World music zo Slovenska letí do sveta

World music zo Slovenska letí do sveta BOMBING

Rok 2017 sa začal pre slovenskú world music sériou výrazných úspechov, ktoré sa spájajú s interpretmi ako Banda, Balkansambel, Katarína Máliková & ansámbel, Mojše Band či Medial Banana. Asi najviac zarezonovalo 15. miesto albumu Šlamastika od žilinskej skupiny Balkansambel v januárovom rebríčku medzinárodnej rozhlasovej albumovej hitparády World Music Charts Europe.

To však zďaleka nebola jediná dobrá správa. Skupina Banda, ktorá v roku 2016 viedla od augusta do októbra v medzinárodnom internetovom rebríčku Ethnocloud s piesňou Nadeja, sa v januári uchytila v tom istom rebríčku s nahrávkou Zozuľa na skvelom 1. mieste. V polovici januára pribudla informácia, že trio Mojše Band bude 4. – 8. mája bojovať o Grand Prix na najväčšej súťaži židovskej hudby sveta International Jewish Music Festival Amsterdame. Rozhodlo o tom hlasovanie poslucháčov, ktorých zaujal klip s jidiš verziou známej skladby Happy od Pharella Williamsa, ale aj porota, ktorá ocenila ich nahrávku Svadobnej suityMukačeva.

Výborný ohlas mal na prelome rokov debutový album Kataríny Málikovej s názvom Pustvopol, ktorý okrem množstva pozitívnych recenzií a ohlasov v tlači kandiduje aj na zisk ceny Radio_Head_Award v niekoľkých kategóriách.

https://www.youtube.com/watch?v=zf8s5IbpbBk

Skupina Balkansambel obdržala pozvánku do Tallinnu na prestížny showcaseový festival Tallinn Music Week, ktorý sa bude konať 27. marca až 2. apríla. Je to zatiaľ druhý krát v histórii, kedy na tomto festivale vystúpia slovenskí umelci (vlani skupina Bad Karma Boy).

Tento rok teda začal pre slovenskú world music veľmi dobre a snáď sa jej bude dariť aj ďalej. Spomínaná dvojica kapiel BalkansambelKatarína Malíková bude reprezentovať našu scénu na festivale Colours of Ostrava 19. – 22. júla 2017. Dva dni pred týmto podujatím sa opäť v Ostrave, ale na významnom showcase podujatí Czech music crossroads 2017, predstaví na odporúčanie zástupcov platformy World Music from Slovakia okrem BalkansambeluKataríny Malíkovej aj slovenský ethnojazzový projekt Ľudové mladistvá. Minulý rok totiž zažiaril na Bratislavských jazzových dňoch a má šancu získať „rádiohlavu“ ako Objav roka.

Veľmi pozitívne sa darí aj našej slovenskej reggae komunite. Nový album skupiny Medial Banana s názvom Inna Jamdown zaradil najrešpektovanejší reggae web Reggaeville.com na 15. miesto celoročného výberu najlepších albumov roku 2016.

A to ešte máme pred sebou októbrový superveľtrh s názvom WOMEX – the world music expo, ktorý sa po druhýkrát v jeho histórii bude konať v strednej Európe. Po Budapešti v roku 2015 prídu na rad Katovice. Je teda vysoko pravdepodobné, že aj tam zaujmeme.

 

Zdroj: TS / Za platformu WOMUSK 
Vladimír „Potkan“ Potančok 
Ľubica Zajacová Záborská