Na Pohoda dni_FM pribudli dalšie mená do line-upu 20. ročníka festivalu Pohoda

Na Pohoda dni_FM pribudli dalšie mená do line-upu 20. ročníka festivalu Pohoda BOMBING 2

Od ôsmej sa v rannej šou Rádia_FM začal už tradičný Pohoda deň_FM. A začalo sa hneď vo veľkom. Na pódium sa postavila kapela Billy Barman a k mikrofónu sa k moderátorovi Martinovi Staňovi pridali Michal Kaščák a Vlado Michal z ArtFóra.

Reportáž z Pohoda dňa_FM si môžete pozrieť na bombing.eu/pohoda-den_fm-bola-plna-prekvapeni-rozhovorov-a-skvelych-hudobnych-vystupeni

Billy Barman - Jaroslav Novák
Billy Barman – Jaroslav Novák

Po koncerte Billy Barman nasledoval DJ set od DJa Gabanu. O 11.00 sa začala verejná tlačová konferencia. Michal Kaščák začal hneď zostra a predstavil dve zásadné mená do line-upu Moloko a Róisín Murphy. Následne zazneli ďalšie mená ako Jana Kirschner spolu s Eddiem Stephensom. Island bude reprezentovať aj Bjarki a elektronickú scénu na Pohode obohatí DJ Shadow. Česká republika okrem iného bude mať zastúpenie v podobe Davida Kollera.

Pohoda Deň_FM - Tomáš Ormandy
Pohoda Deň_FM – Tomáš Ormandy

Okrem hudobných mien organizátori zverejnili novinky v rámci celého festivalu. Na festivale pribudne nový stage od Redbullu. Na slovensku bude mať premiéru RED BULL MUSIC ACADEMY. Ikonickú karosu Red Bull Tour Bus tento rok nahradí väčší a hlučnejší Red Bull Music Academy stage. Ten predstaví interpretov svetobežnej série hudobných workshopov Red Bull Music Academy, ktorých hlavnou myšlienkou je podporovať hudobnú kreativitu a tých, ktorí dnes výrazne ovplyvňujú aktuálne dianie v hudobnom priemysle. Na Red Bull Music Academy stage sa predstavia: DJka londýnskeho rádia BBC Radio 1, ktorá bola historicky prvým hosťom série Boiler room Josey Rebelle, producent Koreless zo známeho labelu Young Turks, R&B hviezda pôvodom z Iránu Sevdaliza, ostatná reprezentantka Česka a Slovenska na Academy v Tokiu Never Sol, mysteriózny projekt speváčky Katarzie a Martina Valihoru a mnoho ďalších. Hudobná časť bude sprevádzaná vizuálnym konceptom Michaely Chmelíčkovej. Viac informácií o pódiu Red Bull Music Academy sa dozvieme už čoskoro.

Ku komfortu treba spomenúť nové chatky s príznačným názvom INOVEC (ako prezradil Michal Sládek: “Chatky dostali meno Inovec, pretože sa svojím tvarom podobajú na najvyšší kopec viditeľný priamo z trenčianskeho letiska.“)

Pohoda Deň_FM - Tomáš Ormandy
Pohoda Deň_FM – Tomáš Ormandy

Ekológia bola vždy na Pohode prioritná a tento rok prišli organizátori opäť s viacerými novinkami ako je prímestská doprava – autobusy ktoré spoja letisko s Trenčianskymi Teplicami. Na facebookovej stránke plánujú pohoďáci urobiť prieskum o možnom záujme o pridaní ďalších spojov a to až do Považskej Bystrice a Piešťan. Okrem toho stan s názvom Živica bude napájaný z malej solárnej elektrárne umiestnenej priamo v areáli.

Ani tento rok nebudú na festivale chýbať  opaľovacie krémy, zubná pasta či sprchové gély… Veľmi veľa ľuďom chýbal stage s pódiami, a preto sa tento rok na Pohodu vráti stage, ktorý sme v minulosti poznali pod názvom Aréna. Pódium pribudne aj k hlavnému stage na strane pri plote.

Róisín Murphy sa preslávila v deväťdesiatych rokoch ako speváčka kapely Moloko svetoznámymi hitmi „Sing it Back“ či „The Time is now“. Po rozpade kapely sa vydala na sólovú dráhu, ktorá jej priniesla uznanie kritikov a pozíciu prvej dámy elektro-popu. Róisín svojím extravagantným módnym vkusom vydláždila cestu speváčkam ako Lady Gaga. Jej tretí štúdiový album Hairless Toys produkoval partner Jany Kirschner Eddie Stevens. Album bol nominovaný na Mercury Prize, na Metacritic si udržal priemer hodnotení 80% a The Guardian o ňom píše ako o čistej podnecujúcej elegancii.

DJ Shadow je priekopníkom inštrumentálneho hip-hopu, turntablismu, trip-hopu a samplingu. Pri tvorbe si vyberá z bohatej zvukovej banky a osobnej zbierky vyše 60 tisíc nahrávok. Magazín Time zaradil jeho album Endtroducing medzi 100 najlepších albumov všetkých čias a Pitchfork na siedme miesto rebríčka 100 najlepších albumov 90-tych rokov. Album je tiež v Guinessovej knihe rekordov ako prvý kompletne samplovaný album. 6. júla 2015 začal pracovať na piatom sólovom albume, ktorý vydá 24. júna. O dva týždne neskôr ho spolu s ďalšími skladbami predvedie návštevníkom Pohody.

Jana Kirschner je v súčasnosti najoceňovanejšia a najúspešnejšia slovenská speváčka a skladateľka. Jej piesne i albumy si získali v rovnakej miere poslucháčov alternatívnejšej hudby či stredného prúdu. Čo môžeme očakávať od jej vystúpenia na našom festivale, naznačujú aj jej slová po koncerte na Pohode v roku 2012: „Ja si myslím, že Pohoda má vychované obecenstvo, ktoré sa nechá rado prekvapiť a majú radi, keď interpret donesie niečo nové… pre týchto ľudí sa každá slovenská kapela snaží pripraviť čo najlepší program.

David Koller má za sebou mimoriadne úspešný rok. V marci 2015 vydal album ČeskosLOVEnsko a v apríli tohto roka si aj vďaka nemu odniesol z aktuálnych cien českej hudobnej akadémie Anděl tri sošky: pre najlepšieho speváka, najlepší album a pre skupinu štvrťstoročia (Lucie). Nové veci spoločne s najväčšími hitmi predstaví aj na Pohode 2016.

Bjarki je islandský techno DJ, ktorý patrí pod label Niny Kraviz Trip. Minulý týždeň cez neho vydal tri LP, ktoré obsahujú 41 trackov. Preslávil sa skladbou „I Wanna Go Bang“, ktorá bola najhranejšou piesňou minulého leta na tanečných scénach. V auguste 2015 ho magazín Rollingstone zaradil do svojho výberu: 10 New Artists You Need to Know.

https://www.youtube.com/watch?v=A8TdA1r_eSk

Viac informácií na:

Viac o Red Bull Music Academy:

Zdroj: TS / Anton Repka / PR manager Pohoda
Redakčne doplnené a foto: Tomáš Ormandy
Foto Billy Barman: Jaroslav Novák