Pohoda je otvorená. Čo by ste podľa nás mali vidieť v piatok…

Pohoda2019 PavolKarell

V týchto chvíľach sa otvárajú brány festivalu Pohoda. Z mesta módy sa na tri dni stane mesto hudby, kultúry a pohody. Včera sme vám priniesli program na dnes. V ďalších riadkoch si pozrite odporúčania z našej redakcie na zajtrajší deň…

Piatok:

 • The Roots (Urpiner stage) – Na Pohode 2019 vystúpi aj jedna z najlepších hip-hopových skupín histórie – legendárni The Roots. Ich živé vystúpenia sú považované za vôbec najlepšie v rámci žánru, no pre povinnosti v The Tonight Show Starring Jimmy Fallon sú pomerne exkluzívnou záležitosťou. 
 • Lykke Li (Urpiner stage) – Jej piesne sú častou voľbou filmových i seriálových tvorcov a na albumoch sa pravidelne podieľajú producenti najväčších svetových hviezd. „I follow rivers“ je vskutku veľký hit, no ako píše Consequence of Sound najmä najnovší album so sad so sexy prináša „špičkovú reinvenciu Lykke Li“ čoby umelkyne rehabilitujúcej pop v jeho najrôznejších podobách aj v ušiach náročnejšieho poslucháča.
 • Amadou & Mariam and Blind boys of Alabama (Orange stage) – Amadou et Mariam odohrali pred 11-timi rokmi jeden z najpamätnejších koncertov v histórii nášho festivalu. Pár talentovaných muzikantov sa spoznal v Inštitúte pre mladých nevidiacich v Bamaku v 70. rokoch. Definitívny prelom v ich kariére priniesol album Dimanche a Bamako, ktorý produkoval Manu Chao. Následne spolu s Herbertom Grönemeyerom nahrali hymnu futbalových majstrovstiev sveta v Nemecku „Celebrate the Day“. Ďalší album Welcom to Malisa stal na Metacritic najúspešnejším albumom roka a bol nominovaný na Grammy. Krátko na to hrali na hlavnom stagei na Glastonbury či počas udeľovania Nobelových cien v roku 2009. Amadou et Mariam v ďalších rokoch spolupracovali s umelcami ako Damon Albarn, U2, David Gilmour, Coldplay, the Yeah Yeah Yeahs či Scissor Sisters. O výnimočnej kolaborácii bude aj ich koncert na Pohode 2019. Amadou et Miriam vystúpia s jednou z najznámejších gospelových kapiel sveta Blind Boys of Alabama v rámci projektu s názvom BAMAKO TO BIRMINGHAM featuring Amadou & Miriam and Blind Boys of Alabama.
 • Michael Kiwanuka (Orange stage) – Na Pohode zahrá aj britský soulový spevák Michael Kiwanuka. Víťaz BBC’s Sound, dvakrát nominovaný na Mercury Prize nahral v roku 2016 mimoriadne oceňovaný album Love & Hate. S ním to dotiahol na vrchol predajnosti v Británii, pričom od médií ako The Telegraph, Chicago Tribune či magazínu Mojo dostal najlepšie možné hodnotenie. Je to umelec, ktorého prirovnávajú k hviezdam ako Marvin Gaye, Bill Withers či Van Morrison. Michael Kiwanuka prinesie do Trenčína to najlepšie zo súčasného britského soulu.
 • Ultrazvuk (sporka stage) – Dvaja majstri svojho remesla dali hlavy a slohy dokopy, aby pre fanúšikov hip-hopu pripravili kvalitné tracky plné slovných hračiek a svojského humoru. Ultrazvuk ponúka precíznu defektoskopiu našej spoločnosti, na akú sme u oboch pánov zvyknutí. 
 • Gleb (Sporka stage) – Po viacerých mixtapeoch a EP vydal v roku 2017 debutový album Lavička Pimpin. Gleb uprednostňuje tvrdšie, rýchlejšie a špinavšie podmazy, pričom v nich najviac cítiť inšpiráciu britskou scénou. Nedávno vydal single „Audiokniha“, „Motorest“ a „Gauč Storytelling“, ktoré sa objavia aj na pripravovanom druhom albume. 
 • Slobodná Európa (Budiš stage) – Slobodná Európa odštartovala koncom marca dvakrát vypredanými koncertami v Bratislave turné k 30. výročiu založenia kapely. V rámci neho zahrajú aj na Pohode 2019. Okrem speváka Whiskyho a gitaristu Sveťa (dvojice z pôvodnej zostavy) skupinu momentálne tvoria aj multiinštrumentalista Laco Lučenič, gitarista Vlado „Jerzi“ Jurča a bubeník Tomáš „Tuleň“ Vojtek. 
 • BaBa ZuLa (NAY tanečný dom) – Na trenčianskom letisku zaznie aj istanbulský psychedelický rock’n roll v podaní kapely BaBa ZuLa. Tá hrá na tradičných (i netradičných) tureckých nástrojoch nevšednú kombináciu psychedélie, reggae, elektroniky a dubu. Ich show je úchvatnou prehliadkou rôznych druhov umení, keď na pódiu okrem originálnej hudby môžete vidieť brušnú tanečnicu, poéziu, divadlo či kreslenie naživo.
 • Peter Lipa (NAY tanečný dom) – Peter Lipa. Ten len štyri mesiace po premiére albumu Slovenské evergreeny uviedol koncom marca na svet nový album Dobré meno. Ide o „štandardný lipovský“ album s vlastnými piesňami speváka na pomedzí jazzu, soulu, bluesu a popu. Peter Lipa Band sa na Pohode predstaví v zložení Peter Lipa ml. (klávesy), Miroslav Fedor (bicie), Radovan Tariška (saxofón) a Michal Šimko (basgitara).
 • Medial Banana (NAY tanečný dom) – Na Pohode už vystúpili v roku 2015 a 2018, pričom záznam z ich prvého koncertu je druhým najpozeranejším, aký kedy pridali organizátori na YouTube kanál. Ich album kolaborácii natočený na Jamajke Inna Jamdown zaradil najrešpektovanejší reggae web Reggaeville.com do výberu najlepších albumov roka 2016. Úspech kapely stojí na základných pilieroch, ktorými sú podľa ich vlastných slov tolerancia, chill, láska k prírode, slnko a pohoda. Naša najpopulárnejšia reggae kapela vznikla pred desiatimi rokmi a sme radi, že to prídu osláviť aj s nami na letisko Trenčín.
 • Dorota Nvotová (Sporka Science and Magic) – Dcéra slovenskej hudobnej legendy Jara Filipa je zárukou skvelej hudby. Preto tento koncert vrelo odporúčame všetkým.
 • B-complex & Mondance (Sporka Science and Magic) – B-Complex je slovenská producentka a DJ-ka, ktorá sa presadila vo svete najmä svojimi skladbami vydanými na Hospital records. Na konte má milióny streamov skladieb a nespočetne veľa vystúpení v Európe, ale i mimo nej. Okrem toho, že robí skvelú hudbu, je Matia aj poradcom Pohody, konzultujeme spolu program na tanečných scénach. Začiatkom roka reprezentovala Slovensko aj na najväčšom európskom showcaseovom festivale. All Things Loud pri tej príležitosti o nej napísal, že búra predstavu o tom, že v drum&basse nie je priestor na flexibilitu.

Foto: Pavol Karell

Tags: