky Ukrajina Michael Kocáb Šimíček Kuchta Izium

„Ukrajina krvácí! Cokoli malého uděláme pro ukrajinské lidi, děláme pro sebe. Pro svoji bezpečnost, ale hlavně pro své svědomí,“ dodáva k videu Michael Kocáb. 

Krátko po natočení klipu odovzdal Michael Kocáb armádnym medikom v meste Slaviansk sanitku, ktorú odšoféroval naprieč Ukrajinou. Sanitka sa zakúpila za prostriedky zo zbierky  iniciovanej slovenskými fotografmi a novinármi, dlhodobým podporovateľom zbierky je aj festival Pohoda. Aktuálne pokračuje v Čechách na stránke Donio.cz.

Sanitky Ukrajina Michael Kocáb Šimíček Kuchta Izium

Na spiatočnej ceste sa Michael Kocáb stal súčasťou festivalu Pohoda loves Ukraine v Kyjive, na ktorom hral spoločne s kapelou Karpatské chrbáty a na ktorom hrali ďalší umelci a umelkyne zo Slovenska a Ukrajiny.

Zbierka na sanitky bude pokračovať aj počas Koncertu pre Ukrajinu, ktorý sa bude konať 25. februára na Primaciálnom námestí a vo Fuge v Bratislave.

VIDEO SEBASTIÁN:
https://www.youtube.com/watch?v=zfR90Qoqjhc

Česká zbierka na sanitky na Donio.cz:
https://www.donio.cz/sanitky-na-frontu

Zdroj: TS Pohoda festival, Jozef Hámorský
Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N