OBROVSKÁ ŠANCA PRE SLOVENSKÝCH UMELCOV – POSLEDNÝ MESIAC NA PRIHLASOVANIE NA EUROSONIC

Eurosonic

Najväčší showcaseový festival starého kontinentu sa totiž aj vďaka Pohode zameria práve na hudbu z našich krajín. Príležitosť dostane až osem kapiel z každej krajiny, pričom ďalšiu miestenku môžu získať naši umelci aj vďaka RTVS (tá má ako člen European Broadcasting Union možnosť odporučiť jedno meno). Registrácia umelcov je spustená od 1. mája a končí sa 1. septembra na webe festivalu: (https://esns.nl/play-at-esns). Na prihlasovanie tak ostáva posledný mesiac.

Skvelá správa pre našich umelcov je tiež veľkou poctou pre Pohodu, ktorú si zástupcovia Eurosonicu vybrali ako partnera v súvislosti so zaostrením na hudbu zo Slovenska. V poradnej skupine je šéf Pohody Michal Kaščák a za Česko Márton Náray (riaditeľ Sound Czech / Czech Music Office). Eurosonic každý rok vyberá takzvané „focus countries“, teda krajiny, na ktorých hudobnú scénu sa bude klásť špeciálny dôraz počas najbližšieho ročníka. Týmto spôsobom sa snaží zviditeľniť hudobnú pestrosť a rozmanitosť naprieč starým kontinentom. O rozhodnutí zamerať sa na Česko a Slovensko už viac povedal hlavný booker Eurosonicu Robert Meijerink:Chceme prezentovať jedinečnú a kvalitnú hudbu týchto dvoch susedov. Aj keď ide o jedny z najmladších krajín v Európe, obe majú rôznorodú a rastúcu hudobnú scénu, bohatú históriu a veľa úžasnej hudby, ktorú možno objaviť.” Šéf Eurosonicu Ruud Berends prízvukuje, že ide o vyvrcholenie dlhodobého úsilia a participovania festivalov a organizácií z našich krajín v rámci ETEP-u a CEETEP-u. 

Zameranie na umelcov z ČeskaSlovenska ohlásil aj ďalší významný showcaseový festival Waves Vienna. Ten včera zverejnil druhú várku potvrdených účinkujúcich, medzi ktorými nájdete aj slovenské kapely a umelcov ako Alapastel, Andrea Bučko, Bulp, Isama Zing, Papyllon, SaysStroon. Šéf Waves Vienna Thomas Heher i hlavný booker Eurosonicu Robert Meijerink sa pred pár týždňami zúčastnili aj listening session na Pohode 2018, pričom ich reakcie na viacerých domácich interpretov boli veľmi pozitívne. Významné šance v oblasti prezentácie hudby pre naše krajiny prichádzajú symbolicky v čase stého výročia založenia spoločného štátu. Pripomíname, že umelci sa môžu prihlasovať cez online formulár na webe Eurosonicu do 1. septembra 2018. Pozvánka platí aj pre všetkých fanúšikov dobrej hudby. V predaji sú už aj permanentky na ESNS 2019. Tešíme sa na vás na koncertoch skvelých slovenských a českých kapiel na festivale Eurosonic Noorderslag 2019. Atmosféru festivalu z pohľadu umelca vám priblíži krátke video z tohtoročného účinkovania kapely Tolstoys: 

Zdroj: TS / Anton Repka - Pohoda Festival s. r. o. / PR and Media Director