Takmer 120 umelcov, novinárov a hudobných profesionálov zo Slovenska vyšleme ako partner Eurosonicu Noorderslag do holandského Groningenu na tento najväčší európsky showcaseový festival. Výprava je súčasťou zamerania (fokusu) festivalu na hudbu z Česka a Slovenska.
ESNS len pred pár dňami skompletizoval svoj line-up, ktorý obsahuje 319 mien, pričom vďaka Českému a Slovenskému fokusu je v zozname až 11 umelcov z Česka a 10 zo Slovenska. Tí dostanú príležitosť osloviť svojimi vystúpeniami 4000 hudobných profesionálov a zástupcov 400 európskych festivalov, ktorí každoročne navštevujú túto kultúrnu udalosť európskeho významu. O našej hudbe sa bude hovoriť aj v rámci rôznych panelov konferencie. Okrem hudby prinesieme do Holandska vizuálne inštalácie od známych slovenských autorov ako aj vlastný stage – Garáž, v ktorom vystúpia viacerí slovenskí a českí umelci. Bol spustený aj web www.czskfocus.com, na ktorom môžete sledovať príbeh najväčšej prezentácie našej hudby v zahraničí. Ďalšie informácie nájdete aj na facebookovom evente fokusu.
Do konca augusta 2018 sa na stránke ESNS 2019 prihlásilo vyše 200 kapiel z našich krajín, pričom až 133 bolo zo Slovenska. V januári sa v Groningene zo Slovenska predstavia Isama Zing, Autumnist, Katarína Máliková, Tittingur, Nvmeri, B-Complex, Our Stories, The Ills, Thisnis a Möbius. Českú scénu budú reprezentovať Hellwana, Thom Artway, Bohemian Cristal Instrument, Zabelov Group, Lazer Viking, Lenny, Circus Brothers, Manon Meurt, Floex + Tom Hodge, Pipes And Pints a Mydy Rabycad. Pohoda sa postará o slovenskú časť výpravy, ktorej hlavným partnerom je Urpiner. „Sme radi, že aj Urpiner je súčasťou najväčšej prezentácie slovenskej hudby v histórii našej krajiny. Už tri roky sme jedným z hlavných partnerov festivalu Pohoda a pomáhame prinášať zahraničné hviezdy na Slovensko. No a budúci rok pomôžeme dostať naše hviezdy do zahraničia,“ povedal o spolupráci predseda predstavenstva Banskobystrického pivovaru Branislav Cvik. Do Holandska sa chystáme na 3 autobusoch a niekoľkých dodávkach. Aj vďaka partnerovi pre bývanie, Slovenskej sporiteľni, sme v Groningene rezervovali štyri veľké lode, kde budeme spoločne bývať. „Naše 9-ročné partnerstvo s Pohodou posúvame aj za hranice Slovenska. Veríme, že k modernej krajine patrí aj podpora súčasnej domácej hudobnej tvorby. Rovnako veríme našim talentovaným slovenským hudobníkom, a preto sme sa rozhodli podporiť historicky najväčšiu prezentáciu slovenskej hudby v zahraničí. Ako partner pre bývanie držíme všetkým kapelám palce a dúfame, že ubytovanie na lodiach v Groningene bude patriť k zážitkom, na ktoré budú radi spomínať,“ uviedla zástupkyňa Slovenskej sporiteľne Zuzana Kolčáková. Partnerom výpravy sú aj Slovenské pramene a žriedla so značkou Budiš. „Sme radi, že aj silná značka slovenského nealka sa bude podieľať na tomto dôležitom medzníku pre slovenskú hudobnú scénu. Okrem pitného režimu, pomôže aj v realizácii fokusu v jeho plnej sile,“ povedala partnership directorka festivalu Pohoda Katarína Hittrichová.
Do mesta Pohoda dopraví aj originálny, najmenší a najmilší stage – Garáž. Okrem vlastných vystúpení na Eurosonicu budú môcť naši umelci odohrať ďalší koncert práve v Garáži, ktorá bude umiestnená pred miestnym vysokoškolským internátom. Mimo programu ESNS 2019 vystúpia v Groningene aj ďalšie naše kapely ako Gonsofus, ktoré zahrajú na paralelnom festivale Pinguin Radio Showcase, ktorý organizuje Buzz – frontman kapely Bazzookas. V uliciach mesta sa rozmiestnia aj umelecké diela od známych slovenských autorov, ktoré poznajú aj návštevníci Pohody. V Groningene vystavíme Hľadisko 6 – Pozdrav z Groningenu pre Brucea Naumana od Ilony Németh a Pičusa od Viktora Freša.
Slovenskú a českú hudbu na ESNS 2019 nebude len počuť. Zástupcovia našej scény budú o nej rozprávať počas panelov v rámci konferenčnej časti festivalu. Náš Michal bude hovoriť na paneli s názvom „Boycott Czechoslovakia (príbeh hudobnej scény od komunizmu po kapitalizmus)“. Debata sa bude venovať úlohe hudby v totalite a demokracii a priblíži najúžasnejšie príbehy československej scény. Michal bude aj súčasťou panelu s názvom „The Festival Panel: Big, Bold and Beautiful“, na ktorom budú hovoriť zástupcovia najväčších festivalov zo štyroch európskych krajín o tom, čo všetko obnáša byť lídrom na trhu. Okrem Michala predstavia svoje festivaly Cindy Castillo – Mad Cool Festival (ES), Mikolaj Ziolkowski – Open’er Festival (PL) a Herman Schueremans – Rock Werchter (BE). V ďalšom paneli s názvom „Stopárov sprievodca po galaxii českej a slovenskej hudobnej scény“ sa predstavia Táňa Lehocká (Real Something), Alexander Čerevka (LALA Slovak Music Export), David Urban (booker, D Smack U) a Márton Náray (SoundCzech / Nouvelle Prague Conference). Panel poskytne prehľad o tuzemskom hudobnom priemysle, jeho veľkosti, príležitostiach, čo robiť i čomu sa vyhnúť z prvej ruky od promotérov, agentov, bookerov či zástupcov export office-ov. Budeme radi, ak prídete podporiť našich umelcov osobne. Lístky sú stále v predaji na https://esns.nl/festival-tickets
Uzavrel sa hudobný program a program vizuálnych inštalácií
Spustil sa oficiálny web fokusu a poznáme témy a spíkrov konferencie
20. 1. 2019, GRONINGEN, HOLANDSKO