Už zajtra na MFFK Febiofest premiéra pilotného filmu z dokumentárneho cyklu Biele vrany a hrdinovia medzi nami

Už zajtra na MFFK Febiofest premiéra pilotného filmu z dokumentárneho cyklu Biele vrany a hrdinovia medzi nami BOMBING 4

Korupčná výchova – tak sa nazýva pilotný film dokumentárneho cyklu Biele vrany a hrdinovia medzi nami, ktorý pripravuje spoločnosť Hitchhiker Cinema v koprodukcii s Rozhlasom a televíziou Slovenska. V centre pozornosti tvorcov sú problematické fenomény slovenskej spoločnosti spracované cez osobné príbehy ľudí, ktorí vo svojom prostredí reagujú na krivdy či machinácie a, na rozdiel od mlčiacej väčšiny, zaujímajú voči neduhom jasný odmietavý postoj.

Súčasný svet je bez pevných mravných pravidiel. Termíny ako pravda, spravodlivosť, čestnosť a zodpovednosť sa vyprázdnili a ich hodnota je relatívna. Tieto hodnoty sa však nedajú ustanoviť, je to spoločenský vzťah, dennodenný zápas, ktorý sa nedá nikdy definitívne vyhrať,“ vysvetľuje vznik cyklu dramaturgička Ingrid Mayerová. Inšpiráciou pre tvorcov boli osudy ľudí, ktorí získali ocenenie Biela vrana. Ide o príbehy občianskej odvahy a statočnosti, v ktorých vidíme dôsledky konkrétnych činov konkrétnych ľudí. Ambíciou cyklu je nielen problémy diagnostikovať, ale aj hľadať východiská, ako aktuálny stav zmeniť.

Zlou správou je, že problémami napadnuté oblasti sú školstvo, zdravotníctvo, verejná správa, polícia, súdy, ale aj šport, veda, biznis či kultúra,“ hovorí scenáristka Lenka Moravčíková. „Tou dobrou správou je fakt, že v každej z týchto sfér funguje aj ´imunitná reakcia´, niečo ako ozdravná iniciatíva. Filmy ukážu, že sú medzi nami ľudia, ktorí nezostali apatickí a nevšímaví. Chceme zaznamenať vôľu po zmene.

Prvý z filmov s názvom Korupčná výchova, ktorý sa venuje korupcii v školstve, nakrútil režisér Róbert Šveda: „Sami si neuvedomujeme, koľko ´malých korupcií´ denne vykonáme. Koľkokrát využijeme situáciu a zvýhodníme seba alebo svojich blízkych. Ospravedlňujeme  to všelijako, napríklad tým, že to robíme pre rodinu.

Film Korupčná výchova sa zamýšľa nad tým, čo prežívajú slovenskí whistlebloweri, keď sa nekalosti dejú tam, kde právo, demokracia a kresťanské hodnoty figurujú priamo v názve inštitúcie. Opisuje komplikovaný boj za uznanie celospoločenského prospechu, ktorý odštartoval varovný signál individuálneho hrdinu. “Osobne si cením dve línie dokumentu, ktoré ukazujú, že hlas každého  z  nás  v  téme  korupcie  je  dôležitý  –  že  na  tzv. ´mlčiacej väčšine´ záleží. Svojím ´tichom´ totiž korupciu udržiavame a vzdávame sa svojho vplyvu,” hovorí odborná konzultantka  dokumentu,  psychoterapeutka  Sylvia  Ondrisová.  “Vo filme vidíme, aké dôsledky má naša (ne)podpora na osobný život ľudí, ktorí korupciu nahlásili. Ustáť takúto situáciu bez podpory okolia chce veľkú vnútornú silu a dôveru vo vlastné hodnoty. A to je jeden z dôležitých odkazov filmu. Ozvať sa proti korupcii má napriek možnej strate pohodlia či bezpečia hodnotu. Dáva totiž pocit sebaúcty a zmyslu. Ukazuje, že o atmosfére medzi ľuďmi rozhodujeme my sami – každý z nás, a nie len systém a politici.

Premiéru filmu Korupčná výchova uvedie vo svojom aktuálnom programe MFFK Febiofest v sobotu 4. marca. Cyklus by sa mal dostať na obrazovky verejnoprávnej RTVS na jar v roku 2018. Vznik filmu finančne podporil Audiovizuálny fond a Bratislavský samosprávny kraj.

 

Zdroj: TS / Mário Gešvantner