Slnko Records šíri novú hudbu – Rozhovor

Slnko Records šíri novú hudbu - Rozhovor BOMBING

Nezávislé hudobné vydavateľstvo Slnko Records zastupuje množstvo slovenských skupín, ktoré máme možnosť stretnúť na letných festivaloch aj samostatných koncertoch. Minulý rok vyšla v spolupráci viacerých vydavateľstiev kompilácia slovenskej hudby pod názvom Ostrov hudby. Oslovili sme Alexa Čerevku, PR koordinátora zo Slnko Records a zaujímali sme sa o vydavateľstvo, nezávislú hudobnú scénu, aj Ostrov hudby.

Ako dlho existuje vydavateľstvo Slnko Records?
Slnko Records existuje už 16 rokov. Za ten čas v ňom vyšlo niečo medzi 80-100 albumov. Presné číslo bude vedieť hlavná šéfka a zakladateľka Shina, ale postupne sa k tej stovke blížime. 🙂

Od kedy pracuješ ty vo vydavateľstve?
Ak dobre rátam, tak to bude tento mesiac presne 2 a pol roka.

Čo znamená pojem nezávislé vydavateľstvo?
Neviem, či k tejto otázke existuje nejaká exaktná definícia. Asi tá najvšeobecnejšia hovorí o tom, že poznáme veľké, tzv. major vydavateľstvá, ktoré sú globálne veľmi silné, vlastnia veľkú časť hudobného trhu a mali by byť teda aj komerčne najúspešnejšie – to sú značky Universal Music, Sony Music a Warner Music. Všetky ostatné vydavateľstvá, teda aj Slnko Records, tým pádom spĺňajú kritériá nezávislého vydavateľstva. Okrem tohto teoretického všeobecného delenia potom podľa mňa platí, že nezávislé vydavateľstvá si idú svojou cestou, nemusia nevyhnutne sledovať všetky nové hudobné trendy. Majú svoju filozofiu, svoj názor a podľa toho fungujú a šíria novú hudbu.

Čo je náplňou práce nezávislých vydavateľstiev?
Podľa môjho názoru je ich úlohou objavovať, vzdelávať, pomáhať druhým objaviť novú hudbu, nenasledovať trendy, ale skôr ich tvoriť a formovať.

Aké úspechy či neúspechy máte za sebou?
Asi najväčším je to, že tu Slnko Records stále je aj po 16 rokoch a nechystá sa zatiaľ skončiť. 🙂

Môže sa relatívne malé nezávislé hudobné vydavateľstvo na Slovensku uživiť?
Na túto otázku odpovedala Shina nedávno v inom rozhovore a myslím, že to bolo v takom zmysle, že pokiaľ sa zisk nestanoví ako primárny cieľ, tak áno.

Aké kapely majú šancu vyjsť pod značkou Slnko Records?
Také, ktoré veľa koncertujú a zaujmú Shinu. 🙂 No a ktoré zaujmú Shinu, na to sa už musíte spýtať jej.

Na stránke slnkorecords.sk je takýto oznam: Vydavateľstvo v súčasnosti neprijíma žiadne žiadosti na vydanie albumov. Čo to znamená?
Že dostávame naozaj veľa žiadostí a novej hudby a myslím, že sme si potrebovali trochu vydýchnuť. 🙂

Kde sa dajú kúpiť tituly vydané vydavateľstvom Slnko Records?
Ak myslíte CD, tak sa dajú kúpiť napríklad v kníhkupectvách, ktoré majú svoje hudobné oddelenia. Ale aj v ďalších kamenných obchodoch na Slovensku a v Česku. Ak by ste nenašli, čo potrebujete, skúste pohľadať na našom webe. To, čo nie je vypredané, vám radi pošleme poštou.

Čo môže človek, nevenujúci sa intenzívne slovenskej hudobnej scéne, z titulov nezávislých vydavateľstiev poznať?
Napríklad Janu Kirschner, Katarziu, Billy Barman, Korben Dallas a Longital by poznať mohol. No a potom je veľa toho, čo mu spoznať odporúčame. 🙂 Napríklad Katku Málikovú, Barboru Bloom, Walter Schnitzelsson, Bad Karma Boy, Modré Hory, Nanyho Hudáka, Archívneho Chlapca a ďalších.

Prečo sa nezávislé hudobné vydavateľstvá spojili pri práci na kompilácii Ostrov hudby?
Vydavateľstvá a spolu s nimi ešte jedna hudobná značka sa spojili, aby ukázali, že vedia spolupracovať, pomáhať si a tým pádom pomôcť aj slovenskej hudbe. Išlo tiež o preukázanie rešpektu a pokračovanie v odkaze, ktorý nám tu zanechal novinár Juraj Kušnierik. Pomáhať a spájať sa bolo jeho motto.

Aký prínos má pre hudobnú scénu, ak sa budú jej osobnosti poznať?
Keď sme pred pár rokmi začali v Slnko Records tradíciu neformálnych stretnutí našich hudobníkov, zistili sme, že viacerí z nich sa nepoznajú, alebo sa poznajú len virtuálne. Z prvého stretnutia vznikla kapela Zlokot, ktorá dnes už žiaľ neexistuje, ale myslím, že je to dobrý príklad toho, na čo sú takéto stretnutia a projekty prepájania sa dobré. Spájajú sa ľudia, skupiny, komunity a jednotlivé bubliny a je dosť veľká šanca, že niečo dobré z toho vznikne – nový projekt, nová myšlienka alebo nové priateľstvo, to tiež nie je málo. 🙂

Čo je obsahom a posolstvom kompilácie Ostrov hudby?
Ako som už hovoril, ukázať, že sa vieme spojiť a pomôcť slovenskej hudbe.

Vládne medzi nezávislými vydavateľstvami konkurenčný boj?
Ja osobne ho príliš nevnímam, ale ak tam nejaký je, tak dúfame, že by tam nemusel byť aj vďaka Ostrovu hudby.

Ako sa kompilácii darí?
Sme spokojní. Podarilo sa nám vyzbierať viac ako 1000 eur z predaja na našej stránke a ľudia si kompiláciu stiahli viac ako 200-krát. Vďaka tomu sme mohli pred pár týždňami zorganizovať vzdelávací workshop pre hudobníkov, uskutočniť malú slovenskú výpravu na festival MENT Ljubljana a chystáme ďalšie projekty. Budeme transparentne informovať, na čo boli vyzbierané peniaze použité. Plánujeme tiež ďalšie vylepšenia na webe musicexport.sk.

Aké máte ďalšie ambície s Ostrovom hudby? Pôjde aj do zahraničia?
Boli by sme veľmi radi, keby myšlienka kompilácie pokračovala aj v ďalších rokoch. Plánujeme ju prezentovať na zahraničných festivaloch, už tak aj robíme, len zatiaľ nemáme fyzickú verziu kompilácie. Dúfame, že to by sa nám mohlo podariť zrealizovať v ďalšom roku.

Čo vás v Slnko Records najbližšie čaká? Sú v pláne v tomto roku opäť koncerty pod hlavičkou Slnko Records?
Máme už v hlavách mesiace mená, ktoré chystajú, alebo už majú hotový nový album. Prvé meno, ktoré už bolo oznámené, je Korben Dallas a ich nový album Stredovek. Tam síce platí, že kapela si album vydáva sama, ale my budeme pomáhať s distribúciou a veľmi sa už na to tešíme. Koncerty pod Slnko hlavičkou tentoraz nechystáme, ale možno sa k tomu čoskoro opäť vrátime.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov!

Eva Scharingerová, Martina Jarolínová