Slovenskí interpreti na Pohode 2024

richard mueller

Pohoda 2024 opäť prinesie množstvo skvelej slovenskej hudby. Okrem nováčikov, ktorí sa predstavia na dvoch scénach Garáží, nebudú chýbať ani stálice a miláčikovia nielen pohodového publika. Poďme si predstaviť ich prvú časť.

Richard Müller

Na Pohode 2024 vystúpi Richard Müller, legendárny spevák slovenskej a českej hudobnej scény s nezameniteľným hlasom. Za svoju viac ako 40-ročnú kariéru má na konte množstvo cien Aurel a Slávik, spolupracoval s najzvučnejšími umelcami akými sú napríklad Jaro Filip, Milan Lasica, Petr Hapka, Michal Horáček alebo Hana Zagorová. Na konte má množstvo albumov a hitov, ktoré dnes už patria ku klasikám domácej scény a pravdepodobne neexistuje nikto, kto by nepoznal hity ako Milovanie v daždi, Po schodoch alebo Cigaretka na dva ťahy.

PARA

Para už vyše štvrťstoročia úspešne potvrdzuje povesť top koncertnej kapely. Sú držiteľmi Radio_Head Awards za album a aj singel roka. Od roku 1995 nahrali šesť štúdiových albumov, no základom ich úspechu je spôsob, ako ich vedia predať naživo.

Para
Para

Korben Dallas

Bratislavská kapela Korben Dallas sa za niekoľko rokov vypracovala z undergroundovej scény na jednu z najžiadanejších slovenských kapiel. Ich prelomový album Karnevalová vrana (2013) im priniesol tri ceny Radio_Head Awards, vrátane ceny pre najlepší album, singel a najlepšiu koncertnú kapelu. Korben Dallas majú za sebou viacero skvelých spoluprác, vrátane spolupráce so symfonickým orchestrom, ktorú ste mohli zažiť aj na Pohode, s Janou Kirschner alebo Anetou Langerovou. Najnovší album Pohyb! predstavia na Pohode.

Korben Dallas
Korben Dallas

Berlin Manson

Berlin Manson je (synth)punková dvojica muzikantov Patrik Nagy a Adam Dragun, ktorá zožala úspech v roku 2022, kedy vydala album Život končí, keď máš trinásť. Song Netancujem, kývem hlavou sa stal okamžite virálnym vďaka jeho chytľavosti. Na Radio_Head Awards sa v roku 2022 stali Objavom roka. Berlin Manson je dokladom úplnej žánrovej, produkčnej a postojovej slobody, bez snahy stavať sa do vopred daného obrazu alebo niekam stopercentne zapadnúť. Aktuálne vydali nový singel, ktorý nahrali spoločne s FVLCRVM a volá sa Hotel Kyjev.

Fvck_Kvlt

Fvck_Kvlt je trapový projekt Denisa Banga, ktorý je známy z punkovej kapely The Wilderness, je tiež kurátorom festivalovej subžánrovej Garáže na Pohode. Poprask nielen na slovenskej hudobnej scéne spravil už s debutovým albumom Kvlt Teachings v roku 2019. Ostatným albumom Cigán potvrdil svoje miesto na vrchole undergroundového rapu. Jeho texty a vystúpenia sú plné bezprostrednosti a surovej punkovej energie.

Katarína Koščová a Daniel Špiner

Jedna speváčka a jeden klavirista. Len dvaja intepreti a spolutvorcovia úplne stačia na to, aby sa ich hudba dostala až na najhlbšie miesta v nás. Na koncertoch Katky a Dana sa smeje i plače, stávame sa svedkami a súčasťou intímnej výpovede, skutočného priateľstva, lyrického prežívania i spoločného humoru. Takto sú najuveriteľnejší pre seba aj pre ostatných. Prvý spoločný album Hranica dažďa vydali v roku 2019. V novembri 2023 vydali nový album s názvom Krehkosť, ktorý celý vznikal v zrube pod Tatrami. Za album získali cenu Radio_Head Awards v kategórii folkový album roka. Katka má za sebou tiež úspešné koncerty s Geišbergovcami a ako hosť pravidelne koncertovala s českou folkovou legendou Neřež. Zaspievala si s Danom Bártom, jazzovým AMC triom, swingovým prešovským Dixielandom a mnohými ďalšími.

Katarina Koscova a Daniel Spiner
Katarína Koščová a Daniel Špiner

Le Payaco

Slovenská legendárna kapela, ktorej texty, prejav a obrovské chytľavé hity fungujú výborne nielen na festivaloch. Ich songy Ochorel som smútkom belasým, Sadni si mi na kolená a Dobrý večer priatelia sa stali ľudovou klasikou. Za album Pohybliví v nehybnom získali v roku 2020 cenu za album roka na Radio_Head Awards a na cenách Anděl. Le Payaco boli prvým potvrdeným menom Pohody 2024. Počas októbra kapela vydala nový album s názvom Vidíme sa. Tešíme sa na nový materiál, ktorý v lete 2024 predstavia aj na Pohode.

le payaco
Le Payaco

Catastrofy

Thrash metalová kapela Catastrofy je známa svojimi mimoriadne rýchlymi bicími a gitarami a zároveň priamočiarymi textami s vtipom a satirou. Na prvých dvoch albumoch Zbojnícky tanec (2015) a Besnota (2018) používali zbojnícku tematiku a ľudové nástroje ako fujara, drumbľa alebo ozembuch. Sami svoj štýl označujú ako „zbojnícky thrash metal“.  Za album Besnota v roku 2018 získali ocenenie Radio_Head Awards v kategórii Hard & Heavy. V roku 2021 vydali album Taký je život, na ktorom upustili od zbojníckej tematiky a trefne sa v textoch venovali kritickejším témam so spoločenským presahom. 

Saténové ruky

Z nepravdepodobného stretnutia originálnych štyridsiatnikov vznikla jedna z textársky najnápadnejších slovenských kapiel. Saténové ruky tvorí Marek Kasko Babušiak (spev, gitara, basa), Vlado Janček (spev, gitara), Braňo Bezák (spev, gitara, basa) a Jožo Lipa (bicie). Kapela vznikla v roku 2011, o štyri roky neskôr vydala debutový album Bozkávam (2015), ktorý im priniesol ocenenie Radio_Head Awards za debut roka, a súčasne cenu kritikov. Po ňom nasledoval Tretí album (2017) a na konci júna 2021 im vyšiel LOM v produkcii Mareka Babušiaka a Erika Lososa Horáka. LOM získal dve nominácie na Radio_Head Awards 2021, kde sa kapela uviedla špeciálnym vystúpením – protestsongom Ruky proti rusizmu, v ktorom odsúdili ruskú agresiu na Ukrajine.

Autor: Martina Jarolínová
Zdroj a foto: Pohoda festival