Najzelenší festival Pohoda predstavil novinky

Najzelenší festival Pohoda predstavil novinky BOMBING

Festival Pohoda premenil niekoľkoročné nominácie na European Festival Awards a premiérovo priniesol na Slovensko ocenenie pre najzelenší festival. Upriamil tak pozornosť na svoje ekologické riešenia a spoločenský vplyv.

Ako fanúšikovia a návštevníci Pohody vnímame jednotlivé kroky smerom k zodpovednému festivalu už roky. Či išlo o separovaný odpad, vratné poháre alebo solárne lampy. Festival však ide ešte ďalej a spozorovali to aj zástupcovia European Festival Awards a ocenili Pohodu v kategórii Green Operations Award ako najekologickejší európsky festival.

Začínali od nuly, ale skvelo

Okrem zelených riešení si porota všíma aj pozitívny sociálny dopad. Riaditeľka spoločnosti A Greener Festival Teresa Moore ocenila, že aj keď tvorcovia Pohody nemali od začiatku vybudovanú infraštruktúru, začínali prakticky od nuly, museli hľadať riešenia, vychovať si dodávateľov, podporujú miestnu komunitu a sú vzorom pre podujatia nielen na Slovensku, ale aj v Európe.

Pohoda ako prvý festival v strednej a východnej Európe začala separovať odpad v roku 2006. Vtedy separovali odpad dobrovoľníci na letisku ručne. Dnes dopĺňajú triedenie odpadu o novinku – dvadsať zberných miest na čistejšiu a efektívnejšiu separáciu odpadu, ktorý sa tak stane surovinou. Okrem zjavných ekologických výhod návštevníci budú jesť v príjemnejšom prostredí s čistými stolmi a lavicami, bez zápachu a bez hmyzu. Druhotné suroviny sa budú zhodnocovať priamo na mieste festivalu, a tak sa ušetrí na doprave – čím sa redukuje spotreba fosílnych palív, znižujú náklady aj uhlíková stopa. V tomto roku pribudnú vratné poháre okrem pollitrových aj na menšie objemy nápojov, ako sú limonády, víno a sekt. Jednorazový riad a príbor ostáva kompostovateľný. Komplet všetky obaly na jedlo a nápoje tak budú minimalizovať odpad. Minulý rok sa tri tony kompostovateľného riadu použili do bioplynového cyklu. Na festivale sa zbierajú aj použité zubné kefky.

Osobné popolníky novinkou

Pri čistení areálu sa organizátori stretávajú s veľkým množstvom cigaretových ohorkov. Doteraz riešené popolníky ľudia rýchlo používali ako kontajnery a tým znemožňovali použitie na pôvodný účel. V roku 2018 sa preto chystajú nové popolníky vo väčšom množstve a pribudne zaujímavá vychytávka – osobné popolníky, ktoré účastník môže opakovane používať a vziať si aj na iné podujatia. Zákaz fajčenia vo Family parku a v krytých stanoch ostáva, Pohoďáci apelujú na ohľaduplnosť voči nefajčiarom v dave.

„Na festivale Burning Man som videl, ako úžasne to môže fungovať. Tam si nikto nedovolí odhodiť špak a keď ti uletí papierik, cítiš sa vinný. Je tam jednoducho čisto a to prostredie ťa donúti správať sa ohľaduplne,“ spomína Michal Kaščák.

Chceme menej odpadu

„Množstvo odpadu celosvetovo narastá,“ vysvetľuje pohoďácky „ekoterorista“ Michal Sládek. „Tovar je viac zabalený a zvyšuje sa štandard doplnkov, ktoré dostanete napríklad k jedlu.“ Festival tlačí množstvo odpadu smerom dolu – striktne odmieta marketingové kampane svojich sponzorov formou letákov. „Každý návštevník Pohody vyprodukuje za deň 0,92 kg odpadu, porovnateľne ako doma. Na festivale Glastonbury je toto číslo až 3,5 kg, avšak u nás chceme ísť ešte nižšie, ako je tomu doteraz.“

“Sme hrdí na našich uvedomelých návštevníkov. Keď v zahraničí ukazujem fotku, ako to u nás vyzerá hodinu po vyprázdnení areálu, nechcú mi veriť, že sme predtým neupratali,” chváli pohodových fanúšikov Kaščák. “Mňa dokonca návštevníci upozornili, že som odhodil odpad do nesprávneho kontajnera,” pridáva sa Anton Repka.

Príďte elektromobilom

V oblasti elektrickej energie sa zvýši podiel používanej elektriny z pevnej siete voči elektrine z naftových generátorov. „Ich problémom je využitie energie z nafty len asi na 35 %,“ počíta Sládek. Aj preto sa organizátori dohodli na využívaní asi 28 % energie zo zemnej siete od lokálneho dodávateľa a toto číslo sa bude zvyšovať. Jej pôvod je zväčša v jadre. „Aj tak sa držíme na tretine priemernej spotreby európskych festivalov.“ Výroba solárnej energie v areáli letiska sa rozšíri o jednu malú elektráreň, návštevníkom tak budú slúžiť spolu dve. Na parkovisko pribudnú tri dobíjacie stanice pre elektromobily.

Tie používa štáb aj na prevoz aparatúry medzi pódiami. Inak používajú bicykle. Dokonca umelcov, hocijako veľkých, požiadajú o presun medzi artist village a pódiom peši alebo na bicykli. „Zo začiatku niektoré hviezdy o tom nechcú ani počuť, ale keď sa zoznámia s atmosférou festivalu, radi si na to zvyknú a pochvalne sa zmieňujú o bicykloch aj na sociálnych sieťach,“ prezrádza s úsmevom Kaščák.

 

 

Eko doprava aj merch

Vďaka partnerom je už samozrejmosťou ekologicky šetrnejší spôsob dopravy na festival. Vypravujú sa mimoriadne vlaky, autobusy, kyvadlová doprava, prímestské autobusy, ktoré slúžia ako hromadný taxík pre okolie Trenčína, zdieľanie áut v rámci #spolunapohodu alebo možnosť dostať sa až do areálu autobusom, ktorý si sami zorganizujete.

Stopercentne ekologickým sa tento rok stane aj merchandising – oblečenie so značkou Pohody. Už teraz sa predáva fair wear z organickej bavlny s certifikátom GOTS v rozložiteľných obaloch. Novo pribudnú aj farby s certifikátom GOTS.

Sanita nielen pre ľudí, ale aj pre prírodu

Festival ponúka pitnú vodu zdarma a má nadštandardný počet WC. Festival opravil vodovod na letisko a eliminoval tak cisterny, ktoré by museli vodu dovážať. V areáli vykopal tri studne, ktoré poskytujú vodu na splachovanie priamo na mieste. Táto voda je ošetrená a nezávadná, no používa sa iba ako úžitková. Odpad sa následne likviduje priamo na mieste šetrnou dlhodobou metódou a nezaťažuje tak miestnu čističku.

Príjemne aj kvôli komunite

Okrem životného prostredia festival Pohoda dbá aj na komunitu. Uvedomili ste si, že tu nenájdete žiadne VIP zóny? Posilňuje sa tak rovnosť v komunite. Spoločný je aj artist village pre všetkých umelcov. „Stane sa tak, že rómske deti z Divých makov pobehujú okolo Nicka Cavea,“ usmieva sa Mišo Kaščák. Festival je multigeneračný, zvykli sme si aj na široké služby pre rodiny s deťmi. Areál je bezbariérový. Pohoda ponúka dobrovoľnícky program, bezplatné stanové mestečko, priestor pre neziskové organizácie a rozširuje vedomosti a kritické myslenie svojich návštevníkov na diskusiách a workshopoch. Pokiaľ sa dá, organizátori si vyberajú lokálnych slovenských dodávateľov od stavby až po jedlo. Hlavným partnerom je prvý slovenský pivovar, nájdeme tu slovenské nealko aj tofu.

Festival bude mať na tomto mieste vždy limitovanú kapacitu 30 tisíc návštevníkov. Priestor tak ostane veľkorysý, vzdušný, útulný, uvoľnený. „Nie sme tak posadnutí rastom, nebojujeme sami so sebou, nezvyšujeme postupne návštevnosť. Ostane tu taký duch začiatku,“ vysvetľuje svoju víziu Mišo.

Eko aj v každodennom živote

„Osveta je dôležitá. Nie sme ekologickí len na festivale, ale aj mimo neho, doma, v kancelárii. Chceme myšlienku zodpovednosti posunúť ďalej medzi ľudí,“ zakončuje Kaščák. Poobzerám sa, či sa tým naozaj riadia. Občerstvenie na brífingu pripravili do sklenených fliaš a pohárov, nič nie je zbytočne zabalené, nevyhnutné obaly sú recyklované a recyklovateľné. Chia pudingy sú v kompostovateľných rastlinných obaloch. Dokonca hudobný hosť pán brat Andrej Jobus hrá na recyklovaných nástrojoch. Je to skvelý pocit, keď môžem byť hrdá na náš zelený festival.

Autor: Martina Jarolínová