Ďalšia slovenská hudba z ponuky Pohody 2024

Jana Kirschner

Slovenská hudba má na Pohode samozrejme veľké zastúpenie a inak tomu nebude ani na blížiacom sa ročníku 2024. Predstavíme si ďalšiu várku slovenských interpretov, na ktorých sa môžete tešiť už 11. – 13. júla na trenčianskom letisku.

Slovenskí interpreti na Pohode 2024

Jana Kirschner

Jana Kirschner sa tento rok predstaví na Pohode s jej aktuánym albumom Obyčajnosti, s ktorého programom vypredala turné po Slovensku aj Česku. Tento skvelý koncert si budete môcť užiť exkluzívne aj na našom festivale.

Na jednom pódiu sa stretnú hudobníčky a hudobníci z Británie, Francúzska, Česka a Slovenska, aby ukázali, ako znie neobyčajná a moderná slovenská tvorba. Súčasťou Jankinej kapely sú napríklad aj Mad Mad Mad, ktorí hrávajú s Róisín Murphy. O skvelú produkciu albumu sa postaral Eddie Stevens (Zero 7, Moloko, Róisín Murphy, Sia).

„Pohoda je pre mňa ostrov slobody, je to pre mňa rodina, ktorá mi rozumie, a ktorá ma vždy víta s otvorenou náručou. Práve preto sme sa rozhodli, že Obyčajnosti predstavíme v tejto absolútne unikátnej zostave ešte raz v Trenčíne aj tým, ktorí ich nemali šancu vidieť,“ dodáva ku koncertu na Pohode Janka Kirschner.

B-complex

Kráľovná slovenského dnb B-complex sa chystá na najväčšiu show akú dosiaľ pripravila. Pod jej DJským vedením sa letisko na chvíľu premení na temný cirkus! O vizuálny zážitok sa postarajú fantastické a talentované showgirls, hudobne nadviaže na spolupráce, remixy a vlastné klasiky, spolu s hosťami zo slovenského hudobného olympu. Juraj Benetin naživo odspieva B-complexkinu verziu skladby Za Sklom, a pri Werichovych lekciách pre budúcnosť Matia nadviaže na spoluprácu s Parou.

B complex
B-complex

Okrem klasík však predstaví aj najnovšie skladby, ktoré naživo odspieva anglická raketa Rhi Evans alias Reebz a na mikrofóne celý kabaret zastreší legenda, ktorá je Pohode dobre známa – MC Fava. Môžete sa tešiť na exkluzívne zvuky, skladby, showky a prekvapenia, ktorých súčasťou budete aj vy.

Katarzia

Slovenská speváčka, textárka a skladateľka Katarzia predstaví na Pohode nový album Šťastné dieťa, ktorý vydala 6. októbra. Na novom albume sa odkláňa od elektroniky späť ku klasickým nástrojom. Na aranžmánoch a produkcii sa spolupodieľal producent a zakladateľ vydavateľstva Animal Music Petr Ostrouchov (spolupracoval napríklad s Lenkou Dusilovou) a klaviristka Kristína Smetanová, ktorá na Pohode 2023 odohrala kultovú nahrávku Plantasia. V textoch opäť autentickým spôsobom sprostredkováva aktuálne zážitky ženy cez obrazy medziľudských vzťahov v súčasnej spoločnosti a zároveň sa dokáže s nadhľadom zasmiať sama sebe.

Dušan Vlk

Dušan Vlk sa predstavil po prvýkrát na Pohode v Garáži a minulý rok predviedol skvelé vystúpenie v SLSP aréne a úspešnú Pohoda Acoustic Session songu Venezia. Od minuloročnej Pohody stihol vydať album Babie leto v podzemí a ďalšie nové single, takže tešiť sa môžete aj na množstvo nového materiálu. Dušan Vlk je ukážkovým príkladom slovenského underground rapu, ktorého texty bez prikrášľovania odrzrkadľujú pocity radosti, ale aj frustrácie z dnešnej doby. Koncert, ktorý musíš zažiť.

Pigúra

Pigúra by tento rok oslavovala 31. výročie svojho vzniku. Jej cesta však trvala oveľa kratšie. V roku 1998 ju ukončila tragická smrť lídra, speváka a gitaristu Juraja Revického, ktorý bol považovaný za veľký talent, ktorý mohol vo svete hudby s kapelou dokázať ešte veľmi veľa.

pigura
Pigúra

Skupina Pigúra stihla pred stratou Juraja Revického, a aj po jeho úmrtí, uverejniť niekoľko nahrávok a v roku 2008 vyšiel aj filmový dokument s názvom Juro, v réžii Lukáša Zednikoviča. Ten autenticky približuje príbeh kapely a atmosféru 90. rokov. Nielen pre pamätníkov tej doby, ale aj pre súčasné publikum je skvelou správou, že jeden z albumov kapely vyšiel po viac ako štvrťstoročí na vinylovej platni. Ide o nahrávku s názvom Hello Amerika, ktorá vznikla v roku 1997.

Texty piesní odzrkadľujú atmosféru polovice 90. rokov v Bratislave a život alternatívnej mládeže v meste, kde sa odohrával umelecký boj medzi komerčnou sférou a undergroundom. Toto všetko je kapela Pigúra pripravená priniesť svojím vystúpením na Pohoda festivale aj v roku 2024.

Erika Rein

Erika Rein je slovenská r’n’b a popová speváčka, ktorá aktuálne pracuje na svojom debutovom albume s hudobným producentom Jonatanom Pastirčákom, ktorého poznáte aj ako Isama Zing alebo Pjoni.

erika rein
Erika Rein

Na pripravovanom albume sa s ľahkosťou pohybujú na hranici avant popu, r’n’b a hyperpopu, pričom kľúčom k ich prepojeniu je hravosť s miešaním týchto žánrov. Adaptovaním tradičnej rómskej hudby vo svojej tvorbe Erika vzdáva hold svojim koreňom.

Vojtik

Vojtik je mladý spevák, ktorý na seba upozornil silnou výpoveďou v skladbe Detviansky sen, vďaka ktorej si získal všetkých z nás. Piesňou aj videoklipom práve k tomuto songu nastavil zrkadlo našej spoločnosti. Do svojej tvorby vnáša témy mladých ľudí z menšín, ktorí žijú v regiónoch, ktoré sú poznačené extrémizmom. Za svoj album KVETY Z PODPOĽANIA zaslúžene získal sošku Radio_Head Awards za Debut roka 2023.

vojtik
Vojtik

Tamara Kramar

Tamara Kramar je hudobníčka, skladateľka a producentka z Bratislavy, ktorá aktuálne žije v anglickom Brightone. Do povedomia sa dostala svojím prvým singlom So Sweet, ktorý viedol k oceneniu Radio_Head Awards v kategórii Objav Roka 2021. Jej druhý singel Hey Pretty Girl odpremiérovalo anglické rádio BBC Introducing a debutové EP Bachelor of Science Tamaru dostalo rovno na billboard na Times Square v New Yorku v rámci Spotify kampane EQUAL, či do prestížneho rebríčka 30 pod 30 od Forbes Slovensko.

Autor: Martina Jarolínová
Zdroj a foto: Pohoda festival