Tretí ročník World Music Festivalu Bratislava uvedie skupinu Ľudové mladistvá i fenomenálneho kontrabasistu Adama Bena Ezru

fb event cover photo 01 1

Svetové hviezdy na galakoncertoch, medzinárodná konferencia, ale aj prehliadka hudobných špičiek domácej scény. To všetko je súčasťou obľúbeného hudobného podujatia World Music Festival Bratislava. Jeho tretí ročník rozozvučí slovenskú metropolu na jeseň v dňoch 13. – 16. septembra. 

Súčasný ročník prináša popri zvučných menách domácej i zahraničnej world music scény aj šesť odlišných lokalít v centre Bratislavy, kde bude mestský festival počas štyroch dní prebiehať. Okrem klasických koncertných priestorov Ateliéru Babylon, Véčka či Zichyho paláca bude súčasťou festivalu aj utajený koncert, ktorého odhalenie sa návštevníci dozvedia v priebehu podujatia.

Dramaturgia world music festivalu sa už tradične zameriava na kvalitu domácej i zahraničnej scény. Spomedzi slovenských umelcov sa počas aktuálneho ročníka predstaví oceňovaná skupina Rusín Čendeš Orchestra, či držitelia ocenenia Radio Head Awards Bashavel. Svoju premiéru na festivale zažije gajdošská šou Spojené huky Slovenska, ale aj zoskupenie hrajúce jedinečnú pastiersku hudbu Trombitáši Štefánikovci.

Neoddeliteľnou súčasťou programu budú víťazi festivalovej OPEN CALL výzvy, ktorá dáva počas festivalových dní priestor dosiaľ málo známym talentovaným hudobníkom. Vďaka porote budú môcť návštevníci zhliadnuť koncert speváčky, huslistky a skladateľky Miriam Kaiser a hudobnej formácie Páničasu. Nitrianske trio spracováva tradičné slovenské piesne, stredoveké melódie, ale aj keltský folk.

Pre tvorbu speváčky Miriam Kaiser je typická hravá nápaditosť doplnená o hlboké snivé texty. Jej posledný štúdiový počin Colour Sounds (2016) je výrazne inšpirovaný slovenskou melodikou, ale aj láskou k prírode, Slovensku, jeho kultúre a hudobnej tradícii. Na koncerte zaznejú aj skladby z jej pripravovaného nového albumu.

Zahraničnú scénu počas aktuálneho ročníka zastúpi hneď viacero zvučných mien. Patrí medzi ne aj ghanský hudobník a spevák King Ayisoba, či španielska formácia El Amir Flamenco Trio. Jej líder Amir-John Haddad, známy aj z legendárnej skupiny Radio Tarifa, už má na konte nomináciu Latin Grammy Award v kategórii Najlepší tradičný album za nahrávku Fiebre (2004). Súčasťou festivalu bude aj workshop s týmto originálnom hráčom na gitaru, mandolínu, buzuki, či arabskú lutnu oud. Jedinečné koncerty odohrajú v rámci galavečera grécke zoskupenie Ross Daly & Kelly Thoma, srbský Marko Marković Brass Band, ale aj hudobný a internetový fenomén Adam Ben Ezra. Tento 35-ročný rodák z Tel Avivu je známy nielen svojou virtuóznou hrou na kontrabas, ale aj originálnou, multiinštrumentálnou šou „jedného muža na pódiu“.  

Stabilnou súčasťou doobedňajšieho programu festivalu zostáva medzinárodná konferencia, ktorá počas aktuálneho ročníka prebehne v priestoroch Pálffyho paláca. Tento rok sem zavíta okolo tridsať hudobných profesionálov z celého sveta. Jej dôležitou súčasťou budú panelové diskusie, face to face meeting, predstavenie festivalov krajín V4, príspevky špecialistu na sociálne médiá, právnej poradkyne a ďalších odborníkov. 

WMF 2018 program SK final 1 page 001
WMF 2018 program SK final 1 page 001

World Music Festival Bratislava je niekoľkodňové podujatie venované hudobným žánrom world music, ľudovej hudby, etnojazzu a ich fúziám s inými žánrami. Je pokračovaním úspešného Festivalu perkusií (2011 2015), ktorý sa pod novým názvom presunul do centra Bratislavy a rozšíril svoj program o medzinárodnú konferenciu, galakoncerty, workshopy a ďalšie sprievodné akcie. Veľký priestor ponúka hudobníkom vo forme tzv. showcase prehliadok. V roku 2017 bol festival prijatý do združenia Forum of Worldwide Music Festivals a práve tento jeho členovia zavítajú do Bratislavy, aby spoznali to najlepšie zo súčasnej slovenskej world music scény.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a k jeho realizácii prispeli aj ďalší významní partneri ako sú Bratislavský samosprávny kraj, Bratislava-Mesto, Bratislava-Staré mesto, Stredoeurópska nadácia, Hudobný fond a SOZA.