Nabitý piatkový program na Pohode 2023 sa zakončil tajným vystúpením

Pohoda2023 piatok LFZ 117

Piatok návštevníkov Pohody vítalo slnko s niekoľkými bielymi obláčikmi a horúce počasie zmierňoval pofukujúci vietor.

Diváci si mohli vybrať z nepreberného množstva aktivít nielen športových a kultúrnych, ale aj z programu partnerov, zábavy pre deti, skvelých diskusií, čítačiek, tancov alebo stretnutí s priateľmi.

Pred jednou hodinou popoludní bola na programe nežná milá speváčka Zea, ktorá vytvorila pohodovú atmosféru a zároveň posilňovala publikum svojimi posolstvami a výzvami. Alžbeta Ferencová je Zeino meno a môžete ju poznať aj z hlavnej úlohy v seriáli Iveta, kde zažiarila.

V SLSP Aréne sa konala super hip-hopová zábava v podaní A.M.O. Pre viacerých fanúšikov to bola cesta späť v čase a naplno sme si to uvedomili, keď jeden z členov pozval na pódium zaspievať svoju dcéru. Zvládla to super a možno o nej budeme ešte počuť. Pri skladbe Abstinent, ktorú A.M.O. nahrali s Parou, si skupina pozvala na pódium niekoľko fanúšikov, aby spievali spolu s ňou. Samozrejme, všetci v publiku, pod stanom aj mimo neho, pri texte “ruky rozpažím” dvíhali ruky. Mimochodom, toto bol jeden z najsilnejších momentov pre môjho kamaráta z Ghany, keď sa v minulosti zúčastnil na Pohode koncertu Pary.

O 14:00 otvoril Michal Kaščák program na Urpiner stagei výzvou, aby sa ľudia chránili pred horúcim slnkom a pripomenul, že pitná voda je dostupná zadarmo pre všetkých. Diváci mali možnosť vidieť premiéru Symphony of Free Ukraine. Tri diela ukrajinských mladých autorov v podaní Orchestra Slovenského národného divadla predstavili rôznorodosť štýlov a regiónov, ukrajinský folklór a mladých skladateľov. Partnerom Symphony of Free Ukraine je iniciatíva Music Saves UA.

Veselú zábavu a neskutočne výborné texty priniesli na Orange stage obľúbení Tata Bojs. Boli vo skvelej forme, aj keď Bublajs tvrdil opak. V čiernych tričkách s písmenom, kde jednotliví členovia tvorili nápis Tata Bojs, odpálili známe pecky, ale aj skladby z aktuálneho albumu. Naposledy tu boli v 2012 a Mardoša poznamenal, že z tých bábätiek v logu už musia byť dospelí ľudia. “Robíte nás šťastnými. Ste aj vy šťastní?” No samozrejme, pri tej dávke energie a radosti, ktorú priniesli, nemôžeme inak. Po vystúpení zaznela skladba Boba Marleyho Could You Be Loved a kapela ešte z pódia vytvorila párty, z ktorej sa ťažko odchádzalo.

Hlavné pódium ovládla domáca Jana Kirschner s kapelou. Spievali si s ňou mladšie aj staršie ročníky. “Ja ju milujem, je to moja srdcovka,” vyznával sa fanúšik. Vokalistka Val včera vystúpila vo svojom projekte Meowlau X Val. Jana si k spolupráci pozvala aj speváka a gitaristu Era, ktorý vystupoval rovnako na štvrtkovej Pohode.

Západoafrickú kultúru rozprávačov, tzv. urban griots, priblížil talentovaný Kimi Djabaté z Guiney-Bissau. V horúcom slnku sa ľudia nechali unášať z Orange stageu až do Afriky a aj keď sme nerozumeli slovám, emócie boli jasné. Jednoduchšie texty nám Kimi nechal spievať a mal radosť, ako nám to spolu išlo.

ŠFRB club sa medzitým otriasa surovým grungeom mexických Margaritas Podridas. Zverské zvuky kontrastujú so speváčkinými dievčenskými šatočkami a blonďavými vlasmi. Obrovské ohlasy plného klubu si bezpochyby zaslúži.

Do EUrópa stageu mieri jazzová legenda Hermeto Pascoal. Dostane sa mu ovácií už pri príchode. Vzbudzuje úctu nielen svojím vekom, ale aj “gandalfovským” zjavom. Postaví sa ku klávesom a prsty mu začnú majstrovsky po nich behať v bleskurýchlom tempe. 86-ročný multiinštrumentalista sa už v minulosti na Pohode predstavil. Hrá sa s nástrojmi aj inými predmetmi. Výborný jazz s brazílskou vášňou na piatkový podvečer.

V nádhernom Magic Mirror stagei Aktuality.sk kórejské trio hudobníčok groove& predstavilo viaceré tradičné kórejské nástroje, na ktoré hrajú experimentálne. Perkusnými nástrojmi vytvárajú jemnú, ale aj rytmickú atmosféru, pri ktorej vám fantázia odletí do diaľky.

Na Urpiner stagei vystupuje v tom čase jedna z headlinerov Pohody 2023, sympatická newyorčanka Suzanne Vega. Pesničkárka si priniesla len gitaristu Gerryho Leonarda, svoj krásny hlas a akustickú gitaru. Na pár skladieb zavolá Karla Holasa z Čechomoru, aby ju sprevádzal na husle. V zapadajúcom slnku si zaplnený priestor pred pódiom vychutnáva nielen pomalé pesničky, ale spieva aj cover od Lou Reeda Walk On Wild Side či Vegine hity. Suzanne využije príležitosť a viackrát vyjadrí podporu hrdinskej Ukrajine. Predstaví emotívnu skladbu Last Train from Mariupol. “Ďakujem, že podporujete živú hudbu,” lúči sa so svojím publikom.

Mladá kapela Wet Leg z Británie sa veľmi teší z plného publika Urpiner stageu. Nahrali oceňovaný debut a majú krásne klipy k svojim singlom. Dievčatá sú sexy, prvokujúce nielen textami, ale aj kostýmami či správaním. Ich indie-rock tu má fanúšikov. “Oni sú skvelí. Prišla som len kvôli nim,” počuť z davu.

Avšak v EUrópa stagei sa deje jeden z vrcholov Pohody! Obrovská dávka talentu a umenia v podaní ukrajinských umelkýň Dakh Daughters rozpumpuje publikum. Vystúpenie na pomedzí hudby, divadla, vizuálneho umenia, rozprávačstva a performance s nádhernými kostýmami a make-upom vyvoláva nadšenie, búrlivé ovácie, zimomriavky a miestami zabúdame dýchať. Neubránime sa dojatiu a vystúpením sa vinie aj podpora bojujúcej Ukrajine. Myslím, že tu niekde som stratila hlas. Toto vystúpenie musím pár minút spracovávať. “Dakh Daughters patria na hlavný stage. Na všetky pódiá sveta! Ukrajinské umenie je také výnimočné, sú takí dobrí, až mi je ľúto, že ich spoznávame až teraz,” zhodujeme sa s kamarátmi.

Bena Howarda chceli organizátori už dlhšie a tento rok to konečne klaplo. Britský pesničkár sa veľmi hodí na festivaly. Ovláda emócie davu, je zrastený so svojou gitarou a má nesktutočne krásny špecifický hlas. Živá kapela mu skvelo podčiarkuje atmosféru. Publikum ani nedýcha, keď kapela necháva vyniknúť Benov hlas, aby potom zvýraznila naliehavosť výpovede.

Liniker je brazílska transrodová speváčka s podmanivým hlasom. Jej vystúpenie je dôležité najmä v roku po teroristickom čine na Zámockej. Jej hlas zamatový ako karamel vás prenesie do brazílskeho prostredia a máte chuť tancovať. Odvážna umelkyňa využíva svoju pozíciu na podporu sociálnych zmien a cíti, že je zodpovedná za to, aby hovorila o násilí voči queer ľuďom a gendrovej diskriminácii v Brazílii. Vo svojom vystúpení strieda rytmy od pomalších po výbušné. V publiku má aj miestnych fanúšikov, ktorí s ňou odspievali všetky texty.

Americké duo Sofi Tukker vyniká svojou farebnou show a podmanili si aj fanúšikov elektroniky v SLSP aréne. Pekným momentom boli farebné lopty alebo skôr balóny, ktoré si diváci pohadzovali nad hlavami.

O polnoci bol na Bazzookas buse ohlásený secret gig, teda tajný koncert. Niektoré indície hovorili, že by mohlo ísť o Bez ladu a skladu, i keď podrobnosti boli naozaj dobre utajované. Asi hodinu vopred prišla cez Pohoda appku informácia, že pôjde o spojenie Bez ladu a skladu a Le Payaco. Tento výnimočný koncert som si nemohla nechať ujsť! Radostná energia, ktorá z chalanov srší, sa znásobila na krásnom stagei u Bazza a kamarátske prekáranie hudobníkov a rôzne hosťovačky vyšperkovali túto udalosť, ktorá sa deje raz za život. Pre mňa bola jedným z vrcholov piatka a výbornou bodkou za večerom.

Americká speváčka so slovenským pôvodom Caroline Polachek má bohaté skúsenosti z kapiel, zo spoluprác či ako spoluatorka skladieb. Tento rok vydala nový album Desire, I Want To Turn Into You. Ten minulý, debutový Pang, sa umiestnil medzi 100 najlepšími albumami roka. Jej singel Bunny Is A Rider (2019) označil magazín Pitchfork ako najlepšiu pieseň na svete v danom roku. Na pódiu pôsobí étericky a provokatívne zároveň. Je neprehliadnuteľná so svojimi originálnymi outfitmi (počas vystúpenia ich zmení niekoľkokrát) a typickými choreografiami. Vystačí si aj na jednoduchom pódiu. S publikom srdečne komunikuje a rýchle skladby strieda s pomalšími. Do všetkých vkladá emócie, ktoré jej publikum zrkadlí.

Na výber boli aj shame, ktorí po niekoľkých nevydarených pokusoch na Pohode konečne vystúpili so svojím post punkom. Zaujímavé bolo aj britské duo s tajomným názvom O. – bubeníčka a saxofonista.

Dnes nás čaká opäť vydarený slnečný deň. V zdraví si užite vystúpenia interpretov ako Pete & Bas, Mulatu Astatke, Charlotte Adigéry & Bolis Pupul, Arooj Aftab, Sampa the Great, Avalanche Kaito, Arca, Zapaska či Vojtik alebo mnoho ďalšieho podľa vášho výberu.

Autor: Martina Jarolínová
Foto: Richard Lutzbauer