Vydarený štvrtok otvoril Pohodu 2019

cropped LFZ2646

Štvrtok na Pohode sa začal nad očakávania výborne. Brány parkoviska sa otvorili o hodinu a areálu o pol hodiny skôr, ako bolo plánované. Na registrácii ani na bránach sa nečakalo vôbec dlho. Návštevníkov Pohody privítalo aj ukážkové počasie.

V úvodný deň festivalu fungovali tri scény a autobus Bazzookas. Prvým vystúpením festivalu a Sporka stageu bol Symfonický orchester Slovenského rozhlasu. Hlavný Urpiner stage otváral miláčik Pohody – izraelská skupina Lola Marsh. Speváčka Shoshana Cohen sa prihovárala publiku aj po slovensky a to nebolo všetko, čo publiku dnes ukázala. Vzájomná náklonnosť funguje, Lola Marsh miluje Pohodu a ľudia milujú Lolu Marsh.

Orange stage tradične otvoril Braňuško Jobus otvorením dverí a vypustením holubov na slobodu. Pred koncertom The Plastic People of the Universe a Filharmonie Brno: Co znamená vésti koně Michal Kaščák vyjadril vďaku za to, že môžu organizovať slobodný festival. Spomenul, že keď Plastici uviedli svoj album, vypálili krčmu, kde hrali a sľubovali tak spraviť pri každom ďalšom koncerte. Vystupovať preto mohli až po 1989. Na tohtoročnej Pohode album predstavili v pôsobivej úprave s filharmóniou.

Medzitým na Sporka stagei vystúpila tzv. sprchová kapela. Hovorí sa totiž, že keď chcete na Pohode chytiť sprchy bez radov, treba ísť cez Paru, lebo všetci diváci sú tam. Sporka stan praskal naozaj vo švíkoch a možno by tomuto vystúpeniu lepšie svedčal Urpiner stage. Nálada však v stane bola perfektná, ľudia si spievali s Laskym a tancovali.

Veľký úspech zožali aj Briti The 1975. Predstavili svoj moderný britský pop s nádychom 80-tych rokov. V pozadí im sekundovali tanečnice s originálnym podiovým tancom, ku ktorému sa neváhal pridať aj frontman kapely. Krásny svetelný rám hlavného pódia ladí s bočnými obrazovkami a vytvára pôsobivý vizuál tohtoročného hlavného pódia na Pohode.

Program na Orange stage pokračoval fenomenálnym koncertom slovenskej hudby – Bolo nás jedenásť. Na pódiu sa vystriedalo množstvo hudobníkov vzdávajúcich hold tvorcom albumu, ktorí už nie sú medzi nami. Spievali a hrali Milan Lasica, Michal Kaščák, Dorota Nvotová, Juraj Podmanický, Juraj Benetin, Martin Valihora, Marek Minárik, Peter Lipa, Lyrik, Whisky a obrovské ovácie zožala skladba Čerešne od speváčok Zuzany Kronerovej a Shoshany Cohen z kapely Lola Marsh. Absolútne plné publikum ocenilo jej slovenčinu a myslím, že si získala ešte viac fanúšikov.

Po polnoci odpálil na Urpiner stagei svoj energický set raper Skepta. Aj keď bolo už veľmi chladno, svoje publikum dokázal rozpáliť. Rovnako svoju prvú oficiálnu show odpálili Bazzookas vo žltom autobuse, i keď pár skladieb zahrali už počas dňa mimo plán. Aj keď išlo “iba” o autobusové vystúpenie, veľkosť publika a vydanej energie nasvedčovali skôr veľkému koncertu.

Medzi novinky tohtoročného festivalu patrí napríklad Sporka Science & Magic stage a obrovské ruské kolo, omnoho vyššie než po minulé roky. Niektorým návštevníkom chýba Roller disco a Silent disco.

Piatok sľubuje chladné počasie a prehánky. Ostaňte v bezpečí a bavte sa na programe Pohody. Prečítajte si aj, čo odporúča Bombing tu.

Autor: Martina Jarolínová
Foto: Richard Lutzbauer