LEGENDY PULP, MADNESS A LE PAYACO

LEGENDY PULP, MADNESS A LE PAYACO BOMBING

Presne 100 dní do začiatku festivalu Bažant Pohoda 2011 môžu organizátori s radosťou oznámiť ďalšie tri legendárne mená – britské skupiny Pulp Madness a domácich sympaťákov Le Payaco. Pulp patrí k zásadným skupinám deväťdesiatych rokov, počas svojej kariéry vydali sedem úspešných albumov, z ktorých sa po celom svete predalo vyše 10 miliónov kusov. Po šesťročnej prestávke sa skupina rozhodla zahrať na niekoľkých festivalov počas leta, medzi nimi aj na Bažant Pohode. Koncerty odohrá šesť pôvodných členov – Nick Banks, Candida Doyle, Steve Mackey, Russell Senior, Mark Webber a samozrejme frontman Jarvis Cocker. „Nepôjde o reunion, my sme sa vlastne nikdy nerozpadli, len sme po vydaní posledného albumu jednoducho spoločne nekoncertovali,“ vyjadril sa pred časom Jarvis Cocker.

Členovia skupiny vo svojom prehlásení uviedli, že na koncertoch budú hrať prierez celou ich tvorbou, teda všetky obľúbené skladby. Pulp je späť a ich koncert bude určite patriť k vrcholom festivalového programu.

Organizátorov rovnako teší potvrdenie skupiny Madness. Táto sedemčlenná zostava je dodnes hádam najznámejším predstaviteľom ska, aj keď svoj vznik datujú na rok 1976. Preslávili sa hitmi ako One Step Beyond, It Must Be Love či House of Fun, v rokoch 1980 až ‘86 sa držali 214 týždňov v britskom singlovom rebríčku, čo sa podarilo len UB 40. Kapela účinkuje s menšími prestávkami dodnes, v roku 2009 vydala zatiaľ posledný album The Liberty of Norton Folgate, ktorým dokázala, že zďaleka nepatrí do starého železa. Koncert Madness sme mali možnosť vidieť v zaplnenej londýnskej O2 Aréne a bola to skvelá šou, v ktorej miešali najväčšie hity s novými skladbami – pozitívna energia idúca z pódia bola doslova hmatateľná. Veríme, že tomu tak bude aj na trenčianskom letisku.

Aj napriek mladému veku patrí na Slovensku zaslúžene medzi legendy aj skupina Le Payaco, ktorá ukončila svoju činnosť pred piatimi rokmi. Traja skvelí muzikanti a zároveň speváci – gitarista Tomáš Sloboda, basák Martin Štempel a bubeník Juraj Vitéz, ktorých v začiatkoch dopĺňal aj gitarista Stano Petrov, vytvorili pesničky, ktoré patria k tomu najlepšiemu, čo na Slovensku kedy vzniklo. Ich tvorba spája popovú ľahkosť s kreativitou alternatívnych či gitarových kapiel, povestní sú aj výbornými textami a fantastickými koncertami. Po rozpade Le Payaco sa každý venoval  – a úspešne – iným projektom, vďaka čomu ich spätne možno považovať až za akúsi „super skupinu“. Tomáš založil Sounds like this, Martin je jedným z lídrov Diega, držiteľa Radio Head_Awards 2009 za album roka, Juraj sa stal hosťujúcim členom Slobodnej Európy a rozbehol projekt Datasystem, s ktorym vydava v maji debutovy album. Po piatich rokoch si však opäť zahrajú spolu a my sme zvedaví, ktoré z množstva skvelých skladieb zo svojich piatich unikátnych albumov vyberú do exkluzívneho koncertného programu pre Bažant Pohodu.

„Le Payaco považujeme za najlepšiu slovenskú alternatívno-popovú kapelu v histórii. Ich pesničky majú nezameniteľný šarm a štýl, sme hrdí, že opäť zaznejú naživo práve na našom festivale,“ raduje sa riaditeľ Agentúry Pohoda Michal Kaščák.

„Od roku 2006 sme spolu nekoncertovali ani nehrali a každý z nás sa venoval výlučne iným projektom, robotám a kapelám. Vždy sme však vedeli, že jedného dňa si spolu ešte zahráme, no netušili sme, kedy ten správny impulz príde. Nechávali sme to na prirodzený chod udalostí. Okolnosti to zariadili tak, že správny čas prišiel tento rok a správne miesto je náš obľúbený festival – Bažant Pohoda,“ hovoria o svojom nečakanom návrate členovia kapely.

V ostatných dňoch pribudli do tohtoročnej dramaturgie festivalu ďalšie zaujímavé mená – britská skupina Pulled Apart by Horses, ktorú Observer označil za najlepšiu live skupinu Británie súčasnosti, temné trio Esben and the Witch, americká math popové trio Battles, ale aj kultoví predstavitelia ska Tokyo Ska Paradise Orchestra či ich japonský krajan DJ Krush. Z česko-slovenskej scény nebudú chýbať džezmeni Jiří Stivín a Peter Lipa, v úvodný večer Bažant Pohody 2011 zase vystúpi All Stars Open Band, zložený z hudobníkov popredných slovenských skupín ako Hex, Para, Diego, Vetroplach, Slobodná Európa či Sounds Like This.

Na 15. ročníku festivalu sa okrem iného predstavia aj Moby, Portishead, Lamb, M. I. A., Public Image Ltd., Beirut, Imogene Heap a mnohí ďalší.

Aktuálne informácie o ďalších potvrdených interpretoch nájdete na www.pohodafestival.sk.