Zákaz verejných podujatí a karanténa.

LFZ6798 1

Od dnešného rána platí na Slovensku realita, akú sme ešte nezažili. Platí zákaz organizovania verejných podujatí a prichádzajúci zo štyroch krajín musia dva týždne sedieť doma.

Úrad verejného zdravotníctva SR po pondelňajšom rozhodnutí krízového štábu vydal dve vyhlášky. Jedna upravuje zákaz podujatí, druhá karantény.

Až do 23. marca sa zakazujú všetky športové, kultúrne, spoločenské aj iné verejné podujatia.

Príchod z krajín zasiahnutých koronavírusom treba nahlásiť lekárovi. Ľudia prichádzajúci z Číny, Južnej Kórey, Talianska a Iránu musia po príchode domov v dome aj zostať najbližších 14 dní.

Zároveň sa musia telefonicky nahlásiť svojmu obvodnému lekárovi. Ten rozhodne o ich izolácii, ktorá sa vzťahuje aj na všetky ďalšie osoby, ktoré žijú v spoločnej domácnosti. Tieto pravidlá platia až do odvolania.

Karanténa sa však nevzťahuje na niektoré povolania. Výnimku majú vodiči kamiónov, ktorí cez tieto krajiny prechádzajú alebo nakladajú a vykladajú tovar. Musia však pritom používať respirátory, gumené rukavice a mať poruke dezinfekčný gél.

Karanténe sa tiež vyhnú piloti dopravných lietadiel, ktorí s výnimkou predletovej a medziletovej prípravy a tranzitu neopustia palubu lietadla.

Štrnásťdňová karanténa tiež neplatí pre vodičov a posádky dopravnej zdravotnej služby, ktorí dopravujú pacientov z alebo cez Taliansko. Pacienta však musia prepravovať len v sanitke, ktorá má oddelený priestor od kabíny vodiča. Pri práci taktiež musia používať respirátory, ochranné okuliare a rukavice.