Pohodových návštevníkov piatok privítal chladným ránom a slabým dažďom. Každý si však užíval po svojom. Mohli ste ísť na speeddating, dopriať si masáž unaveného chrbta či navštíviť niektorú z diskusií. Na poludnie diskutovala prezidentka Zuzana Čaputová.
Obrovskú zábavu už skoro tradične zažil plný NAY tanečný dom na choreografii Laca Cmoreja spolu s Peťou Polnišovou – Flitre v rytme, nežne a revolučne.
Urpiner stage otváral skvelý projekt Idy Kelarovej so speváckym zborom detí z rómskych osád Čhavorenge (v preklade Deťom). Tie vystúpili na veľké pódium spolu s akademikmi z Českej filharmónie. Idu privítal Michal Kaščák a speváčka predstavila projekt publiku. Ohlásila aj prekvapenie na záver – zoskupenie Savorenge. Založili ho učiteľky z Moldavy nad Bodvou, ktoré sa inšpirovali projektom Čhavorenge. Hudobníkov a zbor sprevádzalo aj džezové trio. “Jsou to hvězdy,” chválila deti Kelarová a ony ukázali pohodovému publiku obrovský talent a oduševnenie.
Už ste vošli do Bazzookas busu v pršiplášti? To človek nevie, z ktorej strany je viac mokrý. 🙂 EUropa stage privítal českú kapelu Ještě jsme se nedohodli a hlavný stage ovládlo srdečné reggae Morgan Heritage. “Máte krásnu kultúru a kedykoľvek nás zavoláte na Slovensko, radi prídeme,” vyznávali sa hudobníci pred coverom Reggae Night, ktorý rozžiaril pozitívnymi vibráciami aj zatiahnuté nebo.
Kto chcel, mohol na karibskej vlne pokračovať aj na Orange stage. Odohral sa tu jeden z highlightov, koncert rovesníčky Milana Lasicu, divy Calypso Rose z Trinidadu a Tobaga. Aj slnko vyšlo na jej vystúpenie. Calypso Rose je šibalská elektráreň, počas koncertu krútila bokmi, komunikovala s publikom, posielala pusinky, herecky dokresľovala svoje pesničky. Zložila ich vyše 800! Speváčka je veľmi zábavná, usmievavá, ale nevyhýbala sa v skladbách témam ako domáce násilie, nevera či otrokárstvo. Jej vystúpenie vyvolávalo vlnu emócií, slzy dojatia aj srdečný smiech a publikum jej to vďačne vracalo. Pri jej odchode z pódia skandovalo: Calypso Rose!
Po Calypso Rose začali svoj autobusový set Bazzookas a nad letiskom sa rozprestrela krásna dúha na niekoľko minút. Namiesto ohlasovanej búrky a dažďa vyvolala vlnu nadšenia.
O publikum sa v ďalšom slote podelili Peter Lipa, Ultrazvuk a Amadou et Mariam and Blind Boys of Alabama. Lipa plnému NAY tanečnému domu predstavil skladby z nového albumu. Rovnako naplnený Sporka stage okupovali obľúbení slovenskí rapperi Vec a Tóno S. s novým projektom Ultrazvuk. Fanúšikovia skvelo reagovali na skladby z nového albumu a stan tak zažil super hiphopovú párty. Rozhovor s Ultrazvukom vám prinesieme onedlho.
Orangeu kraľovalo spojenie dvoch kultúr. Africké rytmy dua Amadou et Mariam a harmonické vokály amerických Blind Boys of Alabama. Obidve formácie sa už jednotlivo pohodovému publiku predstavili a tento rok svoje sily spojili. Všetci vokalisti sú nevidiaci, ale spája ich nielen to a vytvorili spolu úžasnú atmosféru. Keď prezradili, že spevák Ricky má dnes narodeniny, diváci mu spontánne zaspievali Happy Birthday.
Juhoafrickí queer umelci FAKA mali beznádejne dlhý rad pred Sporka Science & Magic stagom. V EUropa stagei ste si mohli pozrieť zaujímavé vystúpenie z Malajzia – The Venopian Solitude. Na hlavnom stagei bavil ľudí americký hip-hop v podaní legiend The Roots. Priniesli si živú kapelu aj s dychovou sekciou. “Beautiful audiencie,” vyznávali sa rapperi a publikum šalelo.
Slovenská reggae kapela Medial Banana zaplnila NAY tanečný dom aj priľahlé okolie a všetci si spievali spolu s nimi. Na záver uviedli aj čerstvý premiérový track Ten Vibe.
Sporka stage bavil americký Death Grips, agresívny elektro rap s DJom a bubeníkom. Na Orangeu vystúpila speváčka s krásnym hlasom Lianne La Havas. Budiš stage neskôr ovládli Viagra Boys zo Štokholmu. Relatívne mladá kapela pôsobí ako vyžití rockeri zo 60-tych rokov. Uletený spevák predviedol svoje potetované telo a často ležal na pódiu. Okrem rockových nástrojov je v kapele saxofón či kongá, ale najmä hypnotizujúca basgitara a skvelé bicie. Ľudia reagujú vytvorením kotla a “zakázaného” crowdsurfingu.
NAY tanečný dom po polnoci zaplňuje spojenie orientálnej hudby a psychedelického rocku od Turkov BaBa ZuLa. Exotická melodika Anatólie je skvelo dopĺňaná energiou rocku. Páni majú na sebe farebné kostýmy spájajúce rovnako prvky týchto dvoch svetov. Vidíme nástroje ako elektrický saz, oud, doplnené perkusiami, darbukou, lyžicami… Publikum reaguje a ozýva sa aj pochvalné “Masha Allah“. Skladby sú dlhé a tak sa ich zmestí len asi päť. Hudba unáša do diaľok, je živá, graduje. “Neuznávame hranice, len tie kultúrne a geografické. A tie nám dnes večer pomôžete zmazať,” prihovára sa publiku frontman Murat. Rozhovor pre Bombing nájdete tu.
Slobodná Európa oslavuje 30 rokov na scéne a na Budiš stagei, ktorý praská vo švíkoch, predstavujú prierez tvorbou. Pozvali si aj hostí Martina Stempela z Le Payaco, ktorý si zahral na saxofóne, aj na base a Lasky nemohol chýbať pri pesničke Podvod.
Užite si tretí deň Pohody, zatiaľ je k nám počasie zhovievavé a program nabitý.
Autor: Martina Jarolínová
Foto: Richard Lutzbauer