UPRISING Winter Edition priniesol horúce jamajské rytmy aj newyorský rap

UPRISING Winter Edition priniesol horúce jamajské rytmy aj newyorský rap BOMBING

K festivalu Uprising patrí leto a Zlaté Piesky, ale už po šiesty raz netreba čakať až do nasledujúceho augusta a môžeme si spraviť Jamajku aj v zime. Uprising Winter Edition sa konal už vo viacerých priestoroch, no Ateliér Babylon mu veľmi svedčí, nielen kvôli názvu. Organizátori na divákov vybalili ťažký kaliber v podobe neprekonateľného lineupu. Ako sami hovorili, ani v letnom vydaní by sa zaňho nemuseli hanbiť.

Piatkovú noc otvárali Serpico Acoustic, nestála formácia skvelých hudobníkov okolo speváka Erika Šulca z Medial Banana. Zahrali chytľavé coververzie známych rock, pop a reggae megahitov a diváci sa pohupovali už od začiatku. Hľadisko ešte nebolo úplne zaplnené, ale na atmosfére sa to nepodpísalo. Kapela na záver zavolala na pódium ďalšieho speváka z Medial Banana Pokyho, ktorý nás sprevádzal celým večerom. Zaspievali spolu Horehronie a úsmevy chalanov rozžiarili celé publikum, ktoré pesničku spievalo spolu s kapelou.

Uprising okrem reggae dáva priestor aj iným hudobným žánrom. Tohtoročnému letnému festivalu kraľoval rap a na zimnom vydaní sa predstavil po druhýkrát na Slovensku rapper Afu-ra z New Yorku. Sekundoval mu náš DJ Simple Sample a už od prvého songu mali úplne zaplnené hľadisko. Publikum rozpumpoval tým, že mu nechával opakovať jeho meno. Potom rozbehol svoje texty a medzi pesničkami sa prihováral ľuďom, aby zmenili svoje myslenie (revolution in mind), aby spolupracovali a pracovali pre druhých, napríklad niekoho niečo učili a pomáhali si navzájom, pretože všetci sme rovnakí ľudia. Vďaka svojej žene Češke sa naučil niekoľko českých viet, za čo mu publikum búrlivo tlieskalo.

Priestory klubu umožňovali hudobníkom pohybovať sa aj medzi divákmi, čo viacerí využili na fotky so svojimi obľúbencami. Celkom príjemné, keď stojíte za barom s Afu-rom. V prestávkach medzi vystúpeniami bol k dispozícii uprisingový shop, predávali sa aj prvé lístky na Uprising 2016. Pre hladných tu bol stánok s hot-dogmi a mali aj sójové párky.

Na pódiu ako ďalšia vystúpila charizmatická Jamajčanka Tanya Stephens so svojou skupinou. Dovolím si aj trošku z vizuálneho hľadiska – hudobníci fešáci a Tanya má neuveriteľné vlasy a prišla v zaujímavých šatách s odkazom na New York a nápisom Bože, neodpusť im, pretože vedia, čo robia… Celý koncert sa niesol v znamení girl power, ale prítomní páni to niesli celkom statočne a bavili sa aj oni. Pripomínala, že na žene nie je dôležité telo, ale myseľ a srdce. V mužskom svete je to ťažké a že preberajú vládu ženy, keďže muži to nezvládli. K tejto téme sa vyslovene pýtala pieseň No Woman No Cry a zaznela v skvelom podaní jamajskej speváčky, ktorá sa na Slovensku predstavila po prvýkrát.

Headliner večera Anthony B so skupinou House of Riddim vybehol na pódium v neprehliadnuteľnom červenom oblečení a neodmysliteľnej šatke. Na Slovensku vystúpil už niekoľkokrát a predstavil sa aj na letnom Uprisingu 2015. Tentokrát zahral songy z čerstvého albumu Tears Of Luv a samozrejme aj známe pecky. Z pódia išla obrovská energia, Anthony skákal a publikum mu tú energiu hlasno vracalo. Jamajská legenda vo svojich piesňach stavila na politické a náboženské témy. Prirovnávajú ho k ďalšej legende, ktorá ho ovplyvnila, Peterovi Toshovi. Len 39-ročný rastafarián je na scéne už vyše 22 rokov, pričom vydal 29 albumov a množstvo kompilácií. Na pódium si ako prekvapenie zavolal českú soulovú a reggae speváčku Kateřinu Becherovú alias Bechy. Milý detail: na ruke mala napísaný ťahák.

Párty pokračovala až do rána so selektom Fadda Ekop.

Jamajské slnko v piatok v noci rozsvietilo upršanú Bratislavu. Ďakujeme chalanom z Kulturise, robíte to stále lepšie a lepšie.

Autor: Martina Jarolínová / Foto: Jaroslav Novák