Real Something s tromi zástupcami na Eurosonicu: The Ills, Nvmeri aj Manon Meurt

The Ills odohrajú dvanásť koncertov v ôsmich krajinách BOMBING 2

Najprestížnejší showcaseový festival v Európe – Eurosonic Noorderslag v holandskom Groningene je tento rok pre našu scénu výnimočný – v rámci fokusu na slovenskú a českú hudbu sa na ňom predstaví až 21 interpretov z bývalého spoločného štátu. Agentúra Real Something zastupuje kapely z oboch krajín a v Groningene bude mať až troch zástupcov – slovenské skupiny The Ills, Nvmeri a českých Manon Meurt.

Zaujímavosťou je, že všetky tri skupiny si už na Eurosonicu zahrali (Nvmeri ešte pod predchádzajúcim názvom The Uniques), no práve vďaka fokusu si to môžu zopakovať. „Dostať na tento festival troch interpretov je na jednej strane skvelé, na druhej už teraz vieme, že to nebude žiadna sranda,“ hovorí bookerka trojice rôznorodých skupín Tatiana Lehocká. „V každom prípade sme sa dobre pripravili a sme si istí, že nikto z nich sa nestratí. Fokus na naše scény určite pritiahne pozornosť, veríme, že ju využijeme.“

Tešia sa aj všetci muzikanti: „Po niekoľkých sedeniach s organizátormi tohto veľkého výletu našej scény do zahraničia som si istý, že bude o nás dobre postarané, takže nechávam prvý raz vlhčené vreckovky doma!“ naráža gitarista The Ills Marin Iso Krajčír na „instantnú sprchu“, ako sa v žargóne tourujúcich kapiel hovorí vlhčeným obrúskom. „Na oplátku sa posnažíme, aby to celé stálo za to a aby sa na tento ročník ESNS ešte dlho spomínalo. V dobrom, samozrejme.“ The Ills pred dvomi rokmi odohrali v Groningene dva totálne zaplnené koncerty, neskôr si našli bookera pre Benelux a v tomto regióne odohrali viacero koncertov a festivalov. Jediný, kto na Eurosonicu nehral, je basgitarista Peter Berák, ktorý si tesne pred začiatkom festivalu rozrezal ruku. „Teším sa na to, ako si konečne na tomto fantastickom festivale zahrám. Naposledy som počas koncertovania stál v publiku s obviazanou rukou a popíjal pivko, ktoré mi kúpil jeden z prítomných delegátov. Bolo to síce fajn a aspoň aká taká náplasť za absenciu na pódiu, ale predsa len som závidel chlapcom, ako si koncerty užívajú,“ nevie sa dočkať. The Ills počas festivalu – vo štvrtok 17. januára – vydávajú aj prvý singel Squarevoucher z pripravovaného albumu, ktorý vyjde 19. februára – symbolicky na česko-slovenskom labeli Deadred Records / Starcastic Records.

S puncom najlepšej slovenskej kapely ako aktuálneho víťaza Radio_Head Awards cestujú do Holandska Nvmeri. „Vrátane Eurosonicu sme už absolvovali viacero showcase festivalov, takže asi vieme, čo nás čaká. Prvýkrát ale ideme s väčšou tímovou podporou, takže šance, že sa niekomu zapáčime, sú teraz vyššie,“ hovorí frontman Nvmeri Pišta Kráľovič. „Aj keď nemáme veľké očakávania, keďže takéto formáty sú skvelé pre predsa len trochu viac vyhajpovaných umelcov, budeme sa spoliehať, že máme čísla aspoň v názve. Vždy je to fajn zážitok vycestovať s hudbou, a ešte keď je nás teraz toľko, bude to pecka.”

Real Something zastupuje aj českých shoegazerov Manon Meurt. Tí na sklonku minulého roku vydali album MMXVIII, ktorý sa umiestňuje v rebríčkoch najlepších českých nahrávok z roku 2018. „Moc se na hraní na Eurosonicu těšíme,“ dodáva Kateřina Elsnicová. „Zvlášť proto, že to bude v klubu Vera, kterej je pro nás vysněnej!”

Účasť skupiny The Ills na ESNS z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Skupinu Manon Meurt zase podporila česká proexportná kancelária SoundCzech. 

Kto, kedy a kde:

Streda, 16. januára

  • 21:30  The Ills                   Der Aa Theater
  • 22:15  Manon meurt        Vera

Štvrtok, 17. januára

  • 14:00  Manon Meurt         Plato Record Store
  • 18:40  The Ills                     Garáž
  • 20:40  nvmeri                     Het HeerenHuis

Piatok, 18. februára

  • 17:00  Nvmeri                   Garáž