“Robíme spolu, super organicky a symbioticky” – rozhovor s Medial Banana

Uprising otvára brány už o dva týždne, warm-up túto sobotu BOMBING 3

Medial Banana je už stálicou na slovenskej reggae scéne. Stretli sme sa na 10. výročí Uprisingu a porozprávali so spevákmi Erikom Šulcom a Poky Manom, ktorý v ten deň oslávil svoje narodeniny aj na pódiu s fanúšikmi. Chalani nielenže vyzerajú ako spriaznené duše, aj tak na mňa pôsobili, keď si jednu vetu podávali a dokončovali myšlienku navzájom.

V prvom rade všetko najlepšie! Super si to oslávil, aké to bolo, ako si sa cítil?

Ďakujem! 🙂 Výborne! Uprising je každý rok pre nás oslava celého roku, konca leta a to, že mi vtedy vychádzajú narodky, je obrovský bonus. A tento rok dvakrát okrúhlica, Uprising má 10, ja 30, čiže veľké tešenie.

Poďme na začiatok… Kde ste sa tu nabrali? Ako to začalo?

Medial Banana a Uprising sa začali spájať niekedy na druhom alebo treťom ročníku Uprisingu, kde sme sa tu ocitli s kapelou Cornerstone Roots. Dovolili sme si zaspievať Horehronie a to bol, by som povedal, taký štart Medial Banana ako kapely a našej spolupráce s Uprisingom. A odvtedy sme tu každý rok s kapelou.

 

Bolo reggae vždy voľbou číslo jedna?

Za mňa osobne (Erik) ja som bol vždy multižánrovo ladený človek, vychádzal som z rock‘n’rollu. Za mňa (Poky) absolútne. Ale aj hip hop som počúval.

 

Nemali ste niekedy problémy s orgánmi kvôli textom? 🙂

Nieee, obličky sú ešte v pohode stále. Sme mladí, tie orgány ešte fungujú. 😀

 

Ako sa vám robilo na experimente #liveyourmusic?

Bolo to super. Lasky je kamoš a Kristína je super baba. Veľmi sme si sadli všetci. Kika je taká pojašená, robí všelijaké haluze ako my. Má milión altereg a ide si všelijaké srandy. Lasky je naša krvná skupina, starý parťák. A decká, čo sa prihlásili boli zlaté, milé. Absolútne sme nečakali takú odozvu od ľudí, že bude mať tak veľa ľudí záujem sa zúčastniť toho, natočiť sa a šaškovať pred kamerou, super.

A čo tá Jamajka?! Muselo to byť splnenie vášho sna. Rozprávajte, preháňajte!

Toľko baterky asi nemáš! 🙂 Bolo super, je to úplne iný svet. Ťažko sa to popisuje, to treba zažiť. Oveľa viac sa tam žije hudbou. Je tam väčšia chudoba, takže hudba je tam jednou z malých vecí, ktorými sa vedia zabaviť. Hudba, móda, všetky fejkerské swagy, tanec, sex, weed.

 

Vieš komunikovať v Patois?

Už som sa naučil.

 

Ako to robíte, že ste stále pozitívni?

To tak asi iba vyzerá. Nikto nie je úplne stále pozitívny. Každý má svoje up & downs. Snažíme sa to prekonávať, lebo čo ti urobí lepšie ako úsmev. Aj tá pozitívna hudba na to vplýva. My sme si sami seba navzájom vybrali, máme sa radi a to dáva veľa.

Medial Banana / Uprising 2017

Reggae prináša posolstvo jednej lásky. Ako sa pozeráte na súčasné dianie v spoločnosti, vo svete, u nás?

Dosť pesimisticky. Ťažko povedať. Ja mám pocit, že sa to dialo vždy. Práve preto je obrovská výhoda, že máme silu slova, publikum, ktoré vieme osloviť a to je naša štipka, ktorou vieme prispieť. Berieme to pozitívne, snažíme sa o zmenu. Samozrejme nás to mrzí, čo sa deje vo svete. Ale myslím, že to tu bolo vždy.

Áno, ako obľúbená kapela máte vplyv na mladých ľudí…

Samozrejme sa o to snažíme. Máme pesničky, ktoré sú určené na zábavu a na to, aby sa ľudia vytancovali a máme pesničky, ktorými chceme vyjadriť dôležité témy, uchopiť ich, prehovoriť do duše. Myslím, že čím ďalej viac vzrastá chuť robiť takúto hudbu. Conscience, vedomie, povedať, čo má zmysel. S tým, ako starneme a rastieme my, dávame veci do súvisu. Už to nie je len také hop čibi-rib, chceme povedať názor, postaviť sa za niečo a urobiť zmenu.

Medial Banana / Uprising 2017

Ako vznikajú vaše skladby?

Spolu. Väčšinou spolu. Poky príde s textom a zapracuje sa to s hudbou. Alebo niekto iný príde s nejakou témou. Rieši sa to spolu v skúšobni, kde makáme, vymýšľame „skús toto a prepíš tam toto“. Doplňujeme sa všetci navzájom. Toto je super organické a symbiotické a mňa baví ako tvoríme.

 

Čím sa inšpirujete?

Životom. Všetkým. Láskou, hudbou, máme svojich favoritov, ktorých počúvame a máme radi. Každý tých svojich potom vkladá.

Je Káva naozaj káva? 🙂

Ako kedy. Hlavne vždy zrána. 🙂

 

Čo ďalšie chystáte?

Teraz by sme chceli začať makať na nových vecičkách a začať vydávať nejaké single. Na jeseň, keď sa to trochu ustáli. Ešte september je taký pojašený a v októbri by sme mali mať už viac času a bude sa makať. Naše leto bolo veľmi hektické, presedeli sme hodiny v dodávke, presúvačky, tešíme sa, keď si dáme trošku „voraz“.

Medial Banana / Uprising 2017

Radi cestujete?

Strašne. 😀 Máme za sebou 500 tisíc kilometrov toto leto.

 

Ja vám veľmi ďakujem, bolo to super a prinášate sem perfektnú energiu…

Aj my ďakujeme, majte sa krásne!

 

Autor: Martina Jarolínová
Foto: Tomáš Ormandy & MJ