Metalový plameň víkendového TopFest Slovakia 2023 dážď neuhasil

0 IMG 3613 00 2

Cesta na RC letisko v obci Abrahám, kde sa konal festival TopFest Slovakia 2023 od 23. júna do 25. júna, bola lemovaná už čiernou sobotňajšou nocou.

Príchodom na letisko žiara svetiel z areálu osvetľovala priľahlé časti cesty. Pri vstupoch do areálu striehla všade ochranka, starajúca sa o bezpečnosť.

Napriek svetlám, ktoré osvetľovali vymedzené okruhy a časti, bola sýta černastá noc a akési zvláštne ticho a takmer nikto. No zdanlivo. Až kým spoza okien auta, ktoré zastalo pred bránami TopFestu, náhle obďaleč presvetlil veľký pás svetla prelínajúci čiernu atmosféru tmy postavy, dav ľudí stojacich a hýriacich pred pódiom. Záber, ktorý mi pripomenul foto snímok “Tote Hosen 2000” fotografa Andreasa Gurskyho, no už popri otváraní dvier auta počuť zreteľne metalový nárez. Gitary, bicie, spev a výskot davu. A som doma!

Pódiá sa od vstupu do areálu nachádzali obďaleč. Cestu k nim lemovali po stranách stanovištia s občerstvením. No aj z nich sa dalo sledovať, alebo len počúvať hudbu, popri družných, parťáckych debatách, ktoré si tu človek mohol vychutnať. V rámci areálu stálo stanové mestečko a autokemp, kde žili fanúšikovia svoj metalový život naplno počas celého víkendu.

Na hlavnom pódiu na festivale TopFest Slovakia 2023 tento sobotný večer, vlastne už noc odohrávali svoj koncert “vlkolaci”. Nemecká power metalová kapela Powerwolf, ktorú založili bratia Greywolfoví. Už v Trnave pri železničnej stanici sa podvečer zbiehali fanúšikovia aj na kyvadlovku, ktorá prevážala fanúšikov na ich noc metalových zážitkov aj počas dní celého festivalu TopFest Slovakia 2023.

Javisko kapely Powerwolf dokresľovala scéna so špecifickým výtvarným výrazom, ktorá padla do tejto chladnejšej noci mysticky.

1 9
Powerwolf stage
2 5
Powerwolf fans

Kapela odohrala show a zhluk fanúšikov sa spoločne presúval k ďalšiemu pódiu či nabrať energiu na budúci metalový náboj, ktorý sa chystal už o pár minút.

3a IMG 3031 oo 1
Kapela EKTOMORF už „brúsi“ svoje nástroje

Na chvíľu zavládlo ticho, no pretrvávala metalová nálada v ponurých farbách noci, hoci bola pokľudnejšia, keďže bolo niečo po 01:00 hodine. Prebral ju k životu náhly hlas speváka kapely Ektomorf: “check, check” pri zvukovej skúške. Akoby si zvolával svoj “kmeň”, alebo jeho časť, pretože časť netrpezlivo blúdila okolo pódia už skôr.

Neuveriteľná energia a silný hlasový prejav už od prvého momentu kapely EKTOMORF na festivale TopFest Slovakia 2023 napriek pokročilej hodine vyvolával metalovú vášeň, počnúc skladbou You can´t control me.

(článok pokračuje pod videom)

4a IMG 3046 oo 2

Áno, vášeň – to je to slovo, ktoré vystihovalo vibráciu kapely EKTOMORF z Maďarska.

Nepotrebovali žiadne javiskové špeciálne efekty (aj keď nič proti nim), scény, hoci svetlá a tmavá noc a koncert pod holým nebom vytvorili dobrú kulisu tejto miestami surovej thrash, groove metalovej energii, ale vsadila na živelnosť a “jednoduchosť”, no dynamiku a váhu toho, čo je podstatné a čo prišli aj odovzdať, hudbu.

5a IMG 3047 oo 2

Zoli Farkas ako líder kapely EKTOMORF vie dostať fanúšikov do riadne divokej nálady, bolo cítiť, že koncert si užíval vo výbornej kondícii, spolu aj s ostanými členmi kapely.

6a IMG 3002 oo
Ábris Hagya
7a IMG 2970 oo 1
Csaba Zahorian
8a IMG 3041 oo
Ákos Kobela

Na TopFeste Slovakia 2023 zahrali EKTOMORF len časť toho najlepšieho zo svojej tvorby ako Gypsy, Outcast, zaznela aj Holocaust, I know them, We rise, alebo prídavok Fuck you all, túto si publikum zvlášť užíva. 🙂 EKTOMORF people spievajú piesne svojej kapely, pokrikujú na nich, tancujú, skáču. Zoli Farkas vie so svojimi fanúšikmi viesť hudobný dialóg, je svojrázny, rovnako ako jeho hudba, ktorá vyviera z jeho inštinktov a duše. Doluje z metalových maniakov ukrývané vášne a chce ich aj vidieť!

9a IMG 3049 o 3 3

Reborn je zatiaľ posledný album kapely EKTOMORF, ktorý kapela vydala v Napalm Records a nový album je vo zvedavom očakávaní, tentoraz v hudobnom produkčnom vydavateľstve AFM, Antfarm studios.

10a IMG 3105 oo 1

Nasledujúci a zároveň posledný deň festivalu pripomínalo počasie na letisku Abrahám ako z filmu zo saharskej púšte. OK, troška možno prehnané, ale piesok a vietor, ktorý sa tam rozmáhal, vytvárali exotickú clonu. Počasie však bolo príjemné a slnečné a po piatkovom daždi a komplikáciách s odrieknutím koncertov niektorých kapiel bol tento deň otvorený uvítať na pódiu českých DYMYTRY, ktorí na Slovensku nehrávajú často a tento rok to bol ich jediný koncert u nás na Slovensku. Fanúšikovia kapely DYMYTRY tvoria vlastne širokú škálu vekovej kategórie a nebolo to inak ani na TopFeste Slovakia 2023. V maskách však vzbudzujú troška záhadný dištanc, tvoriac tak paradoxne zmes zvláštnej príťažlivosti v tajomnom odstupe a monštruóznosti.

11 IMG 3394 oo

Hudbu kapely DYMYTRY vnímajú ľudia rôzne, niektorí ich milujú hlavne kvôli staršej tvorbe a novým skladbám už neskláňajú toľké porozumenie, pravdepodobne kvôli väčšej komerčnosti, no na druhej strane je skvelé, že DYMYTRY sa neboja tvoriť, bez ohľadu na to, či im to prinesie možno istú nechuť fanúšikov, ale čomu veria umelecky a kreatívne a vnášať do hudby aj trošku zvláštne prvky a tóny a zamiešať trochu podivnú príchuť hudobného drinku, čo si zaslúži rešpekt.

12 IMG 3398 oo

Veď vlastne o tom ich hudba a hudobný štýl psy-core je. Napríklad ako v skladbe Komu zvoní hrana z ich albumu Revolter. Rozhodne stojí za vypočutie, no nielen jedno!

(článok pokračuje pod videom)

Rovnako skladba Revolter, ktorú odpálili aj na festivale TopFest Slovakia 2023. Z tohto albumu sa mi páčia aj Pot a Krev alebo úžasná Pravda a Lež.

13 IMG 3321 oo1

Skladby tvoria aj pútavé texty a hlas Jana Macků, Prota – Protheus, ktorý sa nesmierne dobre počúva a ktorý niekedy pôsobí, akoby sa k človeku počas skladieb “len” prihováral, nenútene.

12a IMG 3154 oo 1

Na koncerte kapely DYMYTRY na TopFeste Slovakia 2023 bolo vnímať, akým spôsobom aj skrz masky dokážu krásne s publikom“hovoriť“ a vytvoriť niekedy až rodinnú metalovú atmosféru. Dokonca aj Mildor, Miloš Meier, ktorý „řádí“ za bicími sa dokáže počas hry na diváka aj usmiať (hoci to je s jeho schopnosťami mága zjavne to najmenej), šibalsky zažmurkať, čím vytvára pocit akejsi spolupatričnosti hudobného momentu s fanúšikom v danom okamihu.

14 IMG 3173 oo 1

R2R, Artur Mikhaylov s jeho špecifickou maskou a vlasmi vytvára neuveriteľne zvláštny výraz spolu so spôsobom jeho hry a hudobného cítenia.

15 IMG 3335 00 5
15a IMG 3184 ooo darker cut 2

Gorgeous Gorgy, Jan Görgel, si vychutnáva hru na gitare a hudbu v závane občasného piesku a vetra, ktorý mu pohadzuje vlasmi a dodáva tak šmrnc kapele aj svojím špecifickým pohybom jeho vysokej postavy či tanečnými „kreáciami“.

16a IMG 3262 oo 1
16b IMG 3261 oo 1

Dymo, Jiří Urban a jeho dobre stavaná telesná konštitúcia prináša do celého vystúpenia, okrem hry na gitaru aj jeho tradičné sólo – mlynské koleso, keď jednou rukou drží gitaru a len na jednej ruke urobí premet. A to hneď 2x za sebou. Fanúšikovia tlieskajú, niektorí sú zaskočení, no s obdivom, čo sa to do pekla deje na metalovom koncerte, ak to človek neočakáva. Každopádne znamenite si tento koncert neskorého popoludnia TopFest Slovakia 2023 užíva.

17 IMG 3215 oo1

Pre kapelu DYMYTRY je zjavne dôležité, aby si ich fanúšik odnášal nielen hudobný zážitok, ale aj vizuálny a svedčia o tom okrem javiskových špeciálnych efektov, ktoré sú na ich koncertoch zreteľné aj ich metalový outfit a image.

Zahrali si tiež ako predskokani kapely Pantera a teda zjavne vedia, ako “žít svůj sen”, čo je aj skladba, ktorú si zahrali aj na TopFest Slovakia 2023 za sprievodu spevu svojich priaznivcov.  Ďalší sen, ktorý si túžia naplniť, je ich koncert v najväčšej koncertnej sále Českej republiky v O2 aréne, Praha, 24.11.2023.

https://www.ticketmaster.cz/artist/dymytry-vstupenky/1013584

Mini odbočka k pódiu B stage.

Niečo sa tu už očividne “kuje”.

Zo stanovišťa hlavného pódia vidieť v oblaku rozptýleného „prachu“ pohybujúce sa  chaoticky až hýrivo obrysy postáv, kde nájde človek len zopár divákov postávať. Zvlášť ak hrá kapela CATASTROFY s avantgardným spevákom, pretože vtedy sa dejú tanečné metalové zábavy! Fanúšikovia CATASTROFY si žijú koncert tejto jedinečnej kapely na TopFeste Slovakia 2023 ako na tanečnom metalovom parkete v pospolitom kruhu, nerušiť, ale pridať sa!

Pálivé Slnko sa blížilo za horizont a mnoho fanúšikov TopFestu Slovakia 2023 sa nevedelo dočkať nedeľného večera. Posledný deň festivalu TopFest Slovakia 2023. Na hlavnom pódiu AGF stage vystúpi EPICA.

18 3

Holandská kapela hrajúca symfonický metal s opernými prvkami a speváčkou mezzosopranistkou Simone Simons.

19 IMG 3698 oo 2

Táto pôvabná talentovaná energická speváčka kapely EPICA, ktorá si zaspievala aj s Apocalypticou, bola ťahákom metalových priaznivcov tejto hudby festivalu TopFest Slovakia 2023. Jej „kolegovia“ svojím drajvom nezaostávali, práve naopak.

20 IMG 3647 oo 3
21 IMG 3517 o 2
Výborne synchrónne vyladení od začiatku, hudobne aj pohybom
22 IMG 3742 oo

Speváčka pôsobila až neuchopiteľne, pohybujúc sa, ba až priam “poletujúc” z jednej strany pódia na druhú, udržiavala neustály kontakt – dialóg s fanúšikmi, no aj so spoluhráčmi kapely.

23 IMG 3657 oo 1

Show kapely EPICA na TopFeste Slovakia 2023 tvorili aj pútavé javiskové efekty, čím diváka vtiahli do hudobného deja ešte hlbšie. Simone Simons svojím koketným šarmom a umeleckým hudobným talentom pôsobila až étericky, no zároveň sa chvíľami menila na metalovú dračicu. Čím bližšie noci dav fanúšikov na TopFeste 2023 kapely EPICA sa ešte viac zväčšoval. Niektorí zo zvedavosti, no zväčša fanúšikovia kapely, ktorí vyslovene prišli, pricestovali kvôli tomuto zážitku. Dvíhajúce sa ruky fanúšikov k speváčke, ktorá prechádzala sem a tam po predĺženom výbežku, móle pódia, alebo k spoluhráčom kapely EPICA, sa nestratili počas celej show.

24 IMG 3618 o 1

EPICA volala po interakcii s publikom, ktoré si nemusela ale vôbec vynucovať a aj sa jej to vo veľkej miere dostávalo. Nešlo nevnímať, ako celá kapela spolu komunikuje, a to čo i len gestom, pohybom, alebo keď sa na seba lišiacky pozreli. Rovnako si udržiavali kontakt aj s publikom a stupeň hudobného zážitku sa stále gradoval.

Napriek tomu, že každý koncert, ku ktorému má naše srdce a hudobný vkus blízko, ubehne vždy akosi rýchlo, rovnako ako TopFest Slovakia 2023, výborné na tom je, že na určitý moment dokáže spojiť ľudí v istý pocit spolupatričnosti, hry, zábavy i tvorivosti a hudobná energia týchto nezabudnuteľných chvíľ a zážitkov zostáva ešte dlho po skončení samotného koncertu či festivalu ako vynikajúci dobíjač batérií.

IMG 3065 oo
Autor a foto: Zuzana Mitra
Odborná asistencia: Boris Vaitovič