Lumen bol opäť raz nabitý zaujímavým programom

Lumen 2018

Hneď po príchode na Festival Lumen sme boli príjemne prekvapení zmenami, ktoré sa za posledný čas udiali v Trnave – vybudovanie novej kultúrnej zóny pre ľudí, dizajnový obchodík Kumšt, kvety na námestí. Atmosféra slnečného dňa sa teda začala úsmevom.

Ako to už tradične býva, Festival Lumen začal svätou omšou, po jej ukončení sa zrazu na námestí vyrútil obrovský dav pozitívne naladených ľudí. Program sa začal otvorením na hlavnom stagei, na námestí. Po zahájení tohtoročného Lumenu zahrali Slávka TkáčováMiťo Bodnár. Od 18:00 prebiehala prednáška Daniela Pastirčáka, známeho z Notabene. Zároveň v tomto čase sa v kine Hviezda konala talk show Veroniky Ostrihoňovej, v ktorom boli kladené otázky a vedené dialógy so zaujímavými ľuďmi.

Skvelá Sima Martausová

Ľudí príjemne naladila aj krásna speváčka Sima Martausová, ktorá vystupovala s Dievčenským zborom Slovenského rozhlasu. Toto predstavenie si ľudia mohli vypočuť aj v rádiu. Ako hlavný headliner večera bola známa slovenská kapela No Name, ktorá rozprúdila dav, vytvorila tanečnú atmosféru a prilákala na námestie snáď aj polovicu Trnavy. O 23:30 sa ľudia naozaj mohli roztrhať a bolo ťažké si vybrať, pretože sa konali tri lákavé udalosti naraz. Prvou bolo premietanie nového filmu Apoštol Pavolkine Hviezda. Na novovybudovanom nádvorí sa v krásnom prostredí konal koncert príjemnej kapelky PJUR a v Mestskej športovej hale prebiehali Worship nightTimothy a kapelou Heartbeat, ktorá vystúpi aj na Pohode 2018.

Oba dni bol vytvorený aj bohatý program pre rodinky s deťmi- Spievankovo, detský kútik na radničnom nádvorí s cukrovou vatou, pukancami a skákacím hradom. Na tomto nádvorí bola aj stará známa rehoľná kaviareň, ktorá poskytovala relax a oddych každému návštevníkovi.

Predstavil sa aj Marián Kuffa

Sobotné doobedie bolo tradične naplnené prednáškami na rôzne témy, kde si mohla nájsť svoje každá veková kategória. O 11:30 na nádvorí bol rozhovor v rámci Domka a Slušné Slovensko o odvahe jednotlivcov v príbehu zmeny. O 13:30 bola v kine Hviezda veľmi zaujímavá akcia – Stretnú sa kresťan, moslim a žid, kde sa v dialógoch zapojilo naozaj veľa mladých ľudí, ktorí mali záujem o teraz tak aktuálnu tému. O 14:30 si ľudia mohli vypočuť aj známeho kňaza Mariána Kuffu.

Hudobný program na hlavnom stagei otvoril Adam Bubik, potom všetkých divákov roztancovala spontánna kapela S hudbou vesmírnou. Večer vystúpilo aj známe zoskupenie Godzone, s perfektne nachystaným programom. Hlavný headliner bola známa kapela LZ7, ktorá roztancovala celú Trnavu. Po skončení sa už konala tradične ďakovná svätá omša.

26. ročník festivalu Lumen bol opäť raz nabitý zaujímavým programom, ktorý priniesol niečo každému človeku, ktorý bol otvorený novým informáciám a zážitkom. Tešíme sa na ďalší ročník.

Text: Natália Jurčíková 
Foto: Marek Petrík