Štvrtková príjemná „depresia“ na Colours of Ostrava

CoO2018 TerezaGonsiorova 23

Štvrtkový program festivalu začínal už o 11:30 v Meltingpote. Počasie nám prialo a my sme sa mohli s chuťou pustiť do bádania novej hudby, kultúry, diskusií a jedál.

My, čo sme sa štvrtok na Colours tešili na London Grammar, sme boli sklamaní z dôvodu zmeny programu. Čakal nás však aj tak pestrý program s malými zmenami. Jacob Banks, ktorý mal hrať pôvodne o 17:00, sa posunul na 19:00 a taktiež aj Aurora, ktorá nasledovala po ňom. Kaleo sa presunuli na hlavné pódium. Ak by som nesledovala instagram festivalu alebo nemala nainštalovanú aplikáciu, tak by som o týchto zmenách nemala ani tušenia.

Priznám sa, že my sme sa najprv išli posilniť do Jack Daniel’s Experience, kde sme okrem stretnutia so známymi, vyskúšali aj nové tipy drinkov. Takto posilnení sme sa presunuli na slovenské pesničkárske duo Genius Locci na Kofola CS Stage. Publiku nevadil aj začínajúci dážď a my sme sa spolu s týmito divožienkami zabávali na ich veselé rytmy.

Na Arcelor Mittal Stage sa už na nás chystal britský Jacob Banks. Pre mňa aktívne počúvajúcu jeho hudbu, bol jeho koncert vrchol festivalu. Nevedela som si predstaviť ako bude naživo jeho podmanivý hlboký hlas znieť. Bola som však veľmi príjemne prekvapená a celý koncert som pretancovala a prespievala v prvej rade. Nielen, že mal prepracovanú old-school hudbu s elektronikou a tribálnymi rytmami Nigérie v podaní jeho členov kapely, ale aj úžasné hlboké texty odzrkadľujúce našu bláznivú dobu. Podľa môjho osobného názoru, patrí medzi najlepších spevákov dnešnej doby. Rozhodne by si zaslúžil väčšie pódium. Poctil nás aj jeho coverom piesne ‘Say something’. Mňa však najviac za srdce chytali jeho vlastné piesne Mercy, Monster, ChainsmokingUnholy War s úžasným gitarovým riffom.

Na Fresh Stage sme mali možnosť zažiť spev 19-ročného George van den Broeka z kapely Yellow Days. Po Jacobovi Banksovi nám prišlo vhod si oddýchnuť pri kľudnom koncerte. Po pravde som čakala od tohto koncertu trochu viac, ale neurazila ani neprekvapil.

Presunuli sme sa na Česká Sporitelna Stage, kde už hrali magickí islandskí Kaleo. Koncert bol plný folkových balád v štýle 50. a 60. rokov. Opäť však mi trochu chýbala energia, ktorá sa od kapely na hlavnom pódiu očakáva. Už sme začali pomaly dostávať do „depresie“ štvrtkového večera.

O 21:30 vystúpila hypnotizujúca Aurora. Jej dark popové melódie sa rozliehali po Acerol Mittal Stage. Aurora nevystúpila na Colours prvýkrát. Som si istá, že pre veľa účastníkov festivalu bola lákavým menom. Pre mňa je jej hudba niečo, z čoho som už vyrástla. Robila však úžasnú show spolu s jej tanečníčkami, ktoré ju dopĺňali.

Neskôr sme nemohli vynechať koncert slovenskej hip hopovej legendy Trosky na Kofola Stage. Pred začiatkom koncertu bola pustená prezentácia z ich najstarších koncertov, ale bez hudby. Potom ako prišli na pódium nám bolo vysvetlené, že boli technické problémy a koncert začína druhou pesničkou. Aj tak sme si to väčšina z nás poriadne užili.

Na hlavnom pódiu si mohli diváci pozrieť ešte mladého producenta z Veľkej Británie Mura Masa a na Fresh Stage hypnotické jazzové groove Alfa Mist.

Zo štvrtkového programu sme si toho mohli naozaj veľa vybrať. Každý si určite prišiel na svoje. Ja som si uvedomila, že ľudia na festivaloch sa delia na 2 typy: prví, čo prišli kvôli hudbe a druhí, čo si to tam prišli užiť s rôznymi omamnými látkami. Aj tak sa mi však zdalo, že sme žili v príjemnej symbióze a vedeli sme sa k sebe pekne správať. Tým prvým želám ešte veľa energie a nových objavovaní hudby a tým druhým, nech to nepreháňajú. Čakajú nás ešte mega hviezdy ako Joss Stone, Jessie J, Grace Jones a Ziggy Marley.

 

Text: Magdaléna Bachratá
Foto: Tereza Gonsiorová