Šestnáste vydanie Uprisingu prinieslo neskutočne nadupaný line-up. Pred festivalom organizátori vyťahovali jednu pecku za druhou, a to vo všetkých zastúpených žánroch. Bolo sa na čo tešiť!
Areálu Zlatých pieskov a tónom reggae a príbuznej hudby nesmierne svedčí „jamajské“ horúce slnečné počasie. Po posledných ročníkoch, ktoré mali smolu na silný dážď a búrky, vyšlo tento rok počasie ukážkovo. Areál Uprisingu a jeho výzdoba robí z festivalu tú najkrajšiu akciu široko ďaleko. Množstvo sprievodných aktivít a farebné dekorácie stoja zato cez deň aj potme. Nápadité pódiá dopĺňajú naozaj krásne a pútavé videoprojekcie.
Oceňujem, že organizátori neustále festival zdokonaľujú a prinášajú stále niečo nové. V horúcom počasí dobre padli hmlové brány a množstvo ventilátorov. Na baroch sa tvorili pochopiteľne rady, takže tu je priestor na zlepšenie. Samozrejme, že slnko môže byť na festivale aj únavné, no blízkosť jazera, svieža trávnatá plocha a tieň stromov vytvárajú ideálnu kombináciu.
Gastro ponúkalo najrôznejší výber z celého sveta a vybrať si mohli aj ľudia s potravinovými obmedzeniami, čo ma úprimne potešilo. Návštevníci sa mohli zapojiť do rôznych súťaží a turnajov, zacvičiť si jogu, zasmiať sa na stand-upoch, zúčastniť sa prednášok a workshopov, zosobášiť sa. Pre rodičov a ich deti bol pripravený detský kútik s vlastným programom. Mnohí to využili a tak v areáli bolo vidieť mnoho kočíkov a detí rôzneho veku.
PIATOK
Festival otvorili v piatok o dvanástej bubnovým sprievodom kapely Maribondo. Program na hlavnom pódiu odštartovala česká reggae úderka Švihadlo, ktorá oslavuje 40. výročie. Ich pozitívne skladby sa do slnečného popoludnia skvele hodili. Ľudia sa pohupovali do ich rytmu a spievali si spolu so Švihadlom ich najväčšie hity ako Pohoda, Na Jamajce půl srdce mám, Po tobě toužím či Zelený list. Napriek tomu, že na festivale v tom čase zďaleka nebol plný počet návštevníkov a veľká časť z prítomných si radšej užívala tieň, Švihadlo sa mi skvelo počúvalo a rozvlnili ma tak prirodzene ako údery (reggae) srdca. Boli prvou reggae kapelou, ktorú som pred mnohými rokmi počula. Nechýbala ani skladba Tváří v tvář o Bobovi Marleym a Švihadlu sa podarilo vyvolať mi zimomriavky aj v 32°C. Podporu Ukrajine vyjadrili v pesničke Srdce jako pistole.
Macka B je na Uprisingu už doma. Na pódium sa prihrnul vo veľkom štýle a slovenským Ahooooj! privítal svojich fanúšikov, ktorí už naňho čakali. Okamžite naštartoval svoj rýchly flow. Múdry rastaman, advokát ital food a vždy usmiaty spevák priniesol svoje osvedčené hitovky ako Wha Me Eat, Cucumba, motivačnú Step Up alebo nesmrteľnú I Don’t Like Reggae pôvodne od Dreadlock Holiday. Pri odkaze na skladby War od Boba Marleyho mám už druhé zimomriavky a to ešte ani nestihlo zapadnúť slnko.
Prečítajte si rozhovor s Macka B
Ďalším reggae interpretom je nestarnúci Jamajčan Barrington Levy. Je aktívny od roku 1976 a reggae mieša s príbuznými žánrami. Jeho špecifický hlas sa v exkluzívnej premiére niesol nad Zlatými pieskami. Má na konte početné spolupráce a množstvo ocenení. Potešilo ma zistenie, že zdieľame narodeninový deň.
Na Aréna stagei svoju uprisingovú premiéru zažila punková legenda Slobodná Európa. Nasledoval ju stále populárnejší Gleb, ktorý prakticky predskakoval slávnejšieho kolegu Dizzee Rascala. Britský rapper, pionier grimeu, vyrastal s ghanskou mamou. O nigérijského otca prišiel veľmi skoro. Jeho africké korene sa nezaprú ani v jeho hudbe. Debutový album Boy in da Corner oslávil tento rok dvadsiate výročie a organizátori si týmto vystúpením splnili ďalší hudobný sen.
Francúzska úderka L’Entourloop bola podľa mnohých najlepším vystúpením piatka. Zoskupenie tvoria dvaja veteráni Sir James a King Johnny, spolupracujúci s mnohými zvučnými menami. V Bratislave im sekundovali trubkár N’Zeng a dvaja MCs Troy Berkley a BlabberMouf. Energické spojenie hip-hopu a reggae rozpohybovalo hojné publikum main stageu a páni striedali jeden žáner za druhým a udržiavali tak nadšené reakcie.
Premiéru na festivale mal aj DJ Ba2s z Prahy. Zakladajúci člen legendárneho Chaozzu začal svoj set v Absolut zóne pozvoľna hojdavými rytmami, aby tak privolal početných tancujúcich divákov na zmes toho najlepšieho od hip-hopu po reggae.
Prečítajte si rozhovor s Chaozzom
Posledným vystupujúcim piatkového hlavného pódia boli headlineri Asian Dub Foundation, ktorí na Slovensku (aj priamo na Uprisingu) vystupovali už niekoľkokrát. Obľúbené elektronické zoskupenie z Británie v sebe spája farebný mix nielen hudobných žánrov, ale aj kultúrnych vplyvov. Na hlavnom stagei to celé podčiarkovala krásna vizuálna show a veľa slovenčiny, ktorou sa prihováral frontman publiku za nadšených ovácií. Spolu sme si zaspievali pesničku Flyover z albumu Fortress Europe. ADF zahrali aj z aktuálneho albumu Access Denied.
SOBOTA
Main stage otváral v sobotu Tóno S. s kapelou. V tejto zostave sa predstavili po tretíkrát. Tóno svojimi rýmami a talentom privolal prvých divákov na plochu. Nezabudol vyzdvihnúť prácu nielen svojej kapely, ale aj technického a produkčného personálu.
Nasledovali homiez Medial Banana, ktorí na Uprisingu vznikli a sú tu doma. Bola radosť sledovať, ako si užívajú a ako sa tešia z toho vzácneho prepojenia kapely a publika. Aj keď je poobedná hodina, slnko vysoko a potíme sa ako v saune, pod hlavným pódiom je mega žúrka. Vždy ma baví sledovať prekvapených zahraničných divákov, ako pozorujú tú chémiu. Chalani si k novej skladbe Say No More, v ktorej odsudzujú vojnu, prizvali ukrajinského speváka Vadyma Krasnookého z kapely Mad Heads. Spolu s publikom vzdali hold Ukrajine bojujúcej za slobodu a dojatie bolo badať na oboch stranách.
Prečítajte si rozhovor s Medial Banana
Na slnečné popoludnie je vhodné aj pohodové roots reggae od The Cimarons. „Nechceme byť cudzincami, všetci sme pod tým istým slnkom,“ hovorí britská legenda pôsobiaca už 56 rokov na scéne a my s nimi len súhlasíme. Lenivý rytmus kontrastuje s naliehavým odkazom textov. Uprising je jeden z mála festivalov, kde sa do rytmu pohupujú aj kameramani alebo dobrovoľníci.
Nasleduje smršť, jadrová elektráreň Anthony B! Jamajský hitmaker to tu u nás už tiež dobre pozná a na pódium vybehne s kolenami vysoko a takmer športovým výkonom. Energická show rozpumpuje publikum. Začal s tónmi Redemption Song od Boba Marleyho a pozdravil Jamajku k nedávnemu 61. dňu nezávislosti. Vzdal hold aj Mame Afrike, Matke Zemi a všetkým ženám. Džentlmen s ostrými textami, ako ho poznáme a máme radi. Počas pesničky My Yes & My No na pódium vyšiel čerstvo zosobášený pár a Anthony B im zaželal šťastie. Pozdravil aj novú generáciu, deti. „Keď som vystresovaný, hudba je mojím liekom, mojou terapiou. Ďakujem, že milujete reggae, že máte radi našu jamajskú kultúru. Hovoria o nás, že sme násilný národ. Nie, my sme milujúci ľudia,“ vyznal sa Jamajčan za podporných ovácií slovenského publika.
Na rade je najhustejší slovenský slot – Malalata, Para, A.M.O. a Brother Culture & Little Lion Sound. Mnohí fanúšikovia menia spoty a pobehujú, napriek tomu je všade plno. Podarilo sa nám stihnúť hitovky každého z interpretov a ešte aj ohňovú show na pláži.
Vydýchnuť nám nedala ani anglická roots reggae legenda Steel Pulse. Z deväťčlennej formácie dvaja fungujú už od roku 1975, najnovší členovia sú z dychovej sekcie. Steel Pulse vyhrali cenu Grammy za najlepší reggae album roku 1986 a päťkrát boli na cenu nominovaní. Nádherná energia prúdi obomi smermi medzi kapelou a publikom. Jednotliví členovia vybiehajú dopredu, aby sa predstavili a neustále komunikujú s publikom. „To je reggae hurikán,“ komentuje fanúšik nadšene.
Premiéra skvelého spojenia Pokyman & Cocoman sa odohrala na stagei Budiš Jama levova. „Doubletrouble“ podporení selektom Boldrikom a DJom Simple Sample šupovali jeden hit za druhým. Odštartovali tak svoje mini turné – nenechajte si ho ujsť.
Blížila sa hodina, kedy skalným fanúšikom a uprisingovým veteránom nabiehala husia koža a pohľadom preskakovali z predpovede počasia na info tabule. No tie hlásili len zosilnený vietor, ktorý prišiel počas vystúpenia headlinera spolu s asi desaťstupňovým ochladením.
To nebránilo zoskupeniu Parov Stelar zaplniť priestor pred hlavným pódiom do posledného miestečka. Formácia na čele s rakúskym DJom Marcusom Fürederom nenechala nikoho chladným a tancoval celý dav. V sobotu bolo citeľne viac návštevníkov možno práve aj kvôli Parov Stelar. Pod hlavičkou elektro swingu sa schovávajú viaceré žánre síce s opakujúcim sa beatom, no ozvláštnené umením zvyšných členov kapely. V osemčlennej formácii nechýbali dychy, basa, dvaja speváci či bicie. Členovia kapely boli počas show osvetlení len skromne, vizuál vystúpenia zahŕňal kontrast svetla a tieňa na pódiu ako celku. Najviac sa skákalo na Grandpa’s Groove, All Night, Mambo Rap s kúskami Sexy Back či Sweet Dreams. „Ste úžasní, ďakujem vám veľmi pekne,“ pochválil Marcus publikum. Show zakončili skladbou Toy Boy.
Tanečné topánky ešte nebolo treba odkladať, pretože hlavný program festivalu uzatváral ďalší rakúsky počin – drum’n’bassová dvojica Camo & Krooked podporená ich dvorným MC Daxtom. Napriek chladnejšej noci sa strhla na ich show veľká párty.
Chcem pochváliť organizátorov za výborne namiešaný a vyladený line-up, všetko sedelo, ako malo. Dobrý nápad boli aj živé online vysielania koncertov z hlavného stageu.
Jediné, čo ľutujem, je, že sa nemôžem zúčastniť všetkého programu, čo sa mi páči, či sprievodného alebo na pódiách a užiť si celý areál. A to je známkou skvelého festivalu, keď si je z čoho vyberať, každý si nájde to svoje a človeku sa nechce odísť. Už teraz sa tešíme na sedemnásty ročník Uprisingu 30. – 31. 8. 2024!
Lístky v predpredaji na www.uprising.sk
Foto piatok
Foto sobota
Autor: Martina Jarolínová Foto: Richard Lutzbauer