Pohoda 2024 bude mať opäť dve Garáže. Tu je ich program

program prvej garaze na pohode 2024.1712568920

Program prvej Garáže na Pohode 2024

Pozrite si program jednej z Garáží, ktorej kurátormi sú naši priatelia z klubu PINK WHALE Lubo Šoška a Jazvec.

Marek (SK)
SPOTIFY  APPLE MUSIC  YOUTUBE  INSTAGRAM
Hudobný projekt rodený v Spišskej Novej Vsi, ktorý originálne spája zvuky od post-punku cez trap až po korene alternatívneho ema. Iniciátor projektu Marek tvorí hudbu od roku 2022 a môže sa pochváliť už takmer 3-hodinovou diskografiou. Textami vo svojich skladbách rozoberá hlavne motívy lásky a nostalgie, no dotýka sa aj temnejších tém ako sebapoškodzovanie, samovražda, zdravotné ochorenia, dysmorfia či vplyv návykových látok na osobnosť človeka. 

„Marek je úplný zjav na našej malej undergroundovej scéne. Zrazu sa objavil, vyhodil do sveta niekoľko albumov behom dvoch rokov a všetci mladí si to idú. A prečo? Lebo to robí fakt dobre. Zaslúži si to. Osobne odporúčam oba jeho projekty, pretože Marek je trochu o niečom inom ako Spánok v lese letargie a vice versa,“ dodáva k bookingu kurátor Garáže Jazvec.


post-hudba (CZ)
SPOTIFY  APPLE MUSIC  YOUTUBE  INSTAGRAM  FACEBOOK
Elektronické duo post-hudba je na pražskej alternatívnej scéne dnes už zavedeným pojmom – po nesmelých začiatkoch medzi rokmi 2011 a 2013, kedy spevák a skladateľ Dominik Zezula a producent Tomáš Havlen vydali prvé tri EP, prišla kapela po šesťročnej pauze s albumami Není se na co těšit (2019) a Svět na konci roku nula (2021). Tretí album My všichni tady a teď vyšiel v roku 2023 a prepája experimentálnejšiu stránku post-hudby s klasickým pesničkárstvom. Silné refrény a živé gitary sa krížia s tanečnými beatmi, ozvenami UK garage aj pretrvávajúcimi vplyvmi hyperpopuhardcore a indie folku. A nad tým všetkým visia ťaživé texty o konci sveta, tak, ako ho vnímajú dnešní tridsiatnici.

„V roku 2022 moja najpočúvanejšia “domáca” kapela. Skvelé texty. Temné, depresívne, zároveň však niekde vzadu majú to, že to nejak ustojíme. Lebo treba. Aj keď každý deň bojuješ s démonmi okolo seba a v sebe. Hudobne nič komplikované, ale presné a tak správne drsné. Live totálna energia. V Čechách pravidelne vypredajú kdekoľvek sa objavia. Po tomto koncerte sa im to dúfam podarí aj u nás na Slovensku. Strictly odporúčam,“ dodáva k bookingu kurátor Garáže Lubo Šoška.


Neue Welt (CZ)
SPOTIFY  YOUTUBE  INSTAGRAM  FACEBOOK
Štvorčlenná post-prog kapela Neue Welt patrí k skvelým objavom českej hudobnej scény. Minulý rok vydali debutový album V Nebi Je Zle, ktorý sa stal albumom týždňa na platforme Vinyla. Na ich hudbu má výrazný vplyv český underground a zároveň svetová nezávislá scéna, takže vždy prídu so zaujímavou a novou tvorbou. Kombinujú blast-beaty s klavírními pasážami, takže pre ich tvorbu je zásadné slovo kontrasty. Neue Welt sú členovia art-kolektívu 6000 Ωveček.

„Pre mňa čisté zjavenie. Neue Welt mám v slúchadlách už asi 4 mesiace a okamžite som vedel, že to chcem u nás na pódiu. Už dlho ma nič tak nechytilo na prvé počutie a stále mám obľúbenú inú skladbu z albumu. Keď hrali u nás v PINK WHALE svoj prvý slovenský koncert, zbierali sme ľuďom sánky. Nedávno mi chalani poslali nové veci zo skúšobne a už teraz sa teším na nový album. Ak im neprepne, určite majú na to aby raz hrali na veľkom pódiu,“ dodáva k bookingu kurátor Garáže Lubo Šoška.


Black Light (SK)
SPOTIFY  APPLE MUSIC  YOUTUBE  INSTAGRAM  FACEBOOK
Mladá thrash metalová parta pôvodne z Košíc sa momentálne radí medzi najkvalitnejšie kapely v žánri na domácej scéne. Originálnu zmes thrashu a death metalu s moderným zvukom ponúkajú na Slovensku už od roku 2014. Garážam plánujú nadeliť chvíľku kvalitnej hudobnej deštrukcie. Momentálne chalani pracujú na treťom albume, z ktorého vám pár songov uštedria aj naživo v júli. Dlhé kadere, circle pit a rýchlosť – bude to výborné, bude to metal.

„Thrash metal tu na Slovensku hrá ozaj málo kapiel a ešte menej z nich na takejto profi úrovni. Osobne som sa k nim však dostal až v roku 2021 cez EP Firestealer a vtedy som si uvedomil, o akú nedocenenú kapelu sa jedná. Treba ich ukázať širšiemu publiku! Ostré riffy, správne názory, energická live show. Má to všetko, čo treba,“ dodáva k bookingu kurátor Garáže Jazvec.


XCES liveset (SK)
SPOTIFY  APPLE MUSIC  YOUTUBE  INSTAGRAM  FACEBOOK
Vystúpenia XCES všetci označujú ako nezabudnuteľný zážitok, ktorý vám odpáli dekel a my to len potvrdzujeme. XCES je modulárna kapela/umelecký kolektív prinášajúci audiovizuálny zážitok post-žánrovej doby s dôrazom na témy ako informačný pretlak, sociálne odcudzenie prostredníctvom médií, meme kultúra, meta-irónia a AI.

Ich debut “IT’S HAPPENING” prelietava od elektroniky cez doom metalexperimentálny rappoéziusoundscape, až po noise teritorium. XCES liveset je jeden z formátov kolektívu (duo v zostave Tomo Michalčák a Štefan Tomko), ktorý je postavený primárne na vokáloch, gitare a elektronike.

“Keď som prvýkrát, vlastne omylom, videl XCES na SHARPE, totálne ma odrovnali. Okamžite som ich stiahol k nám do klubu Pink Whale. Kombinácia čistej energie, absolútne precízne prepracovanej hudby a svetelnej show ma totálne uchvátila. V garáži vystúpia v zmenšenej zostave, ale chalani aj do malého setupu dostali všetko, prečo XCES jednoducho milujem. Zoberte si nejakú tašku, aby ste ten náklad mali ako odniesť. Tomo Michalčák a ostatní chalani z kapely berú to, čo robia absolútne vážne a je to cítiť,“ dodáva k bookingu kurátor Garáže Lubo Šoška.


Kontrola Kvality Reality (KKR) (SK)
SPOTIFY  APPLE MUSIC  YOUTUBE  INSTAGRAM  FACEBOOK
Kontrola Kvality Reality (KKR) je nový projekt Lyrika H a Rentipa, ktorý stihol zostarnúť. Už v závere roka 2022 stihli vydať eponymný album ako duo. Na živých hraniach ich doplnil Luboš Ežo Ambrozai so svojimi masívnymi bicími a už aj ostal ako riadny člen kapely pre pripravované EP.

Toto nie je žiadna selanka ani nárek a trúchlenie nad všetkou ťažobou sveta ale sebavedomá výpoveď zrelých ľudí o našom každodennom bytí aj nebytí. Rentip vypovedá prostredníctvom svojej elektroniky, ktorá osciluje medzi špinavosťou, precíznosťou a noizom. Ežo vypovedá bicími väčší ako svet a Lyrik H slovom, ktoré vás vtiahne, požuje a vypľuje.

„Garáž na Pohode je primárne koncipovaná ako priestor pre mladé začínajúce kapely. Preto sa výber KKR môže zdať trošku mimo misu, ale aj keď KKR sú starí bardi Lyrik H, Rentip a Ežo Ambrozai, je to nový projekt. A je úplne odlišný od ich známejšej produkcie. Temnota v Lyrikových textoch je oprostená od bežných rapových egotripov a vmiešaná do industriálnej Rentipovej elektroniky. Nie je to pohladenie. Žiadne ďakovačky pre fellas ani disy na nepravoverných ale zrelá a poctivá rana medzi oči,“ dodáva k bookingu kurátor Garáže Lubo Šoška.


LÍSTKY NA POHODU 2024 – 3-dňové permanentky za výhodnú cenu 139€ sú v predaji len do 7. mája 2024

Program druhej Garáže na Pohode 2024

Pozrite si program druhej Garáže, ktorej kurátorom je Denis Bango z Fvck_Kvlt a The Wilderness.

IKE & FLEGMA (SK)
SPOTIFY (IKE)  SPOTIFY (FLEGMA)  INTAGRAM (IKE)  INSTAGRAM (FLEGMA)
IKE & FLEGMA sú vynikajúci MCs, ktorých spojenie vyústilo minulý rok do famózneho albumu Horúci júl v Memphise. Horúco bude v júli aj na Pohode počas ich koncertu v Garáži! Soundchasers of the year!

„Mať súčasný zvuk, ale zároveň sa nesnažiť prispôsobovať trendom a radšej vyšperkovávať umenie starých dobrých rapových skills, je vzácne. A robiť to dobre, to je ešte vzácnejšie. IKE a FLEGMA dokážu zadosťučiniť všetky old heads volajúce po návrate old school hip-hopu bez toho, aby sa vracali späť v čase a recyklovali starý zvuk. Naopak, vsádzajú na poctivé rapové skills v kombinácii s kvalitnými produkciami, na ktoré majú dobrý nos,“ dodáva k bookingu kurátor Garáže Denis Bango (Fvck_Kvlt, The Wilderness).


Adam the World & Vrillton (SK)
SPOTIFY (Adam)  SPOTIFY (Vrillton)  INSTAGRAM (Adam)  INSTAGRAM (Vrillton)
Adam the World v piesňach často spomína nostalgiu s dôrazom na dojmy a emócie. Významnou súčasťou jeho hudby je skúmanie spoločenských štruktúr a ich väzieb. Žánrovo sú piesne pestré, no najviac sa objavujú prvky neosoulu, trapu a alternatívneho R&B

Vrillton v trackoch hedonicky rapuje o svete, smútku, ignoranstve a swagu. Jeho piesne sú plné phonku a abstraktného hip-hopu.

„Jedno z najzaujímavejších mien, objavujúcich sa na žánrovo zmiešaných koncertoch. Bonesovská estetika, rozmanité hudby pohybujúce sa od klasického trapového zvuku, cez hyperpop až po silné experimentálne výlety. Je potrebné, aby týchto ľudí spoznalo čo najširšie publikum,“ dodáva k bookingu kurátor Garáže Denis Bango (Fvck_Kvlt, The Wilderness)


Kedinygeng (SK)
SPOTIFY  APPLE MUSIC  YOUTUBE  INSTAGRAM 
Košická rapová kapela Kedinygeng na Soundcloude pôsobí už dlhšiu dobu, no ich prvý streaming release Rave na kotlebovom hrobe vydali v máji 2023. Neskôr v tom istom mesiaci vydali aj svoj prvý mixtape Kedinygeng tape, Vol. 1, na ktorom sa objavujú spolupráce s interpretmi ako Edúv syn a s Marekom zo Spánku v lese letargie.

Live vystúpenia často pripomínajú staré Skeptove shows v pivniciach, kde je na pódiu viac ľudí ako pod ním. Popri rape zbierajú známky a popri zbieraniu známok rap. „Nemám rád, keď mi telka straší babku, tak som začal rapovať,“ hovorí yolaus.

„Punkový rap, trap, alternatívny hip-hop… do hocijakej hudobnej škatuľky budeme chcieť napchať súčasný undergroundový rap, podobne ako sa o to kostrbato snažia rôzne média, Kedinygeng to majú. Je to temné, vážne, ale keď chcú, tak aj vtipné a plné nadhľadu. Treba vidieť a počuť,“ dodáva k bookingu kurátor Garáže Denis Bango (Fvck_Kvlt, The Wilderness).


Punkinson (SK)
SPOTIFY  APPLE MUSIC  YOUTUBE  INSTAGRAM
Hudbe sa venuje od svojich dvanástich rokov a má za sebou už viacero hudobných projektov z rôznych žánrov (napríklad Sushicide alebo Anjel), no momentálne sa naplno venuje projektu Punkinson. Všimol si ho aj Gleb, ktorý mu dal priestor v jeho projekte Rapinbox.

Momentálne pracuje na svojom prvom albume s názvom HIRAETH, ktorý by mal v blízkej dobe vyjsť. Neviaže sa na jeden štýl a rád experimentuje so žánrami. Pri jeho tvorbe  je dôležitý support Leoprincessa, s ktorým diskutuje o tvorbe a pomáha mu aj ako DJ a rieši grafickú stránku projektu

„Producent a raper. To mám rád. Punkinson šperkuje svoje flows a z textov počuť, že sa nechce zaoberať iba sebou, ale šikovne niekedy pomedzi riadky, niekedy priamo, komentuje aj súčasné dianie v spoločnosti. A robí parádne produkcie. Myslím si, že je potrebné, aby ho spoznalo viac ľudí,“ dodáva k bookingu kurátor Garáže Denis Bango (Fvck_Kvlt, The Wilderness).


2 MANKY HOOKERS AND A RACIST DWARF (SK)
SPOTIFY  APPLE MUSIC  YOUTUBE  INSTAGRAM  FACEBOOK
2 MANKY HOOKERS AND A RACIST DWARF je relatívne nový hudobný projekt zložený z členov a členiek kapiel ako Betón, Fyasco, Funus, Agregat, S.I.K.A. alebo Mental Tension. Servírujú nadupaný mix hardcore punku so štipkou crustu a stonera so ženským vokálom.

„Čisté peklo. Viete ako vyzerá peklo? Ako 2 MANKY HOOKERS AND A RACIST DWARF. Bože. Neskutočné peklo,“ dodáva k bookingu kurátor Garáže Denis Bango (Fvck_Kvlt, The Wilderness).


PeXseXo (SK)
INSTAGRAM
PeXseXo o sebe hovoria, že sú deprimované deti undergroundu, ktoré vytvorili ďalší superband, pretože na žilinskej scéne kapiel nikdy nebude dosť. Na scéne sú približne rok a vo svojej tvorbe miešajú rôzne žánre ako alt-rockpunk či grindcore.

„Oficiálnych nahrávok žilinských Pexsexo sa v čase písania tohto popisu nikde nedopátrate. Ale môžete ich pomerne často stretávať na koncertoch, kde zvyknú svojou performance vyčnievať. Ja osobne som ich videl naživo vo veľkej sále košickej Tabačky a aj keď som ako ďalší vystupujúci nemal veľa času na to užiť si večer aj z pozície diváka, na PeXseXo som si čas vyhradil a neoľutoval som to. Punková stage presence, noise rocková a tak trochu aj shoegazová zvukomaľba, naliehavý vokál prebodávajúci poslucháča obsažnými odkazmi a hardcorové výbuchy striedajúce sa s pokojnými pasážami tak, ako to rád človeku robí sám život. Sú super!“ dodáva k bookingu kurátor Garáže Denis Bango (Fvck_Kvlt, The Wilderness).


LÍSTKY NA POHODU 2024 – 3-dňové permanentky za výhodnú cenu 139€ sú v predaji len do 7. mája 2024

Zdroj: Pohodafestival.sk