Sloboda pod nákladom, nový film Pavla Barabáša

Sloboda pod nákladom, nový film Pavla Barabáša BOMBING

S krošňou na chrbte sa brodia v snehu, odolávajú búrke i víchrici. Zásobujú vysokohorské chaty za každého počasia. Odhaľme poznanie najstaršej generácie tatranských nosičov. Možno sa dozvieme niečo viac aj o vlastnom náklade a možno pochopíme, prečo v Tatrách ostali nosiči poslednými mohykánmi na európskom kontinente.

“Najväčšiu úlohu pri nosení zohráva sloboda. Robím to kvôli horám. Nielen kvôli ich kráse, ale hlavne kvôli tomu, že sa v nich cítim slobodný. Môžem tu žiť naplno a robiť to, čo chcem. Sloboda sa nedá nahradiť ničím. Ničím!” – Viktor Beránek, nosič a chatár z Chaty pod Rysmi.

Niekedy s obdivuhodnou ľahkosťou, inokedy v nesmiernych útrapách, nesú svoj náklad vysoko na tatranské chaty. Nie je to zápas s vynáškou, ale predovšetkým so sebou samým. Často musia telo presvedčiť, aj keď už nevládze. Poznanie vedie cez bolesť zažitú pod nákladom. Nikto z nosičov však nikdy svoje rozhodnutie vykonávať toto remeslo neoľutoval.

Korene nosičského remesla vo Vysokých Tatrách siahajú do 17. storočia. Bez nosičov by nevznikli turistické chaty, lanovky a vleky. Bez nosičov by Tatry dnes vyzerali inak. Stratili by aj to podstatné. Stratil by sa v nich rozmer ľudskosti.

O budúcnosti tohto remesla existujú rôzne polemiky. Neefektívnosť v súčasnej modernej dobe predurčuje nosičov do múzea. No mnohí dúfajú a aktívne pôsobia na tom, aby sa toto remeslo nestratilo a pretrvalo v Tatrách ešte dlho.

Na 12. ročníku festivalu Spotkania s Filmem Górskim porota zdôvodnila udelenie Grand Prix: Tento vznešený film je o slobode, vášni a sile charakteru. Prostredníctvom výnimočných postáv filmu nám režisér ponúka intímny pohľad do ich sveta. Pokojný štýl dokumentu Sloboda pod nákladom pôsobí blahodárne v kontraste s našim hlučným, agresívnym svetom. Režisér využíva hudbu ako silný, prirodzený a efektívny prostriedok, ktorý umocňuje hlboký dojem. Veľkoleposť tohto citlivého filmu je badateľný vo výroku jedného z mužov: “Tatry sú jedným z najkrajších pohorí sveta.” A práve z týchto hôr čerpajú nosiči energiu na svoju neuveriteľne ťažkú prácu, ktorú robia s radosťou a pokojom.

Program predstavení filmu

Zdroj: K2 studio