Štvrtok na Pohode 2023: Podpora Ukrajine, netradičné hudobné štýly a krásne počasie

Pohoda2023 stvrtok LFZ (50)

Začala sa Pohoda 2023. Ako sa vydaril štvrtkový program na trenčianskom letisku?

Pohoda 2023 historicky po prvýkrát a možno aj naposledy privítala svojich návštevníkov už v stredu. Dôvodom bola opravovaná cesta a zmena v doprave na letisko. Otvorené boli stanové mestečká so všetkým servisom a musím vzdať hold organizátorom, že počúvali návštevníkov a urobili maximum pre ich pohodlie. Napríklad medzi stanovými mestečkami Opatovce a Biskupice premávala zavretým areálom kyvadlovka, a tak mali pendlujúci ubytovaní výnimočnú príležitosť vidieť prípravy na festival zblízka. Okrem toho si užili program viacerých DJov – jašenie a dub.

Absolútne prvým počinom, ktorý otváral celý program Pohody 2023, bola štvrtková premiéra filmu 5×5=25 Päť pohľadov na 25 rokov Pohody. Autormi sú piati režiséri Juraj Johanides, Lucia Kašová, Barbora Sliepková, Marek Moučka a Simon Mozgovoi.

Alina Pash, ukrajinská speváčka, skladateľka a herečka, sa predstavila v Bratislave publiku na Koncerte pre všímavých, ktorý organizuje Pohoda pri výročí Nežnej revolúcie. Alina si nás tam podmanila zmesou etnickej hudby s rapom a elektronikou (sprevádzal ju DJ). Aj jej pódiový kostým podčiarkuje práve túto kombináciu. Zafungovalo to aj na hlavnom pódiu, ktoré vo štvrtok otvárala.

„Alina Pash bola prvou potvrdenou umelkyňou Pohoda 2023. Odvtedy sme sa stretli aj osobne a sme si istí, že sme vybrali dobre. Prajeme jej, aj ostatným umelcom a umelkyniam z Ukrajiny, aby čoskoro mohli koncertovať slobodne a bez strachu o život aj vo svojej hrdej krajine,” hovorí o výbere umelkyne Michal Kaščák. Ten otvoril Pohodu nielen v slovenčine, ale aj ukrajinčine na podporu statočných obrancov mieru a po anglicky pre zahraničných návštevníkov, ktorých je aj tento rok na letisku veľké množstvo. Vyjadril vďaku za možnosť organizovať slobodný festival v mierovej krajine a poprial susedom, aby čím skôr mali rovnakú možnosť.

Alina si okamžite získala všetkých divákov hlavného pódia. Bola prekrásna a veľmi sympatická. Neskutočne sa tešila, že ako dievča z dediny môže za takých ovácií stáť na main stagei festivalu. Neustále pôsobila pozitívne. “Chcela by som vám predstaviť našu krajinu – silnú, odvážnu, mocnú a pozitívnu.” Rovnako tak pôsobila aj Alina Pash. Bola na pódiu sama (“Len si predstavte, že som tu s kapelou, orchestrom, ale náš zlý sused bol proti.”), v centre zavesená ukrajinská vlajka a mladá, dravá, radostná a pozitívna speváčka, ktorá je ale právom nahnevaná a má silu bojovať.

Pesničky spieva po ukrajinsky a po anglicky, v prestávkach ich predstavuje, hovorí o svojej kultúre a vyzýva, aby sme boli my hrdí na tú svoju. “Cíťte predkov, držia nám chrbát.” Keď sa prezlečie z bieleho kostýmu do sexy čiernej čipky, trochu sa zmení aj nálada a začne hovoriť o tom, že má rada mágiu, bosorky aj Harryho Pottera. Neustále komunikuje s publikom, necháva nás spievať a vďačne sa teší.

Pohoda2023 stvrtok LFZ (11)

“Na Ukrajine stále prebieha vojna. Prosím vás o príspevky, podporu, zisťujte si a zdieľajte informácie, aspoň jedno slovo na odstránenie russkej propagandy.” Emócie sršia z jej vystúpenia aj slov. “Podporujme sa, rešpektujme sa.” Mám zimomriavky a cítim mágiu, ktorou bojuje proti nepriateľovi a za lepší svet. Svoj nádherný hlas predvedie v emocionálnej skladbe o hrdosti na svoju krajinu a predkov a z tej sily na neubránim dojatiu a slzám. Pozerám okolo seba a vidím, že to cítime rovnako viacerí. V poslednej skladbe Alina využije spolupatričnosť a vyzve publikum na kúzlo – poďme naším spoločným skákaním symbolicky zapáliť Kremeľ. Nie fyzicky zničiť národ, ale ukončiť jeho teror. Využiť pozitívnu imagináciu na zbavenie sa toho nepotrebného a nech zlo zmizne. A poviem vám, bola to naozaj sila.

Na Pohode sa to často nestáva, ale Alina dostala možnosť pridať ešte jednu skladbu. Ovácie publika boli obrovské. V dave nechýbali ani ukrajinské vlajky a v strede sa týčila aj čierna vlajka s prečiarknutým Z, ktorú si môžete pamätať z minuloročného rovnako magického a silného koncertu ukrajinskej kapely Go_A. Alina Pash sa jednoznačne zapísala do sŕdc Pohody veľkými písmenami.

V ďalšom slote boli na výber dva veľké slovenské talenty. Energickosťou si preplnenú SLSP Arénu podmanili dievčatá z Meowlau X Val spolu so svojím bubeníkom. Naživo hraný drum’n’bass roztancoval celkom slušný dav. Jemnejšiu náladu mohli diváci zažiť na Orange stagei, kde sa predviedol rodák z Trenčína Erik Žigmund alias Erø so svojou gitarovou zmesou soulu, jazzu, r’n’b a folku. Vytvoril zasnenú atmosféru, čo na Orange stagei nebýva zvykom. Hudobníkom sekundovali tanečnice. Obaja interpreti vystupujú na podujatiach organizovaných Pohodou a obaja predstavili svoj druhý album po úspešnom debute.

Sleaford Mods boli potvrdení medzi poslednými interpretmi a nahradili obžalovaného slowthaia. Páni z minimalistického post-punk či punk-hop dua pôsobia, že si odskočili na pódium z gauča. Hudobné slučky, lenivé riffy a sample v poklade oscilujú medzi punkom a hip-hopom a sú dopĺňané na jednej strane energickým rapom, ktorý miestami skĺzne do bezútešnej nahnevanej výpovede. Jason so svojimi škrekmi, zvukmi a pohybmi vyzerá miestami, že si odbehol z liečenia. Andrew si nad mašinkami úplne neprítomne a rozkošne zatancuje v kontraste s výpoveďou, v ktorej hudobníci kritizujú spoločnosť. „Sleaford Mods sú jednou z mojich najobľúbenejších kapiel, ich vinyly patria k ozdobe moje hudobnej zbierky. V roku 2017, keď boli na Pohode prvýkrát, som si pozrel 20 minút koncertu a išla z nich taká energia, že som sa cítil, akoby som sa dobre a dlho vyspal… tento trik plánujem použiť aj tento rok… 🙂 Mimoriadny hudobný zjav, rap ako z guľometu do skvelých, zdanlivo jednoduchých podkladov. Ich pódiová “antishow” je tiež výnimočná, čistá sila a úžasná kreativita,” dodáva k Sleaford Mods Mišo Kaščák.

Francúzsky hudobník Mezerg mal vystúpiť už na Pohode 2022, ale svoju premiéru musel zrušiť, pretože mu na letisku stratili batožinu. O to viac sme sa mohli tešiť na túto jednočlennú kapelu tento rok. Mezerg zaplnil celú Arénu SLSP. Elektronickú hudbu oceňujem, keď je vytváraná na živých nástrojoch priamo na mieste. Pri tomto hudobníkovi neviete, či chcete tancovať alebo sa ostať naňho fascinovane pozerať. So svojím setom nástrojov je priam zrastený. Veľmi intenzívne používa klávesy, pedály, loopy aj teremin a svoju hudbu si užíva. Ktorými časťami tela nehrá, tými tancuje. Napriek počiatočným problémom so zvukom sa sympatický a príjemný Francúz nenechal odradiť a odpálil svoj elektronický housový set.

Štvrtkový program na Urpiner stagei uzatvára veľká tanečná párty Jamieho xx. Na Pohode už vystúpil, a to v roku 2010 ako súčasť kapely The xx. Teraz priniesol úplne inú energiu. Aj keď je na pódiu sám, okamžite strhne publikum, ktoré mu sekunduje v jeho radosti z hudby. V tento večer vsadil na mix rôznych žánrov.

Mimoriadne silná a apelujúca na našu budúcnosť je tento rok Visual Stage Pohoda. Návštevníci si môžu pamätať stánok PNS z roku 2019, ktorej autorom je Stano Masár. Aj tento rok sa dá odoslať pohľadnica svojim známym alebo sebe – Pozdrav môjmu zajtrajšiemu ja.

Degradujúcu biodiverzitu a dôsledky znečistenia vodných tokov ukazuje Mário Coufal a Vova v projekte Castorin. Zmutovaný vodný živočích pôsobí ako výstražný prst. Je zaujímavé pozorovať návštevníkov, ako so zvedavosťou pristupujú k tomuto čudnému tvorovi.

Na klimatickú zmenu a ochranu našej planéty reagujú aj diela Šimona Chovana: Dear Thearlings, Rudolfa Sikoru: Nie politika, ale múdrosť ochráni našu civilizáciu!, Ota Hudeca: Vlajka modrej planéty a dielo Andrása Cséfalvaya, ktoré vzniklo priamo pre Pohodu 2023, Last generation a je pripomienkou šiesteho vymierania druhov.

Minulý rok sme ešte skloňovali označenie plnohodnotná Pohoda po tých pandemických. Dnes už po týchto časoch nie je ani zmienky. Čo však ostalo z minula, je pachuť vojny u susedov. Som nesmierne rada, že môžeme spoznávať tú rozmanitú kultúru a úžasné talenty, ktoré sa nám tu predstavujú, no rozhodne by som im to priala za úplne iných okolností. Slovensko sa zmenilo ešte inak – minulý rok sme zažili teroristický čin na Zámockej a mnohí naši kamaráti, kolegovia, susedia majú opäť o čosi ťažší život. Pohoda reagovala Slovenskou Teplárňou, ktorá bude po lete pokračovať druhou vlnou. Som pyšná, že Pohoda je relevantným, dokonca nosným hlasom v reakcii na spoločenské udalosti.

Vitajte v druhom dni Pohody. Nenechajte si ujsť Symphony of Free Ukraine, Kimiho Djabatého, Hermeta Pascoala, Dakh Daughters, Liniker, O., Leenalchi či kopu ostatného programu, ktorý ponúka Pohoda 2023. Bavte sa!

Autor: Martina Jarolínová
Foto: Richard Lutzbauer