Pohoda 2024 otvorí brány už o 2 mesiace. Čo by ste si nemali nechať ujsť

Pohoda2023 sobota LFZ 70

Pohoda 2024 sa začína 11. – 13. júla. Ohlásené mená vyvolali u návštevníkov vlnu nadšenia a my sme sa pozreli, na čo sa môžete tešiť. Prečítajte si náš redakčný výber.

Ndox Électrique

Po dávku zimomriavok si príďte na show senegalského združenia Ndox Électrique. Môžeme predpokladať podobné emócie ako na minuloročnom vystúpení Avalanche Kaito z Burkina Faso. World music, hudobný tranz, perkusie, elektrické gitary, zaklínadlá a tajomno – toto všetko môžeme očakávať od senegalského zoskupenia Ndox Électrique.

Miešaním postindustriálnych riffov s perkusiami, pesničiek so zaklínadlami a rituálmi n’döep zo Senegalu sa kapela pokúša na pódiu hudbou vytvoriť spojenie s nehmotným svetom. Mix všetkých prvkov funguje a ich vystúpenia sú naozaj zážitkom. Koncom roka 2023 vydali album s názvom T​ë​dd ak Mame Coumba Lamba ak Mame Coumba.

Haepaary

Na Pohode máme radi mix tradičnej a modernej hudby a milujeme spoznávať novú hudbu z celého sveta. Preto sa tešíme aj na duo Haepaary.

Kórejské duo Haepaary sú Minhee Park a Hyewon Choi, ktoré originálnym a inovatívnym spôsobom prepájajú tradičnú kórejskú rituálnu hudbu s modernou elektronikou. Výsledkom sú piesne od alternatívneho techna a dream popu až po ambient. Haepaary majú vynikajúci zmysel pre vrstvenie vokálov, zvukov, elektroniky a rytmov, čo z nich robí absolútne harmonické duo.

Ich talent predviedli na festivale SXSW v roku 2021 a aj v roku 2022. V roku 2022 získali cenu Korean Music Awards Grand Prize v kategórii Best Electronic Song s ich singlom go to gpd a zároveň získali cenu aj v kategórii Best Electronic Album za ich EP Gorgeousness.

haepaary

Ezra Collective

Ezra Collective patria k najvychytenejším jazzovým kapelám. Sú aktuálnymi držiteľmi prestížnej ceny Mercury Prize a sú prvou jazzovou kapelou, ktorá toto ocenenie dostala. Cenu dostali za ich skvelý album Where I’m Meant To Be (2022). Nedávno získali aj ocenenie MOBO Awards 2024 v kategórii Best Jazz Act.

Táto pätica hudobníkov založila Ezra Collective v roku 2012. Vo svojej tvorbe okrem jazzu miešajú aj hip-hopgrime alebo afrobeat. Ich skladby sú plné vášne, skvelých melódií a aj tanečných beatov. Na albumoch im s vokálmi vypomáhali napríklad Sampa The GreatJorja SmithEmeli Sandé alebo Nao. Ich vystúpenie na Glastonbury vynieslo UK jazz do výšin. Bubeník Femi Koleoso hrá na bicie s kapelou Gorillaz na ich živých vystúpeniach.

Ivo Dimchev

Ivo Dimchev nám vyrazil dych na tohtoročnom Eurosonicu. Jeho vystúpenie patrilo k tým nazujímavejším nielen po hudobnej ale aj po performatívnej stránke. Jeho komunikácia s publikom bola výnimočná. Ivo pochádza z Bulharska a okrem toho, že je spevák a skladateľ je aj choreograf, vizuálny umelec a performer. Jeho koncerty sú temné ale zároveň farebné, melancholické ale zároveň úsmevné, romantické ale zároveň tanečné, intímne ale zároveň provokatívne. Ivov hlas je patrí k tým, ktoré sa vám dostanú až do špiku kosti

„Iva Dimcheva som objavila pred odchodom na Eurosonic 2024 a postupne som si púšťala asi všetky videá, čo som našla. Nedali sa z neho spustiť oči. Naživo bol na Eurosonic perfektný. Hrá zmes provokatívneho kabaretu a zdanlivo jednoduchých piesní, ktoré ale bravúrne interpretuje plným barytónovým hlasom prechádzajúcim do hravo zvládnutých výšok plných ozdôbok. A nehrá sa len s vlastnou tvorbou, ale hry hrá aj s publikom. Hry, ktoré sú v svojej podstate vážne, ale Ivo ich podá tak, že z publika často znie úprimný smiech,“ dodáva k bookingu Monika Matiašovská z tímu Pohody.

ivo dimchev

City Morgue

Americké duo City Morgue tvoria raperi ZillaKami a SosMula, ktorí miešajú hip-hop a rock nekompromisným spôsobom, vďaka ktorému ich milujú rockeri ale aj hip-hoperi. Debutový album CITY MORGUE VOL. 1: HELL OR HIGH WATER vydali v roku 2018, pričom s druhým albumom CITY MORGUE VOL. 2: AS GOOD AS DEAD sa už dostali na 1. miesto v albumových rebríčkoch Billboard Top Rock Albums Chart a Apple Music Rock Albums Chart.

Na druhom albume bol jedným z hostí aj Denzel Curry, ktorému zase v tracku Vengeance hosťoval ZillaKami spoločne s JPEGMAFIA. S Denzelom majú na konte aj celé spoločné turné. Na spoločné turné v roku 2023 vyrazili aj s legendárnymi $uicideboy$. Aktuálny album My Bloody America vydali na jeseň minulého roka. Nezabudnuteľná show a mix rapu, hardcore, trapu, metalu a punku vás čaká na trenčianskom letisku počas koncertu City Morgue.

¥ØU$UK€ ¥UK1MAT$U

¥ØU$UK€ ¥UK1MAT$U je známy svojou všestrannosťou a schopnosťou bezchybne mixovať akékoľvek žánre. Aj preto je mnohými považovaný za svetovú špičku na tanečnej hudobnej scéne. Yosuke pochádza z Osaky, kde začal organizovať vlastné parties Zone Unknown, ale aktuálne žije v Tokiu.

Povestný je svojím setom na evente FUTURE TERROR alebo svojimi setmi na Berlin Atonal Festivale, na ktorom vystúpil tri roky po sebe. Neuveriteľný set nahral aj pre kultový HÖR Berlin, ktorý je fantastickou ukážkou jeho DJských schopností. Vystúpenie má dnes už takmer tri milióny videní na Youtube. V roku 2016 jeho set vokálne doplnila aj Arca, ktorú ste mohli vidieť na Pohode 2023.

yousuke yukimatsu

Emilíana Torrini

Jedna z najlepších islandských speváčok vystúpi na Pohode 2024. Jedinečný hlas, skvelé texty a vyšperkované pesničky sú pri Emilíane Torrini zárukou. Počas svojej kariéry na albumoch kombinovala indie pop, elektroniku ale aj folk. Medzi jej najznámejšie hity patria piesne Jungle DrumTo Be Free alebo Gollum’s Song zo soundtracku k filmu Pán prsteňov: Dve veže. Emilíana je dokonca spoluautorkou hitu Slow od Kylie Minogue, za ktorý bola nominovaná na Grammy.

Thievery Corporation

Rob Garza a Eric Hilton založili Thievery Corporation v roku 1995 a ich debutový abum Sounds from the Thievery Hi-Fi (1996), album The Mirror Conspiracy (2000) alebo aj kompilácia DJ-Kicks patria dnes už ku klasikám downtempa a lounge hudby. Vo svojej tvorbe miešajú dub, brazílske beaty, reggae, bosa novu, hip-hop, electronicu ale aj hip-hop, trip-hop, world music a veľa ďalších štýlov. Ich nesmrteľný hit Lebanese Blonde sme si púšťali nespočetne veľakrát dokola.

Meta and the Cornerstones

Meta and the Cornerstones je reggae skupina, na čele ktorej stojí frontman Meta Dia. Meta pochádza zo Senegalu, takže v tvorbe je dosť výrazne počuť vplyv jeho rodnej krajiny. Aktuálne pôsobí v Amerike, pričom v kapele hrajú hudobníci z viacerých kútov sveta, čo sa odráža vo vynikajúcej kombinácií ďalších vplyvov v ich tvorbe, v ktorej sa okrem reggae mieša aj rock, hip-hop, afro-pop či soul. Jednoducho skvelá hudba, ktorá nepozná hranice a jej poslaním je šírenie lásky, mieru a harmónie. Na konte majú spolupráce s legendárnymi hudobníkmi ako Damian MarleyJulian MarleyDub Inc. alebo Morgan Heritage.

meta and the cornerstones

Pendulum

Pendulum prídu na trenčianske letisko v kompletnej kapelovej live zostave. Tešiť sa môžete na poriadnu drum & bassovú smršť zabalenú do rockovej energie.

Pendulum sa na trenčianske letisko vrátia po 15 rokoch. Zoskupenie pochádza z Austrálie, ale aktuálne už niekoľko rokov pôsobí v Británii. Ich debutový album Hold Your Colour sa stal kultovou nahrávkou a legendárne hity Tarantula a Slam sú do dnešného dňa súčasťou drum & bassových mixov.
Remixovali songy od legiend ako Ed Rush & Optical alebo DJ Fresh a ich najznámejším remixom je remix songu Voodoo People od The Prodigy. Pred pár dňami vydali nové EP Anima, na ktorom sú aj spolupráce s Bullet For My Valentine a Scarlxrd.

“Pendulum sú výnimočná kapela, ktorá môže headlinovať rovnako elektronické aj metalové festivaly. Ich koncerty s kapelou sú hudobným sviatkom a ja som rád, že sa v plnej sile vrátia na Pohodu. Teším sa na ich energiu na hlavnom festivalovom pódiu, myslím, že energickejší štart do zverejňovania medzinárodných mien sme si nemohli predstaviť,“ dodáva k bookingu Michal Kaščák z Pohody.

Morcheeba

Kultová britská skupina Morcheeba formovala zvuk nielen ostrovnej trip hopovej a downtempo hudobnej scény. Ich album Big Calm z roku 1998 sa radí medzi albumy, ktoré si musíte vypočuť a zároveň patrí medzi legendárne nahrávky, ktoré aj v dnešnej dobe znejú futuristicky. Zamatový hlas speváčky Skye Edwards patrí k vokálom, ktoré su nezameniteľné a spoznáte ho okamžite. Morcheeba vznikli v roku 1995 a vo svojej tvorbe miešajú okrem trip hopu a downtempa aj pop alebo folk.

Ich najväčšie hity Rome Wasn’t Built in a Day, The SeaPart of the ProcessTrigger Hippie, ale aj veľa ďalších sú dnes už overenou klasikou po celom svete.
Na Pohode ste mohli vidieť Skye s jej sólovou tvorbou a sme nesmierne radi, že tentokrát sa na Pohode 2024 predstaví s tvorbou vynikajúcej Morcheeby. Koncerty tejto formácie patria medzi nezabudnuteľné zážitky.

“Morcheeba patrí k mojim najobľúbenejším skupinám, ich hudba je nádherným hudobným pohladením. Videl som ich viackrát, naposledy v septembri tohto roku v anglickom Margate a bol to jeden z najsilnejších koncertov, aké som kedy videl, sú vo výnimočnej forme. Na koncerte bolo krásne všetko. Úžasná hudba, skvelá komunikácia s publikom, perfektne vystavaný set, zamatový hlas Skye a skupina hrajúca so zjavnou radosťou. Celý svet fungoval v absolútnej harmónii. Veľmi sa teším, že rovnakú krásu zažijeme v lete na trenčianskom letisku,” dodáva ku kapele šéf Pohody Michal Kaščák.

2 Morcheeba foto

Bazzookas

Bazzookas netreba návštevníkom Pohody či koncertov organizovaných pre ľudí bez domova nijako zvlášť predstavovať. Kamoši, srdciari, skvelí muzikanti a zabávači. Prídu k nám do Trenčína opäť aj v roku 2024. Samozrejme aj so svojím legendárnym Bazzookas Busom.

Keďže Bazzookas prídu na Pohodu 2024 aj s ich legendárnym Bazzookas Busom, môžete sa aj v júli tešiť na ďalšie tajné koncerty. A veruže sa aj tešíme – tie premiérové z minulého ročníka boli nezabudnuteľné!

Okrem svetovej a domácej hudobnej produkcie sa tešíme aj na divadlo, vizuálne umenie, sprievodné aktivity, diskusie či gastro.Svoj lístok si zabezpečíte na https://shop.pohodafestival.sk/sk/listky-2024.

Autor: Martina Jarolínová
Zdroj a foto: Pohoda festival
Titulné foto: Richard Lutzbauer