Oslava slobody a 25. výročia Pohody v plnom prúde

Pohoda 2022 piatok 56

Nabitý piatkový program na Pohode ovládli úžasné speváčky! Headlinerom bol Flume a prekvapením drone show.

Afgánsky národný orchester sa nepodarilo pre problémy s vízami dostať na Slovensko a tak piatkový program na Urpiner stagei otvára príjemná gitarovka Greatest Hits. “Máme najhoršie meno na googlenie. Ak nás chcete nájsť online, prajeme veľa šťastia,” smeje sa speváčka.

Včerajší skvelý koncert odohrali Bazzookas na streche svojho busu a pred ním. A tak dnešná klasická show vnútri autobusu potešila najmä tých, čo sa doňho dostali. Prichádzajúci fanúšikovia počuli v podstate len dychy. Autobus stojí tento rok na hlučnejšom mieste.

Počas toho, ako je “aktuálne najlepšia kapela Británie” Wolf Alice na hlavnom stagei, areál trenčianskeho letiska kropí spŕška. O to väčšiu radosť má Marina Satti, Grékyňa so sudánskym pôvodom, ktorá slnku ďakuje. So svojimi dvomi vokalistkami a perkusionistom Kostasom sú oblečení v bielom a okamžite strhávajú publikum Orange stageu. Prekrásne tri hlasy prinášajú úžasnú ženskú energiu a juhovýchodný temperament. Publikum tancuje na tradičné pesničky z Bulharska či Grécka.

Pohoda 2022 piatok 51

Mrzí ma nasadenie speváčky Liraz cez Marinu Satti, užila by som ich obe. V ďalšom slote sa predstaví jemná a zároveň revolucionárska Space Lady so svojou okrídlenou čiapkou v drevenom stane Aktuality.sk. Na Upriner stagei sa skáče a spieva so Slobodnou Európou s klasickými hitovkami ako Naivná, Podvod, Idiot či Pakáreň a posledná Havran je venovaná zosnulému Braňovi Alexovi.

Obrovská energia juhoafrickej krásky Sho Madjozi pritiahla do Nay tanečného domu početné publikum. Sme nadšení jej girl power. Výbušné choreografie jej dvoch tanečníčok (Nia a Sheena), za ktorými nijako Sho nezaostávala, vyvolávali obdivné ovácie. Zahanbiť sa nenechal ani všestranný DJ, MC a občasný tanečník T-Boy. Úžasne nás nabili pozitívnou energiou. V tomto slote boli na výber aj silné mená Slowthai, Wooze a Sigrid.

Iva Bittová s Dunajom odohrala skvelé vystúpenie v Aktuality.sk, no už tam bol dosť nedýchateľný vzduch. Na Urpineri hral jeden z headlinerov The Libertines s “polepšeným” Peteom Dohertym. Britský alternatívny rock s nádychom starých časov pôsobil tak trochu uhladene a možno neosobne. Takmer vôbec nekomunikovali s publikom a to reagovalo pomerne vlažne.

Úplný highlight sa však odohral v Nay tanečnom dome! Už pred začiatkom koncertu ukrajinskej kapely Go_A bol plný čakajúcich fanúšikov. Jednoduchej scéne dominuje ukrajinská vlajka, v publiku veje antifa vlajka s prečiarknutým Z. Niekoľko ľudí v prvom rade drží modrožlté vlajky. Mysticky pôsobiaca nádherná speváčka Kateryna v čiernych šatách okamžite strháva ľudí svojím východným štýlom spevu a ukrajinskými textami, ktoré si publikum spieva. Pred pár dňami hviezdili na Glastonbury, ale naša národná blízkosť sa nedá zaprieť a tak čoskoro vyhlasuje – Toto je najlepší festival! – a oči jej žiaria šťastím.

Pohoda 2022 piatok 102

“Ďakujeme vám,” opakuje neustále v slovenčine, ukrajinčine aj angličtine. Úchvatný mix tradičnej hudby s elektronikou a rockovým až metalovým drajvom, gitarista, DJ, pekusionista, ktorý hrá aj na drumbli, koncovke či píšťale od začiatku vyvolávajú nadšené reakcie publika. Ich hudba ponúka širokú škálu energie, rýchlosti, rytmov a hlavne emócií. Občas sa z publika ozve Sláva Ukrajine alebo I love you, čo speváčku poteší a odpovedá. Neustále komunikuje s ľuďmi pred sebou a na kapele vidno dojatie a radosť. Smútok, ale aj bojovné odhodlanie ukážu pri téme vojny a my im tlmočíme podporu.

Jeden z najsilnejších momentov celej histórie Pohody nastal, keď publikum po jednej skladbe úplne spontánne venovalo kapele Go_A tie najhlasnejšie ovácie aj s dupaním na drevenú podlahu. Z pódia sa nám dostalo čírej radosti a prekvapenia… Speváčka to využila na “oddirigovanie” našich ovácií. Túto emóciu si chceli zvečniť aj potom na konci na instagramové video. Bola som nesmierne pyšná na podporu, akú sme im vyjadrili a ten nával emócií som ešte chvíľu spracúvala.

Na Urpineri o polnoci začal rovno hitovkou elektronický headliner Flume. Pôsobil sympaticky, sústredil sa na svoju hru, ale občas sa prihovoril aj divákom. “Mám ešte jetlag, ale som rád, že som tu,” prezradil Austrálčan. Na pódiu za ním mal krásnu projekciu.

Po jednej je na programe tiež niekoľko skvelých vecí. Bezdymová zóna si pripravila svetelnú dronovú show. V Herbert stage kapela Drť s Mišom Kaščákom pokrstila nový album. Na Orange stagei odpálila svoju údernú show ďalšia Ukrajinka a veľká bojovníčka Alyona Alyona. Bývalá učiteľka v materskej škole na Pohode už vystúpila. Podčiarkovala potrebu podpory a pomoci jej ťažko skúšanej krajine.

Návštevníci Pohody sa väčšinou zvyknú správať bezpečne, no nová stavba Sphéra lákala nezodpovedného diváka, ktorý sa rozhodol, že schody sú pre slabochov. Odviezla ho sanitka a Sphéru uzavreli.

Máme pred sebou posledný deň Pohody s menami ako Boy Wonder, Fulu Miziki, Kokoroko, Lianne la Havas, Bez ladu a skladu či Polemic a Medial Banana. Užite si ho v bezpečí.

Autor: Martina Jarolínová
Foto: Richard Lutzbauer