Pohoda 2018 bude plná silných príbehov

3_sobota_pohoda_2016 (36)

Už zajtra sa začína 22. ročník najzelenšieho európskeho festivalu Pohoda 2018. Už sa tešíte?

Festival ohlásil plný stav už pár dní pred jeho začiatkom. Plno bude aj na parkovisku, vypredané sú aj posledné miesta. Organizátori prosia o využitie iných spôsobov dopravy alebo čo najväčšie využitie spolujazdy. Operatívne pridali ďalší sektor na parkovanie, lístky budú dostupné v obmedzenom množstve na mieste.

Novinkou je aj odlíšenie náramkov pre ľudí do 18 rokov. Barmani tak budú mať možnosť ľahšie rozlíšiť návštevníkov, ktorým nemajú naliať alkohol. Na festivale sa nepredáva ani tvrdý alkohol a možno je to jeden z dôvodov, prečo sa návštevníci cítia príjemne a v pohode. 🙂

 

3_sobota_pohoda_2016 (5)

Fanúšikovia Pohody sú zvyknutí na to, že festival je multižánrový a multimediálny. Aj tento rok tu uvidíte množstvo vizuálneho umenia, divadelných predstavení, nesmú chýbať skvelé diskusie, či už z oblasti zdravia, aktivít občianskych združení, ale veľkou témou bude aj februárová udalosť, ktorá zmenila Slovensko. Na svoje deti prídu spomínať Zlatica Kušnírová a Jozef Kuciak.

3_sobota_pohoda_2016 (3)

Ani hudobná zložka nebude chudobná na silné príbehy. Predstavte si, že vám revolúcia rozmetá členov kapely na rôzne svetové strany. Po 45 rokoch vás dajú znova dokopy a vy idete na prvé a posledné turné v živote. To je príbeh alžírskej kapely El Gusto. Alebo začnete svoju muzikantskú kariéru totálnym prepadákom, zašijete sa v starom dome na americkom vidieku bez telefónu a žijete si svoj jednoduchý bežný život. Ani netušíte, že v Južnej Afrike ste hviezda väčšia ako Elvis Presley a vaše piesne pomáhajú v boji proti apartheidu. Keďže o vás fanúšikovia nič nevedia, povráva sa, že ste si siahli na život ešte niekedy v sedemdesiatych rokoch. Pátrajú po vás a vaša dospelá dcéra tú výzvu nájde na webe. A vy na staré kolená zistíte, že ste megastar a vypredáte turné po troch kontinentoch. Tak to je príbeh Sixta Rodrigueza.

Návraty a znovuspojenia zažijeme aj na slovenskej scéne. Po tragickom odchode Bety Majerníkovej sa opatrne spájajú Noisecut. Na post speváčky prizvali Noru Ibsenovú z Fallgrappu a rozšírili svoje rady o ďalších hudobníkov. Po vyše pätnástich rokoch od skončenia sú naspäť na scéne aj Trosky. Midi a Vec založili Trosky v 1997, teda v roku, kedy vznikla aj Pohoda.

3_sobota_pohoda_2016 (25)

Iste má každý z vás toho svojho headlinera, či už sú to Briti The Chemical Brothers, ktorí si po bratislavskom koncerte v 2007 pýtali 100 kíl ľadu, talentovaná Američanka s talianskymi koreňmi LP, ktorá skladá piesne nielen sebe, ale aj áčkovým megahviezdam, slávny syn ešte slávnejšieho otca – Jamajčan Ziggy Marley, alebo holandskí Bazzookas, ktorí pred dvomi rokmi po svojom koncerte tiahli areálom spolu s tancujúcim davom divákov ešte ďalšiu polhodinu. Vaším headlinerom môže byť skvelý žurnalista Andrej Bán, kórejskí Idiotape, islandská hudba, legendárne ruské aktivistky Pussy Riot, Nemci, Francúzi, Juhoafričania, Číňania (možno po prvýkrát?), zatancujete si na hudbu z Argentíny či Austrálie, tešíte sa na kúzelníka, festivalové jedlo a kamarátov.

Každý má tú svoju Pohodu a hádam neexistujú dva rovnaké zážitky. Poďme si užiť teda ten čas, kedy celý svet bude plný Pohody. 😉

Autor: Martina Jarolínová
Foto: Tomáš Ormandy