Pohoda sa vrátila na letisko v plnom formáte

Pohoda 2022 stv 27

Vo štvrtok vystúpil headliner tohtoročnej 25. Pohody – Nick Cave and The Bad Seeds.

Po dvoch pandemických rokoch sa plný počet návštevníkov festivalu vrátil na trenčianske letisko. Nielen oni, ale aj organizátori sa na toto dojímavé stretnutie už dlho tešili. Hrozba pandémie sa zdá ako história, ako by tu ani nebola a my si môžeme naplno užívať slobodu. Po rekordne horúcom období sa pohodový víkend črtá ako chladný.

Pre všadeprítomné dlhé rady a dopravné zápchy, vzniknuté nielen vysokým počtom návštevníkov, ale aj na viacerých miestach rozkopaným Trenčínom a diaľnicou, návštevníci prichádzajú do areálu od otvorenia brán postupne až do noci. Mnohí si na parkingu počkali aj dve hodiny. Možno je to tým, že headliner hrá už vo štvrtok, alebo sa ľudia po prestávke na festival tešili. Vypredaný bol nielen festival, ale aj parking.

Areál má prichystaných niekoľko noviniek. Tými najviditeľnejšími sú drevená polguľová stavba Sphéra a Žiť energiou stage. Vrátili sa slnečnice a Kofola. Pri vchode návštevníci dostávajú magazín a program s mapou, tentokrát bez plastu a šnúrky.

Pohoda 2022 stv 3

Program hlavného stageu a celého festivalu mala otvoriť symbolicky ukrajinská skupina DakhaBrakha. Pre zdravotné problémy však nemohli vystúpiť ani oni a z programu vypadávajú aj Shame, Black Pumas, Mezerg a nepodarilo sa vybaviť všetky víza ani pre National Orchestra of Afghanistan.

Program tak otvára Nemoderný chalan – pocta Mekymu Žbirkovi s Midi Lidi a Lacom Lučeničom. Úplne prerobené skladby si nezískali veľa obdivovateľov. Fanúšikovia Žbirku by radi počuli jeho skladby v originálnom šate a na špecifický prejav Midi Lidi sa im zvykať nechcelo. Oceňujem však zvládnutú slovenčinu a klávesy pripomínajúce nedávno zosnulého Andyho Fletchera.

Pohoda 2022 stv 34 1

Na oceľovú oblohu kreslí po zotmení niekoľko laserov. Pasujú k nálade vystúpenia headlinera Nicka Cavea and The Bad Seeds, ktorí vystupujú na hlavnom pódiu. Michal Kaščák spomína na jeho vystúpenie na Pohode 2013: “Tam bolo úplné ticho, ľudia ani nedýchali. Keď skončila pesnička, v publiku to doslova vybuchlo.” Headlineri sa nezvyknú opakovať, no o Nickovi vedel, že ho chce zavolať ešte raz.

Nick Cave komunikuje s divákmi po celý čas. Jeho Ahoj Slovakia a Ďakujem vyvolávajú nadšené ovácie. “Učil som sa to celý deň,” vtipkuje Nick. Je elegantný, dobre naladený a po celý čas sa baví. Neustále sa prechádza po lávke, ktorá je pred prvým radom na dosah ľuďom a ten si užíva. Niekoľkokrát si robí malý výlet do publika na rukách ľudí. Nechá fanynku, aby mu chvíľu držala mikrofón, keď spieva. Fanúšikovia sú ním očarení a obdivne na speváka pozerajú dohora. Nick medzi pesničkami rozdá pár autogramov a dokonca počas skladby jednému šťastlivcovi podpíše knihu. Viem si predstaviť všetky tie pocity, čo v ľuďoch zanechal.

Pohoda 2022 stv 51 1

Austrálskemu spevákovi skvele sekunduje energická kapela. Nick behá z lávky ku klavíru a k stojanu, ktorý v zápale odkopne, hodí na zem mikrofón… Pri O Children sedí za klavírom a jeho pohľad zablúdi do neba. Publikum stíchne, ani nedýcha – presne ako to opísal Michal.

Po polnoci majú diváci na výber Metronomy, Gleba a Bazzookas. Všetci si nájdu svoje početné publikum fanúšikov. Bazzookas, miláčikovia Pohody, majú svoj Cool Bus postavený tak, že za nimi svieti obrovské koleso kolotoča. Fanúšikom sú maximálne prístupní, nielen počas show, ale kedykoľvek ich stretnete.

V Nay tanečnom dome sa už v prvý deň udeje atmosféra záverečnej ďakovačky. Na pódiu sa stretnú ľudia, ktorí spolu robili Pohodu počas 25 rokov. Na oslavu štvrťstoročia každý z nich pustí zásadnú pesničku pre festival. Nesmú chýbať veci od Milana Lasicu, Prodigy, Bomfunk MCs, Kraftwerk… Jedna spomienka lepšia ako druhá.

V SLSP aréne sa zhromaždili početní fanúšikovia rapu. Legenda Grandmaster Flash predstavuje v akomsi medley svojich rapperských priateľov a ľudia na každý úryvok skladby reagujú, spievajú s ním a kývajú rukami. Grandmaster Flash predstavuje aj newyorský štýl a jednotlivé jeho štvrte.

Pohoda 2022 stv 79 1

Návštevníci, ktorí netrpezlivo čakali tri roky po dvoch pandemických vydaniach, si festival užívajú a neubránia sa dojatiu. O to viac sa tešia organizátori, ktorým dostalo príchodom návštevníkov všetko snaženie konečne zmysel.

Dnes uvidíme napríklad Flume, Alyona Alyona, The Libertines, Sho Madjozi, Wooze, Go_A… Program je naplnený na prasknutie.

Autor: Martina Jarolínová
Foto: Richard Lutzbauer