PUBLIC ENEMY, JAMAICAN LEGENDS, WHITE LIES A ĎALŠIE MENÁ PRE BAŽANT POHODU 2012

PUBLIC ENEMY, JAMAICAN LEGENDS, WHITE LIES  A ĎALŠIE MENÁ PRE BAŽANT POHODU 2012 BOMBING

Legendy hudobnej scény, súčasná špička, ale aj čerstvé objavy pribudli do programu letného multižánrového festivalu Bažant Pohoda, ktorého šestnásty ročník sa uskutoční 5., 6. a 7. júla tradične na trenčianskom letisku. Inak ako kultová kapela sa o Public Enemy hovoriť nedá. Formácia, zoskupená okolo raperskej dvojice Chuck D a Flavor Flav, patrí medzi najvplyvnejšie skupiny posledných dvoch dekád. Hovoria za ňu nielen multiplatinové albumy, mnohé ocenenia, ale aj rešpekt v hudobných kruhoch, nadšené ohlasy fanúšikov, ale napríklad aj miesto na 25. člennom zozname najdôležitejších počinov 20. storočia, ktorý zostavil denník New York Times. Aj napriek tomu, že Public Enemy spomedzi hip hopových priekopníkov na scéne najdlhšie, o ich koncertoch idú stále skvelé chýry.

 

Špeciálne len na tento rok sa pri príležitosti 50-teho výročia jamajskej nezávislosti spojili do jedného telesa s jasne hovoriacim názvom Jamaican Legends štyria muzikanti, ktorí sa významnou mierou zapísali do hudobných dejín gitarista Ernest Ranglin je považovaný za krstného otca jamajskej hudobnej scény, pianista Monty Alexander sa preslávil fúziami jamajskej hudby a jazzu, rytmická dvojica Sly and Robbiebubeník Sly Dunbar a basák Robbie Shakespeare stála za množstvom projektov a opisovaní ako kreatívna búrka. Jeden z výnimočných koncertov odohrá tento unikátny projekt aj v Trenčíne.

 

 

Medzi aktuálnu špičku britskej gitarovej scény patrí trio White Lies. Kapela zabodovala hneď svojim debutovým albumom To Lose My Life… z roku 2009, kedy sa vyšplhali na čelo ostrovného albumového rebríčka. Výborný je aj jeho nasledovník The Ritual z vlaňajška, no lákadlom najmä puntičkársky prepracované live show.

 

Aj ďalšia britská kapela Guillemots očarila prvým albumom Through the Windowpane z roku 2006, ich príjemná zmes alternatívy, rocku, folku aj jazzu si okrem poslucháčskeho úspechu vyslúžila aj nomináciu na prestížnu Mercury Prize.

 

K tomu najlepšiemu na scéne rockabilly patrí súrodenecké trio Kitty, Daisy & Lewis ovplyvnené swingom, r´n´b, bluesom i country, pričom využívajú neuveriteľné množstvo nástrojovod piana, gitár, bubnov cez banjo, harmoniku, basu po ukulele či trombón. Na pódiu ich sprevádzajú aj otec Graeme a mama Ingrid Weiss, bývalá členka kapely The Raincoats a pri pohľade na túto spievajúcu famíliu dostáva divák pocit, že život je plný radosti.

 

 

 

 

 

Skupinu Dry the River zaradili medzi najväčšie nádeje v každoročnom rebríčku BBC Sound of 2012, pričom ich debut by mal vyjsť začiatkom marca.Folkový gospel odohratý post punkovou kapelou,hovorí o tvorbe frontman Peter Liddle. Melancholické skladby, plné harmónií a silných vokálov, znejú na koncerte príjemne, srdečne a silne zároveň.

 

V máji by mali vydať očakávaný debut s avizovaným názvom We’ll Be the Moon aj Fixers, päťčlenná kapela z anglického Oxfordu, pohrávajúca sa s popom a psychedéliou. Fixers majú pred sebou (nielen) podľa britských médií skvelú budúcnosť.

 

Londýnsku päticu S.C.U.M. si vlani na festival ATP v Londýne vybrali Portishead, čím ich posunuli medzi prominentné objavy bohatej ostrovnej scény. S.C.U.M. označovaní ako zástupcovia post punku či art rocku, Pitchfork ich nazval shoegazermi, no nech je hudobná krabička akákoľvek, mladí hudobníci znejú na koncertoch ako ostrieľaní harcovníci, suroví, priami i záhadní.

 

Londýnčana Archyho Marshalla môžeme bez výčitiek svedomia nazvať malým hudobným zázrakom. síce len sedemnásť, no jeho skladby, plné temných tónov, pohybujúcich sa na hrane romantických balád, akoby tvoril skúsený hudobný bard, ktorý toho dosť odžité. Archy, predtým známy ako Zoo Kid, dnes vystupujúci pod pseudonymom King Krule, je síce len na začiatku kariéry, no dnes je jasné, že ho treba vidieť.

 

 

Organizátori festivalu zatiaľ potvrdili takmer 50 interpretov, medzi nimi známe mená ako Lou Reed, Kasabian, Elbow, The Horrors, The Kooks, Two Door Cinema Club, šarmantné dámy a skvelé speváčky Anna Calvi, Emiliana Torrini, Gemma Hayes, Emika, elektronické projekty Caribou, The Asteroids Galaxy Tour či Totally Enormous Extinct Dinosaurs, ale aj špičkoví českí interpreti ako Bonus, Floex, Fiordmoss či The Plastic People of the Universe.

 

 

Viac informácií o podujatí nájdete na stránke www.pohodafestival.sk.