„Miluj to, kým si a buď sám sebou.“ – rozhovor s Macka B

„Miluj to, kým si a buď sám sebou.“ - rozhovor s Macka B BOMBING 3

Britská reggae legenda Macka B sa na Slovensko vracia už pravidelne a niekoľkokrát vystupoval nielen na letnom Uprisingu, ale aj na jeho zimnej edícii. Neskutočne pozitívny pán si získal srdcia slovenského publika a jeho veselá hudba robí ľuďom radosť. Nesie v sebe aj obrovské posolstvo a zdá sa, že si ho berú fanúšikovia k srdcu. V publiku na koncerte bolo vidieť napríklad oficiálne tričko Wha Me Eat so zoznamom obľúbených vegánskych jedál Macka B-ho. S inšpiratívnym umelcom sme sa stretli po koncerte a porozprávali sme sa o jeho hudbe, živote a posolstve.

 

Sme veľmi hrdí, že vás môžeme privítať opäť na Slovensku. Ako sa vám tu páči?

Yaman, je tu dobre, man. Sú tu dobré vibrácie, ľudia majú radi reggae. Takže je mi potešením byť znova na Slovensku.

Aj nám. Pre nás ste žijúcou legendou, ikonou. Aké to je pre vás?

Rovnaké, ako keby som nebol ikonou. Som sám sebou. Keď vidím, ako sa veci dejú, je to skvelé, keď ľudia ku mne prichádzajú, no ja sa nezmením. Cítim sa tak isto.

Ste aktívnym hudobníkom od 80-tych rokov. Kde nachádzate svoju energiu?

Energia prichádza od vyššieho, z prírody, ale aj z jedla, vegánskeho jedla. Je to jedlo pre energiu. Veľa cvičím, idem spať, keď treba spať, jem, keď treba, snažím sa jesť dobré veci. A potom to bude šliapať.

Macka B

Ako vidíte budúcnosť reggae a súčasných hudobných štýlov?

Budúcnosť je stále dobrá. Vidím Uprising festival a všetky tieto festivaly po celom svete. Sú veľmi populárne a sú zakaždým väčšie a väčšie. Reggae hudba rastie. Prichádza mladá krv, ako Chronixx, Jesse Royal, Protoje, Jah9, takže budúcnosť vyzerá veľmi dobre pre reggae. Je to ľudová hudba so sociálnymi témami.  

Čo vás vo vašej hudbe inšpiruje?

Všetko ma inšpiruje. Malé deti, moje vnúčatá… Ak počúvate, musíte veci povedať. Povzbudiť ich, inšpirovať, aby boli lepšími ľuďmi. Keď vidím reakciu ľudí na to, čo robím, keď mi napíšu dobré správy: Macka B, milujeme, čo robíš, zachránil si ma od toho a toho, naučil si ma byť lepším človekom. Všetky tieto veci ma inšpirujú. Príroda ma inšpiruje. Moja žena ma inšpiruje. Moje deti ma inšpirujú. Som inšpirovaný všetkými dobrými vecami.

Celý život spievate svoje posolstvo svetu. Počúvame? Poučili sme sa?

Áno, ľudia počúvajú. Ale možno zatiaľ nereagujú. Keď raz počuješ, počuješ. Nemôžeš zatvoriť uši. Ale ty sám rozhodneš, či zareaguješ alebo to necháš tak. Niekedy, keď si doma sám a nemusíš nasledovať módu a predstierať, že si niekto iný, si sám sebou a so sebou, niekedy tie slová na teba prehovoria v tvojej hlave. Pomyslíš si, asi by som mal niečo zmeniť, zlepšiť sa.

Macka B

Čo si myslíte o bielych rastafariánoch?

Viete, musíte sa spýtať ich. Ja som rastafarián. Je to na každom človeku individuálne, čím je, čo pre to robí. Ktokoľvek môže povedať, že Haile Selassie je božský. Je to na ňom. Ale každý musí byť jedinečný, nech robí čokoľvek. Aj keď si biely a povieš, že si rastafarián, stále musíš byť sám sebou. Aj čierni ľudia rastafariáni musia byť sami sebou. Nemôžeš sa snažiť podobať niekomu inému. Ty si ty a ja som ja. A navzájom sa rešpektujeme. Rozdiely, ale aj podobnosti, rešpektujme ich všetky. To je spôsob, ako budeme spolu vychádzať.

To je veľmi múdre. Máte rád cestovanie a živé vystúpenia?

Áno, i keď niekedy v lietadle, keď tam sedím ďalších päť hodín… ale keď priletíš a ľudia prídu prijať posolstvo a keď vidíš reakciu dobrých ľudí, vtedy to cestovanie po svete stojí zato. Jah nám dal talent, aby sme dokázali rozšíriť pozitívne posolstvo. Nemôžeme zahodiť svoj talent, musíme ho pozitívne využiť. Takže vzdávam vďaku cestovaniu.

Narodili ste sa v Anglicku do jamajskej rodiny. Kde je váš domov?

Môj domov je Afrika. Mám africký pôvod. Viete, keď sa narodí slon v Afrike a v Anglicku, stále je to africký slon. Neexistuje anglický slon. Je to tak. Milujem Jamajku, milujem aj Spojené kráľovstvo, ale ak sa ma pýtate, kto som, som Afričan. Ak sa spýtate Číňana, kto je, povie, že je Číňan, nech je kdekoľvek a každý to berie, že je Číňan. Ale keď sa spýtate černocha, či je z Afriky, povie vám, nie, nie, ja som Angličan, lebo som sa narodil tam. Macka B je Afričan.

Ako si pamätáte na svoje detstvo?

Niektoré veci si nepamätám, lebo som bol príliš malý. Ale bolo to ťažké byť černochmi vo Veľkej Británii. Boli sme chudobní. Nemali sme dosť peňazí, tak sme bývali štyria v jednej izbe a podobne. Ale dostali sme dobrý základ, dobré pozadie. Rešpektujem moju mamu a otca, pracovali veľmi tvrdo, aby som mohol byť tým človekom, akým som dnes. Dnes vidím veľa zneužívania, rodiny s jedným rodičom, kde otec odíde… Ukazuje to, že súdržnosť a jednota rodiny je naozaj pozitívna a veľmi dôležitá v tejto dobe. Som rád, že som vyrástol v súdržnej rodine, že som v nej prežil mladosť. Všetky moje deti majú tú istú matku. Sme všetci spolu v jednej rodine. A v tom je sila.

Jete ital (živá strava rastafariánov) a vegánsku stravu. Ktoré je vaše úplne najobľúbenejšie jedlo?

To musí byť ackee. Ackee je jamajské národné jedlo, jedia ho spolu so saltfish, ale ja bez.

Rozširujete svoj spôsob stravy medzi ľudí. Chcete, aby sa stali vegánmi?

Áno, nakoniec sa môžu chcieť stať vegánmi. Ale chcem, aby sa nad tým aspoň zamysleli. Je to skvelá vec. Niekedy dostávam správy: Macka B, ja sa nikdy nestanem vegánom. Ale vďaka za tvoje posolstvo, prinútilo ma zamyslieť sa nad tým, že jem živé bytosti. Potom začne rozmýšľať a jesť menej mäsa. Aby bol zdravší. Ak aj neprejdú celú cestu, aspoň po nej kráčajú. A za to som vďačný.

UPRISING 2013 – MACKA B

Čo je najdôležitejšia vec, ktorú učíte svoje deti a vnúčatá?

Najdôležitejšia? Učím ich veľa vecí. A veľa vecí je veľmi dôležitých. Milovať to, kým sú. To je asi najdôležitejšie. A byť samým sebou. Áno, v týchto časoch byť sám sebou.

Ďakujeme veľmi pekne, užili sme si váš koncert, ste vždy taký pozitívny…

Tak to som rád!

 

Autor: Martina Jarolínová
Foto: Martina Jarolínová & Tomáš Ormandy