BIG BEAT DELUXE – Lekcia Ursiny – pocta Dežovi Ursinymu

BIG BEAT DELUXE  - Lekcia Ursiny - pocta Dežovi Ursinymu BOMBING

Slovenské umenie má viacero osobností, ktorých význam presahuje jeho domáci rámec. Ich tvorba je súčasťou našej kultúrnej identity a dáva jej európske rozmery. Jednou z nich je skladateľ, spevák, gitarista, ale aj filmár Dežo Ursiny.

Jeho sugestívny nástup v polovici šesťdesiatych rokov minulého storočia ho od samotného začiatku zaradil medzi najvýznamnejšie a najrešpektovanejšie osobnosti vtedajšej mladej kultúry nielen na Slovensku, ale aj v celom Československu a túto pozíciu si uchoval aj dnes, dvadsať rokov po svojej smrti. Tu treba pripomenúť, že jeho význam si uvedomujú nielen zorientovaní poslucháči, ale aj samotní tvorcovia a interpreti mladej hudby všetkých generácií.

Je preto veľmi dôležité pripomenúť túto neopakovateľnú osobnosť, pretože Ursiny bol, je a aj bude kultúrnym fenoménom rovnako na Slovensku, ako aj v Čechách a aj z tohto dôvodu sa koncert venovaný ako pocta jeho pamiatke volá Lekcia Ursiny. Výzvu interpretovať jeho piesne prijali rovnako Dežovi generační umeleckí súputnici, zavedené hviezdy strednej generácie, ale aj mladí interpréti.

Umelcami, ktorí na koncerte vystúpia, budú skupiny ButyTalent transport, sólisti Jana Kirschner, Miroslav Žbirka, David Koller, Peter Lipa ako aj mladá speváčka a gitaristka Katarzia, ktorých hudobne bude doprevádzať koncertná skupina, zostavená s výborných muzikantov: Martin Gašpar – bassgitara, Igor /Ajdži/ Szabo – bicie, Martin Wittgruber – klávesy, Štefan Lengyel – gitara, Martin Zajko – gitara a Ondřej Konrád – harmonika.

Program doplnia archívne televízne dokumenty ilustrujúce Ursiniho  tvorbu a vystúpenie Dežovho priateľa a spolupracovníka, autora väčšiny textov jeho pesničiek Ivana Štrpku.

Koncert nasníma a vo svojom programe uvedie Rozhlas a televízia Slovenska.

Vystupujúci sa odpovedali na dve otázky o Dežovi, prečítajte si ich vyjadrenia:

 1. Čím je pre Vás Dežo Ursiny?
 2. Na základe čoho ste si vybrali Dežove pesničky, ktoré budete spievať na koncerte?

JANA KIRSCHNER:

 1. Dezove pesnicky ovplyvnili cele generacie.Podarilo sa mu vytvorit obrovske dielo,ktore tu s nami zostane este velmi dlho.
  Z detstva si samozrejme najviac pamatam Neberte nam princeznu.Filmovy muzikal,ktory dychal tajomstvom a nostalgiou a pesnicky,ktore spievali mladi Meky a Marika si spieva este aj moja dcera.Po prichode do Bratislavy som objavila ovela viac z Dezovej tvorby a takmer kazdy muzikant s ktorym som v tej dobe spolupracovala bol nejakym sposobom s nim spojeny.Tak som sa postupne dostala k jeho skladbam.Strpkove texty su genialne a cim viac ich clovek cita a pocuva tym viac sa mu otvaraju.Pre mnohych posobia niektore Dezove skladby komplikovane,no treba ich len otvorit a trpezlivo pocuvat a clovek v  nich najde originalitu a krasu,ktora ani dnes nema konkurenciu.
 2. Ja som si vyberala podla srdca,i ked moj povodny vyber bol trosku iny,no nie vsetky skladby,su vhodne pre spevacku.
  Pod hladinou je nadherna vec a bude to pre mna obrovska vyzva.Svita je moja oblubena vec,mozno prave preto,ze som tiez nocny clovek a casto krat som kracala domov rannou Bratislavou.A tretia Vsetko je vo vajci je bluesovka,ktora je oddychovejsia a vhodne doplna predosle dve skladby.
  Velmi sa na to tesim a buduci tyzden mame prvu skusku.

TALENT TRANSPORT – Vladislav „Slnko“ Šarišský

 1. stelesnenie snahy o dosiahnutie rovnosti medzi obsahom a formou
 1. pretože sa nám páčia

MIROSLAV ŽBIRKA

 1. Deža som prvýkrát zaregistroval v skupine The Beatmen a už vtedy ma zaujala ich skladba Let’s Make A Summer,ktorú som neskor nahral na svoj album K.O. Je to pre mňa jeden zo zakladateľov slovenskej rockovej scény.
 1. Vychádzal som najmä z tých jeho piesní,ktoré som sám mal v repertoári. Okrem Let’s Make A Summer to bude napríklad pesnička Dvaja z muzikálu Neberte nám princeznú. Je zaujímavé,že som túto skladbu nikdy naživo nespieval,takže to bude vlastne jej live premiéra .

DAVID KOLLER

 1. Abych se přiznal, myslel jsem si jako kluk, když jsem poslouchal Collegium musicum či Prúdy, že mám Slovenskou scénu zmapovanou. Deža Ursinyho jsem si poslechl asi až v pozdějším věku. Jsem prostě jiná generace a v Českém rádiu jeho písně bohužel nezněly. O to víc mě jeho nadčasová muzika oslovila dnes.
 2. Můj dlouholetý hudební souputník, pianista a skladatel Michal Nejtek, který mi celou tvorbu Deža Ursinyho rozkryl a předvybral, mi poslal přibližně dvacet jeho skladeb a já pak z nich vybral tyto tři skladby ( Hádanka, Louka a Modrý vrch ), mám pocit, stejně jako u jeho většiny jeho skladeb, že jsou nadčasové ale že se s nimi i dá dále pracovat. Ale nechci předbíhat. Zkoušky s kapelou jsou ještě před námi a já se na ně velmi těším.

PETER LIPA

 1. Dežo bol pre mňa kolegom, s ktorým som síce nehral v tej istej skupine , ale v šesťdesiatych rokoch sme boli obaja súčasťou bratislavskej muzikantskej komunity. Jeho vtedajšie úspechy ho postavili do svetla reflektorov a všetko, čo robil, sme bedlivo sledovali. Týka sa to najmä skupín Beatmen a Soulmen. Potom som sa už začal venovať inej muzike a naše cesty sa spojili až neskôr.
 2. Mal som šťastie, Dežo pre mňa kedysi napísal pieseň Strom šiel domov, to bola moja prvá voľba. Tvár v zrkadle síce napísal Dežov kolega a producent Palo Daněk, ale Dežo ju neopakovatelne naspieval. Tá pieseň sa mi vždy páčila a nemal som doteraz šancu si ju zaspievať. Ako tretiu som si vybral pieseň I wish I were . Z čias slávnych Beatmen.  Rád si tak zaspomínam na starý bigbit.

KATARZIA

 1. Som ročník 89 a Deža Ursinyho som objavila až pred dvomi rokmi. Jeho skladby vo mne vyvolávaju nostalgiu za dobou, v ktorej som nežila, ale zanechala vo mne stopy prostredníctvom odkazov. Jedným z dôležitých odkazov sú Dežove skladby, ktoré mi dotvorili obraz jeho skvelých súputníkov v hudbe a slovenskom textárstve.
 2. Vyberala som si hlavne podľa textu a nálady pesničiek, pretože sa venujem predovšetkým textom, boli pre mňa dôležitejšie. Harakiri som si vybrala kvôli tomu, že som chcela Deža spoznať hlbšie a práve tento text je jeho vlastný, čo je  vzácne. Zároveň sa musím priznať, že sa s týmto textom dokážem takmer v každej strofe stotožniť a potešil ma rozpor osobnosti a drzosť vo veršoch. Množstvo slov je nekonečné a poňala som skladbu aj ako veľkú výzvu pre pamäť:) Júlia v zime je zase hravejšia, s textom Ivana Štrpku a nádhernou zimnou atmosférou a pripomenula mi emóciu z môjho života.

KONCERTNÁ SKUPINA – kapelník MARTIN GAŠPAR

 1. Môj názor na Deža Ursinyho je jednoduchý: Bol to génius, ktorý majstrovsky narábal s formou, melódiou, harmóniou, a slovenčinou….jeho tvorba je nesmierne pestrá, prvé nahrávky s ktorými som sa stretol, boli obdobia druhého Provisoria, neskôr Burčiak,  a doslova ma to odrovnalo…a keď som počul s akou ľahkostou skomponoval pesničky k muzikálu Neberte nam princeznú, pochopil som, že je jednoducho genialny….neskôr som sa dostal k ďalším jeho nahrávkam, jedna z mojich najobľúbenejšich  je posledná platňa Pribeh
 2. Možnosť naštudovať a zahrať jeho piesne je skvelá a zároveň veľmi ťažká úloha…človek sa hlbšie ponorí do jeho kompozícií, a pochopí, aké ťazké je jeho hudbu interpretovať…preto by som chcel vyjadriť najhlbší rešpekt k nemu, a k muzikantom, ktori s nim hrali a nahravali…oni všetci sú ozdobou slovenskej music, v tom najlepšom slova zmysle