Sziget ohlasuje prvé mená, štvrtina permanentiek je už predaná!

Sziget ohlasuje prvé mená, štvrtina permanentiek je už predaná! BOMBING 7

Prvé mená z line-upu Szigetu 2016 sú známe! Od spustenia predaja na konci novembra sa na festival predalo viac ako 25% festivalových permanentiek. Strávte aj vy nezabudnuteľnú skvelú festivalovú dovolenku na Szigete od 10. do 17. augusta 2016!

Sigúr Ros, John Newman, Bring Me The Horizon či Parov Stelar – aj na muziku týchto hudobníkov sa roztancuje Ostrov slobody v auguste 2016. Festival žije nielen hudbou, ale aj divadlom, cirkusom, zábavouradostnou atmosférou. Festival, ktorý patrí medzi najlepšie v Európe (Best European Major Festival 2014, 2011), navštívilo počas posledného ročníka 441 tisíc Szigeťanov z viac ako 95tich krajín.

Prvými oznámenými menami Szigetu 2016 sú:

Sziget2016_BringMeTheHorizonBring Me the Horizon je britská metalcorová (v začiatkoch deathcorovej) skupiny. Kapela bola založená 27. mája 2004 v anglickom Sheffielde. Názov skupiny pochádza z dialógu filmu Piráti z Karibiku, v ktorom Jack Sparrow spomína “Now, Bring Me That Horizon“.

Bring Me the Horizon vydali 4 štúdiové albumy (piate je v rámci príprav), na ktorých ukázala progres od deathcoru až po metalcore a využitie väčšieho množstva elektroniky na albume Sempiternal, ktorú zaobstaral najnovší člen kapely Jordan Fish.

Bring Me the Horizon odohrali turné spolu s Lostprophets, The Blackout, Killswitch Engage a s The Haunted. V októbri a decembri 2007 odohrali turné po USA, Austrálii a Veľkej Británii a 3. februára 2008 v Moskve. Skupina je v súčasnosti (marec a apríl) na turné spolu s novovzniknutou metalcoreovou kapelou I Killed The Prom Queen.

Sziget2016_JohnNewmanJohn Newman je anglický spevák a hudobník. Je najznámejší vďaka svojej skladbe „Love Me Again“, ktorá v júli 2013 obsadila 1. miesto v rebríčku UK Singles Chart. Tiež je známy vokálnou spoluprácou v skladbách „Feel the Love“ a „Not Giving In“ od anglickej drum and bassovej skupiny Rudimental.

Vyrastal v obci Settle v Yorkshire, kde tiež študoval vysokú školu. V štrnástich rokoch začal hrať na gitaru a písať vlastné texty piesní. Neskôr začal tvoriť vlastné nahrávky houseových skladieb. V dvadsiatich rokoch odišiel do Londýna, kde založil hudobnú skupinu, začal vystupovať a tiež podpísal zmluvu s vydavateľstvom Island Records.

Sziget2016_KodalineKodaline je írska rocková hudobná skupina. V rokoch 2005 až 2011 bola známa pod názvom 21 Demands, od roku 2011 vystupuje pod svojím súčasným názvom. K roku 2015 vydala dva štúdiové albumy, a to In a Perfect World (2013) a Coming Up for Air (2015). V roku 2013 skupina získala ocenenie European Border Breakers Award, udeľovanými začínajúcim hudobníkom, v kategórii Public Choice Award.

M83_-_Graveyard_GirlM83 je elektronická hudobná skupina, ktorú tvoria Anthony Gonzalez (a predtým aj Nicolas Fromageau), založená v Antibes vo Francúzsku v roku 2001. Skupina hojne využíva dozvukových efektov a pohráva sa s textami jemne spievanými proti hlasným nástrojom, hoci sú v ich piesňach podstatne menej používané gitary, než ako tomu je u väčšiny podobných skupín, napríklad My Bloody Valentine. Všetky ich tri albumy bola prijatá kladne, obzvlášť Dead Cities, Red Seas & Lost Ghosts, ich v poradí druhý album, vďaka ktorému sa im podarilo osloviť širšie publikum. Tretí album, Before the Dawn Heals Us, sa rozhodol Gonzalez nahrať prevažne sám iba za pomoci pár ďalších hudobníkov a Fromageauem sa po krízovom turné pre Dead Cities rozišiel.

Ich pieseň Unrecorded z albumu Dead Cities, Red Seas & Lost Ghosts bola použitá v traileri medzinárodného vydanie ruského filmu Nočná Hliadka a song Teen Angst z albumu Before the Dawn Heals Us sa objavil v traileri pre filmovú adaptáciu A Scanner Darkly. Niektoré ich nahrávky boli uvedené v niekoľkých epizódach Top Gear, vrátane UnrecordedCyborg a najvýznamnejšie Moonchild. Ich song Don’t Save us From the Flames, ktorý je paradoxne o autonehode, bol použitý v reklame na Pontiac.

Dánska speváčka zahviezdila najmä v obrovskom hite „Lean On“ od Major Lazer a DJ Snake. Išlo o naozaj svetový hit, ktorý je na popredných priečkach rôznych hitparád ešte teraz.

Naughty Boy

Sziget2016_ParovStelarMarcus Füreder, viac známy ako Parov Stelar, je rakúsky hudobník a DJ. Vystupuje spoločne so svojou skupinou Parov Stelar Band ako DJ po celom svete. Parov Stelar je majiteľom vydavateľstva Etage Noir Recordings. Je považovaný za zakladateľa nového žánru electro swing. V roku 2012 bola časť z jeho skladby „Chambermaid Swing“ použitá v reklame na Bacardi. Potom, ako začal Parov Stelar ako sólový interpret a získal úspech, začal v roku 2005 vystupovať naživo s kompletnou skupinou. Spolupracuje s ním sedem hudobníkov, ktorí do značnej miery ovplyvnili jeho prácu.

Sziget2016_sigur rosJón Þór „Jónsi” Birgisson (gitara a spev), Georg Hólm (basgitara) and Ágúst Ævar Gunnarsson (bicie) založili skupinu Sigur Rós (pomenovanú podľa Jónsiho sestry) v roku 1994. O tri roky neskôr im vyšiel debut „Von” (Nádej). Pred druhým albumom sa ku kapele pripojil prvý muzikant so štandardným hudobným vzdelaním klávesák Kjartan Sveinsson. Výsledkom ich práce bol album „Ágætis byrjun“ (Dobrý začiatok). No a o tom, že to bol skutočne dobrý začiatok, svedčí medzinárodný úspech, ktorý album kapele priniesol. Sigur Rós sa postupne prepracovali na headlinerov festivalov ako Latitude, Bestival, Lollapalooza, Bonnaroo či Iceland Airwaves. Magická atmosféra ich skladieb si nepodmanila len poslucháčov, ale aj mnohých filmárov. Piesne Sigur Rós sa objavili aj vo svetoznámych seriáloch ako The Simpsons, Game of Thrones, CSI: Miami.

sk sziget_2016_facebook

Pocítiť pravú atmosféru vám pomôže oficiálne aftermovie

Sziget 2016 sa uskutoční od 10. do 17. augusta na zelenom ostrove v centre Budapešti. Bližšie informácie a vstupenky nájdete na www.szigetfestival.sk . Najlacnejšie lístky sú v predaji do konca roku.

Zdroj: TS / Silvia Turnerová PR / Wikipedia.com / bombing.eu