Vozíčkari plní energie – Staff Benda Bilili *POHODA 2010*

Vozíčkari plní energie – Staff Benda Bilili *POHODA 2010* BOMBING

Vlani dostali na festivale Womex špeciálne ocenenie a stali sa senzáciou roka. Skupina Staff Benda Bilili z afrického Konga, priamo zo slamu v Kinshase, je zložená z mladých bezdomovcov, ale aj zo skúsenýchhudobníkov-vozíčkarov, ktorých v mladosti postihla obrna. Staff Benda Bilili – to je nielen silný príbeh o splnenom sne, ale aj parádna hudba s veľkým srdcom. Táto partia vozíčkarov má v sebe toľko vitality a energie, že by im mohli závidieť mnohé mladšie skupiny v plnom zdraví!

Máme aj skupinu We have band
Len druhý rok funguje na scéne britská skupina We have band a už sa pýši ocenením pre najzaujímavejšiu začíajúcu kapelu na prestížnom britskom festivale Glastonbury. Sú prekvapujúco originálni a energickí – napísala o nich porota na čele s Michaelom Eavisom.Trio z Londýna hrá podľa vlastnej škatuľky „disco-rock“, na trenčianskom letisku budeme počuť ich nákazlivé melódie na hrane popu a alternatívnej tanečnej muziky.

Bubenícky mág Tony Allen na Bažant Pohode 2011
Brian Eno o  Tonym Allenom raz povedal, že je pravdepodobnejšie najlepším bubeníkom, aký kedy žil. Z hry tohto stále vitálneho sedemdesiatnika sála absolútny kľud aj keď bubnuje najzložitejšie pasáže, akoby hral tromi rukami naraz a pritom nezabudol na nehu. Videli sme ho spoločne s jeho skupinou na tohtoročnom Szigete. Bol to koncert plný hudobnej radosti. Rodák z Nigérie je označovaný za zakladateľa afrobeatu, no počas dlhoročnej kariéry spolupracoval aj s hudobníkmi z mladších generácií, napríklad s Damonom Albarnom, Charlotte Gainsbourgovou či Air.

Súboj balkánskych dychoviek – The Markovič Orkestar a Fanfare Ciocarlia na jednom pódiu
Výnimočný projekt Balkan Brass Battle spája rumunských dychovkárov Fanfare Ciocarlia a srbské teleso The Markovič Orkestar. Obidve mnohočlenné kapely vystúpia na Bažant Pohode 2011 už počas štvrtkového programu spoločne na jednom pódiu a budú sa snažiť presvedčiť divákov, ktorá z nich hrá lepšie a divokejšie. O tom, kto je skutočným kráľom balkánskej dychovky, rozhodne aplauz a tanec pod pódiom. Bude to zahrievací koncert, ako sa patrí!

Ešte stále môžete hlasovať za Bažant Pohodu
Hlasovanie o najlepšie európske festivaly stále pokračuje, uzávierka prvého kola je 23. novembra. Hlasovať o držiteľoch Europe Festivals Award môžete po zaregistrovaní sa na oficiálnej stránke eu.festivalawards.com, naša Bažant Pohoda je nominovaná v kategórii Stredne veľký festival, Best Medium Sized Festival. Jeden z hlasujúcich vyhrá dve vstupenky na všetky ocenené festivaly, samozrejme, v prípade úspechu aj na Bažant Pohodu 2011. Ďakujeme za váš hlas.

viacej info na www.pohodafestival.sk