Chersonské divadlo vystúpi v siedmich slovenských mestách s predstavením Mačička ako spomienka na temnotu

Photo Serhij Kononenko

Na Slovensku sa od 5. júla predstaví Chersonské oblastné akademické hudobno-dramatické divadlo Mykolu Kuliša z Ukrajiny, ktoré v siedmich mestách odohrá divadelné predstavenie Mačička ako spomienka na temnotu. Už v stredu ho bude hostiť Slovenské národné divadlo, odkiaľ sa presunie na festival Pohoda, do Banskej Štiavnice, Pezinka, Prešova, Rožňavy a účinkovanie ukončí v Bardejove. Chersonské divadlo prichádza na Slovensko na pozvanie organizátora Pohody Michala Kaščáka, ktorý toto predstavenie navštívil na jednej zo svojich ciest po Ukrajine. Súčasťou divadelného turné bude aj krst rovnomennej knihy, ktorú vydáva Denník N v spolupráci s festivalom Pohoda.

Predstavenie Mačička ako spomienka na temnotu je príbeh o živote, ktorý Ukrajinci a Ukrajinky viedli v Donbase osem rokov, ale tiež o realite, v ktorej sa v roku 2022 ocitli ľudia z Chersonskej, Záporožskej, Luhanskej a Charkovskej oblasti. Dej je založený na dojímavom monológu ženy z Donbasu. Tá v tmavých okuliaroch predáva tri osirelé mačiatka – biele, sivé a čierne – to jediné, čo jej po ruskej okupácii zostalo z domova, vlasti a z jej pokojného sveta. Môžete si zložiť okuliare, ale tma ostáva –  za očami a tiež v nich.

photo 2023 04 11 20 15 42 (1)

Počas rozprávania svojho príbehu hrdinka varí boršč. Šúpe zemiaky, cviklu, krája kapustu a rozpráva pri tom o hrôzach, ktoré zažila počas okupácie. Príprava tradičného jedla tak vyvažuje hrozivý príbeh a zároveň ukazuje silu hrdinky, ktorá ostáva patriotkou aj po zničení krajiny a ženou v domácnosti, aj keď prišla o domov. „Mala som všetko,” hovorí hlavná postava. „Manžel, dve deti, mačka a pes, dom, práca, auto, účet v banke, dovolenka pri mori… Myslela som si, koľko je to trápenia, ale až teraz som pochopila, aký to bol vlastne raj…” Zažila okupáciu v roku 2014, protesty na Majdane, udania, rabovanie, bitku. Po príchode Rusov o všetko prišla, zostali jej len tri mačiatka. Rozhodla sa však zostať a rozpráva svoj príbeh. Na konci hry ponúka žena divákom boršč. Toto gesto je veľmi symbolické, keďže sa delí o takmer posledné zvyšky v nádeji, že prídu lepšie časy a svetlo zvíťazí nad temnotou.

Monodráma Mačička ako spomienka na temnotu je mimoriadne silnou výpoveďou ženy z okupovaného Donbasu. Naštudovalo ju Chersonské oblastné akademické hudobno-dramatické divadlo Mykolu Kuliša, ktoré doma funguje aj napriek vojne a predstavenia sa konajú v protileteckom kryte.

„Hru chersonského divadla som videl v kryte mykolaivského divadla. Zažil som jeden z najsilnejších umeleckých zážitkov v živote, som hrdý, že Chersonské divadlo ju uvedie aj na Pohode. Po hre bude aj diskusia s obdivuhodným človekom a riaditeľom Chersonského divadla Oleksandrom Knyhom,“ dodáva Michal Kaščák.

Okrem divadelných predstavení vychádza v utorok aj rovnomenná kniha, ktorá prináša text hry v slovenskom aj ukrajinskom jazyku a vznikla v spolupráci Denníka N s festivalom Pohoda. Krst knihy sa uskutoční za prítomnosti autorky divadelnej hry Nedy Neždany a riaditeľa divadla Oleksandra Knyhu v piatok 7. júla priamo na festivale Pohoda.

photo 2023 04 11 20 15 49 (1)

Termíny a miesta predstavení:

5.7. BRATISLAVA – Slovenské národné divadlo

7.7. POHODA FESTIVAL – Krst knihy a diskusia s autorkou Nedou Neždanou

8.7. POHODA FESTIVAL – predstaveniediskusia s Oleksandrom Knyhom

9.7. BANSKÁ ŠTIAVNICA – Art Cafe

10.7. PEZINOK – SNG Schaubmarov mlyn

11.7. PREŠOV – Stromoradie

12.7. ROŽŇAVA – KC Kláštor

13.7. BARDEJOV – Bašta – kultúrno-komunitné centrum

Hrajú: Oľga Bojcova

Réžia: Serhij Pavľuk, zaslúžilý umelec Ukrajiny

Dramaturgia: Neda Neždana

Generálny riaditeľ divadla: ukrajinský ľudový umelec Oleksandr Knyha

Jazyk: ukrajinčina + slovenské titulky: preklad zabezpečila Marta Kákoni, šéfka Hudobno-dramatického súboru Tarasa Ševčenka z Bratislavy

Trvanie: 75 min.

Chersonské divadlo nesie meno Mykolu Kuliša, ukrajinského spisovateľa a dramatika, ktorý patril do skupiny umelcov zlikvidovaných alebo umučených počas stalinských čistiek v 30. rokoch minulého storočia.

Zdroj: TS Pohoda festival Jozef Hámorský
Foto: Serhij Kononenko