Bošianská metelica report

Metelica 6

Lokálny OPEN AIR koncert, ktorý sa uskutočnil už po druhýkrát na križovatke medzi TRENČIANSKYM a NITRIANSKYM krajom, v strede medzi Partizánskym, Topoľčanmi a Bánovcami nad Bebravou. Už len lokalita je veľmi príjemná pre dopravu miestnymi hromadnými linkami. Priestranné futbalové ihrisko poskytuje priestor pre veľa ľudí a kvalitne pripravený zvuk kapiel. Všetko by to bolo pekné, nebyť nešváru, ktorý na začiatku roka 2020 rozbil celý kultúrny svet hore nohami. V prvej polovici roka, chalani z organizácie čelili tomu, či akciu budú organizovať, alebo akciu posunú na ďalší rok. Nakoniec došlo len na zmenu dátumu, pretože už v dobe vypuknutia karantény mali booknutého headlinera akcie, legendárnu kapelu z Maďarska EKTOMORF! 👉@EKTOMORF.official.

Všetko sa teda muselo prispôsobiť headlinerovi a po opadnutí obmedzení sa dohodol dátum 22.augusta 2020 a nakoniec to bola tá najlepšia voľba. Počasie vykúzlilo nebo bez mráčika na celý deň až po večerné hodiny, kedy sa na nebo privalil od západu obrovský mrak a konečne schladil rozpálených fanúšikov, ktorí sa do siedmej hodiny večernej skrývali pod stanmi a v tieni veľkého pódia.

Bošianska metelica ponúka v prvom rade kapely lokálneho typu a dáva šancu prezentovať skupinám z okolitých okresov, aby ukázali akú kvalitnú hudbu máme “doma”. Musíme spomenúť, že hudobnú stránku festivalu majú pod palcom chalani z miestnej kapely HEAD2DOWN 👉


@HEAD2DOWN, ktorá je na scéne vyše 15 rokov. No 90% koncertov hrávajú mimo Slovenska (bohužiaľ pre slovenských fanúšikov) a tak vznikol aj dôvod, dať sa na organizáciu Bošianskej metelice. Brány festivalu sa otvorili o 13:00 a prví návštevníci si mohli schladiť hlavy výborným chladeným pivom, kofolou a veru smädných krkov bolo v Bošanoch od začiatku veľmi veľa 🙂 Prvou kapelou, ktorá sa ukázala v Bošanoch bola mladá hardrocková kapela Voltage z Partizánskeho. V druhej kapele sa ukázal za bicími organizátor festivalu FUXo. Išlo o grunge rockovú kapelu Maenia z Topoľčian. Žiaľ kvôli skutočne žeravému Slnku nad hlavami pred stage-om stála od začiatku len hŕstka fans, ale kapely si svoje sety užívali od začiatku až do konca. Ako tretí, už ostrieľaní punk rockeri Beautiful Bastards (Topoľčany). Práve Beautiful Bastards natočili na Bošianskej metelici video k najnovšej skladbe. Štvrtou kapelou na pódiu boli heavy metaloví rytieri Knightmare z Partizánskeho. Ľudí sa začalo na metelici ukazovať čoraz viac. Všetko naznačovalo veľmi vydarenú akciu.

Teplo neustávalo, sudy piva sa míňali a na pódiu sa vystriedala ďalšia kapela. Kvalita sa z kapely na kapelu zvyšovala a nasledujúca banda Ironic Modern World hrajúca skutočne svetový indie rock (objav rádia Anténa Rock). Chalani ukázali v novej zostave perfektnú show od zvuku až po uvoľnenú a nenásilnú show. Po IMW sa na Metelici pritvrdilo, na nebi sa ukázal spomínaný mrak, ktorý pripravil pre hardcorovú skupinu True Reason skvelé podnebie pre ich set a ľudia konečne vstali v hojnom počte od stolov a pod pódiom sa strhla riadna metelica. V True Reason hral opäť organizátor FUXo, ale tentokrát na gitaru. True Reason prilákali do Bošian desiatky fans a odpálili poriadnu dávku HC do všetkých prítomných. Keďže ide o lokálnu scénu, na pódiu sa za celý deň ukázali niektorí muzikanti viackrát a inak tomu nebolo ani pri nástupe kapely Head2Down, v ktorej tentokrát FUXo spieva. H2D boli predposlednou kapelou večera a každému bolo jasné, že minimálne polovica prítomných už čaká na hviezdu večera. H2D na domácej pôde aj napriek únave frontmana predviedli výbornú show ako u nich býva zvykom a pri prídavku sa už nad hlavami FUXo niesol nad hlavami fans. Tejto show už prizerali aj členovia Ektomorf. Vypratanie pódia trvalo pár minút a headliner odpálil svoju show niečo po desiatej a to už hovoríme o riadnej Metelici. Všetci zúčastnení boli na nohách a frontman Zoli nenechal nikoho v kľude a dokázal celý dav strhnúť a zhypnotizovať. Ektomorf strieľali jeden hit za druhým. Ektomorf žmýkali posledné sily z fans . Nakoniec prišlo na dva parádne prídavky. Zoli bol ako hurikán a kapela mu dôstojne sekundovala. Tu bolo vidieť kto je šéf. Ektomorf ukončili Bošianskú metelicu vo veľkom štýle a po odohraní ostali na mieste a fotili sa s fanúšikmi. Nádherná bodka za hlučnou sobotou v Bošanoch. A ako bolo všetko vypočítané na minútu!

Pokiaľ organizátori a ich tím zložili a upratali čo bolo treba, vyhnali posledných ospalcov, zamkli areál futbalového ihriska, nuž v tom momente sa spustil prichádzajúci dážď. Metelica tak bola krásnou lokálnou náplasťou za mŕtvym letom 2020. A veru v Bošanoch sa ukázalo niečo cez 400 metalových a rockových fanúšikov. Návštevníci zo všetkých kútov Slovenska! Dokonca aj z Moravy. Podľa tajných informácií, chalani už majú naplánovaný ročník 2021 a chcú priniesť opäť zaujímavý line up. Posunúť Metelicu v Bošanoch k väčšiemu počtu návštevníkov a ukázať všetkým, že keď sa chce a je možnosť spolupráce, tak to proste ide. Aj v obci Bošany!

Lukáš Fuxo Gašparík, Bošianská metelica vol.2/2020 🤘

📸 @zuzanamitra