Najväčší showcaseový festival Eurosonic Noorderslag zameraný na slovenskú scénu sa skončil perfektne

ESNS2019 Slovak focus foto martina mlcuchova 8

Slovenskí umelci v Groningene odviedli skvelú prácu pre celú scénu. Spolu odohrali 22 koncertov, pričom na každom mali vynikajúcu návštevnosť a silný ohlas. Skupiny The Ills, Tittingur, Thisnis, Möbius, Nvmeri, Our Stories, Autumnist, Katka Máliková & Ensemble, Vojdi, The Wilderness či Raptor Koch spolu s DJ-mi a producentmi B-complex a Isama Zing ukázali rôzne podoby našej hudby a každé vystúpenie spĺňalo najprísnejšie svetové kritériá.

ESNS2019 Slovak focus foto martina mlcuchova 5 1
ESNS2019 Slovak focus foto martina mlcuchova 5 1

„Každý rok som spokojný, ak nájdene 3-4 zaujímavé skupiny. Teraz sme videli všetky koncerty našich umelcov a môžem povedať, že každý z nich bol vysoko nadpriemerný a prijatý s nadšením. Bolo vidieť, ako zodpovedne sa skupiny pripravili. Toto je dobrá správa pre celú scénu, dojem ktorý sa podarilo urobiť trinástke našich zástupcov otvára dvere aj ostatným muzikantom zo Slovenska,“ hovorí Michal Kaščák, šéf Pohody (ktorá bola spolu s Lala Slovak Music Export partnerom slovenského focusu) a ďalej dodáva: „Úžasné bolo sledovať aj vzájomnú podporu a rešpekt. Akcia ma naplnila hrdosťou na naše umenie a veľkou radosťou z nevídanej prajnosti a spolupatričnosti. Myslím, že sme zažili zlomový okamih.“ „Honour to have done this with you all. Huge compliments. Deeply impressed. Safe travels and be proud!“ – to je znenie krátkej správy od šéfa ESNS pred odchodom dvoch autobusov s viac ako 120 delegátmi z Groningenu.

ESNS2019 Slovak focus foto martina mlcuchova 6
ESNS2019 Slovak focus foto martina mlcuchova 6

Ako bol Eurosonic zlomový pre slovenskú hudbu, rovnako zásadný bol aj pre festival Pohoda. Okrem dvoch cien na European Festival Awards získala Pohoda na ESNS 2019 aj ocenenie A Greener Festival Award. Cenu si prevzali členovia našej produkcie spolu s ďalšími ocenenými festivalmi od zakladateľov A Greener Festival Bena Challisa, Claire O’Neillovej a Teresy Mooreovej. Claire o ocenení povedala: „V tomto roku sme zaznamenali bezprecedentné úsilie a uvedomenie si naliehavosti, aby naša práca a náš život boli viac v súlade s prírodou. Festivaly a podujatia, ktoré sme mali tú česť hodnotiť a oceniť, prispievajú k formovaniu tohto posunu, čo má pozitívne dôsledky pre samotné podujatia a zároveň idú príkladom pre svet.”  Eurosonic Noorderslag 2019 bol tak pre Pohodu a pre Slovensko nepochybne najúspešnejším v histórii.

martina mlcuchova EFA1
martina mlcuchova EFA1

Pohoda okrem ceny A Greener Festival Award premenila na víťazstvá aj obe svoje nominácie v rámci EFA 2018. Z Groningenu si na Slovensko nesieme Take a Stand Award ako aj ocenenie Award for Excellence and Passion, ktorou porota EFA ocenila prínos pre európsku hudobnú scénu Michalovi Kaščákovi. Okrem toho sme uspeli aj v „nehudobnej“ súťaži – tím Pohody zvíťazil turnaji v stolnom futbale. V česko-slovenskom finále zdolali Martin “Matwe” Kaščák a Anton Repka výborný ženský tím z pražského festivalu Metronome. Aj túto nehudobnú aktivitu sme využili na propagáciu našej hudby, nakoľko náš tím sme nazvali „Come to see Garage“. Po každom víťaznom kole sme tak hudobných profesionálov spolu s moderátormi súťaže pozývali na koncerty slovenských kapiel v našom najmenšom a najmilšom stagei.  Garáž sme mimochodom kúpili na Slovensku, prepravili cez pol Európy a na nadizajnovali presne podľa vzoru pravých sídliskových betónových skúšobní. S Garážou súvisia aj prvé úspechy našich kapiel na ESNS 2019. Koncert kapely Möbius si do Garáže prišla pozrieť aj riaditeľka rumunského festivalu ARTmania Codruta Vulcu (festival získal cenu pre najlepší malý festival v Európe). Codruta túto žilinskú kapelu okamžite po vystúpení pozvala na jej festival. Thisnis zase zaujali vystúpením v Garáži agenta kapely Seward. Toto experimentálne trio sa tak možno čoskoro predstaví aj fanúšikom alternatívnej hudby v Barcelone.

A Greener Festival Big Winners 2018
A Greener Festival Big Winners 2018

Bonusom k úspechu našich umelcov bola zmena tradičného  prístupu „úspech sa neodpúšťa“. V Groningene sme videli presný opak tohto stereotypu. Slovenskí umelci sa navzájom podporovali technikou, radami ako zaujať, oslavami na lodiach, ale hlavne stáli pod pódiami svojich kolegov – metalisti skákali na D&B, D&B umelci na indie-rockových kapelách a mnohí sa vlnili na éterickom tuzemskom world-music Katky Málikovej. Katka & Ensemble zahrali aj posledné piesne „účastníkom zájazdu“ a to výlučne akusticky na Grandstande Ilony Németh. Nádhernú improvizovanú slovenskú bodku za ESNS 2019 si s nami vypočula aj hlavná bookerka španielskeho festivalu Mad-Cool, či už spomínaná riaditeľka rumunskej ARTmanie. Veľmi nás teší, že prajnosť bolo cítiť aj od umelcov, ktorí neboli účinkujúcimi v rámci českého a slovenského fokusu. Ako napísal vo svojom tweete raper Vec: „Ak ste už boli na festivale Pohoda, určite poznáte stage Garáž. Ten blázon ho priviezol do Groningenu, prenajal 4 lode, v ktorých spali 2 autobusy ľudí zo SK výpravy. Kultúrna udalosť roka 2019 sa odohrala už v januári.“ Úspešne dopadli aj nehudobné aktivity – spomínaná inštalácia Grandstand 6 – pozdrav z Groningenu pre Brucea Naumana od Ilony Németh, či „Niemand“ Viktora Freša, stojaci na námestí s najväčšou koncentráciou klubov v Holandsku. Rovnako obe focusové diskusie boli plné a výborný dojem zanechala aj svetová premiéra filmu Ostrov hudby Film režisérky Martiny Slovákovej, ktorý si môžete odvčera pozrieť online na

ESNS2019 Slovak focus foto martina mlcuchova 3
ESNS2019 Slovak focus foto martina mlcuchova 3

Už cestou z Holandska prichádzali do spoločného chatu slovenskej výpravy ďakovné správy a v autobusoch padali návrhy na afterparty. Ako výstižne napísala naša kolegyňa Suzanne (ktorá pre nás všetkých ako rodáčka z belgického Flámska vyriešila asi najviac vecí s miestnymi) „This adventure is not over (toto dobrodružstvo sa nekončí).“ Budúci pondelok ráno chystáme zhrňujúci brífing pre médiá a večer vás už pozývame na slovenskú premiéru dokumentu Ostrov Hudby Film a debatu Denníka N do Novej Cvernovky, ktorej sa okrem iných zúčastní aj šéf festivalu Eurosonic Noorderslag Ruud Berends. Tá plynule prejde do a koncertov viacerých kapiel, ktoré reprezentovali Slovensko na ESNS 2019. Ďakujeme umelcom, partnerom (Urpiner, Slovenská Sporiteľňa, Budiš), mediálnym partnerom (DIY, Fullmoon, RTVS, Rádio_FM, Týždeň, Denník N, Bittner), LALA Slovak Music Export a ich partnerom (FPU, Creative Europe Desk Slovakia), novinárom, fotografom, kameramanom, členom produkcie a všetkým, ktorí nám akokoľvek pomohli s českým a slovenským fokusom na ESNS 2019 a tešíme sa na vás 28. januára od 17.00 v bratislavskej Novej Cvernovke.

P.S.: Europavox len pred malou chvíľou poslal prvý „poeurosonicovský“ newsletter s rubrikou kapela týždňa, za ktorú označili bratislavských The Ills so slovami: „…môj výber musí padnúť na postrockové beštie The Ills. Štvorcestná kapela z Bratislavy robí neodolateľný inštrumentálny soundtrack. Ak potrebujete akýkoľvek ďalší dôkaz, tak si len vypočujte, ako hrajú naživo skladbu 4:17.“

 

Zdroj: Anton Repka / Pohoda Festival s. r. o. - PR and Media Director