Spots #8: Absurdný Bábkový cirkus v ruine nemocnice Zochova postaví realitu na hlavu

Spots #8:  Absurdný Bábkový cirkus v ruine nemocnice Zochova  postaví realitu na hlavu BOMBING

Spots je späť! Unikátny projekt, ktorý spája neobvyklé miesta a umenie, sa v Bratislave odohrá už po ôsmykrát. Ako vyzerá svet naruby? Odstrihnúť sa od obvyklého a pozrieť sa na veci v novom svetle môžeš 27. apríla v ruine bratislavskej nemocnice Zochova.

Študenti Katedry bábkarskej tvorby Divadelnej fakulty VŠMU si tu odpremiérujú hru Cirkus Šardam od ruského autora Daniila Charmsa. 

Charms vedel o absurdite svoje. Nedoštudovaný elektrotechnik, ktorého zo školy vylúčili za výstredné správanie, sa našiel v písanom slove a neskôr založil hnutie OBERIU (Spoločnosť reálneho umenia), presadzujúce princípy blízke surrealistickej literatúre. Komunistický režim vtedajšieho Ruska z toho vôbec nebol nadšený a Charms si „užil“ prenasledovanie štátnou políciou NKVD, väznenie a neskôr vyhnanstvo v Kursku. Nečudo, že jeho tvorba je absurdná, depresívna, podľa niektorých dokonca šialená a charakterizuje ju cynický a krutý humor.

Absurdný bábkový cirkus však nebude jediné, čo sa schátranej budove bývalej nemocnice bude dať zažiť. Spots sa sem vracia už po druhýkrát a prístupných bude viacero priestorov, do ktorých noha bežného smrteľníka už dávno nevkročila. V niekdajšej pôrodnici čaká na návštevníkov výstava bábok. Po budove sa bude „potulovať“ okrem bábkohercov aj niekoľko ďalších performerov, ktorí si sem odskočia z neďalekej Vysokej školy múzických umení. Možno aj v jedinečnej poschodovej posluchárni stretnete DJa Inkwalla alebo Floydyho a Steeltha z projektu Aircross. Pre Spots už tradičnú zostavu „zvláštnych“, talentovaných a nadaných ľudí doplnia hudobníci, výtvarníci, tanečníci a rôzni ďalší kreatívci.

Pre inšpiráciu pár slov od Daniila Charmsa:

Ako je známe, Bazymenskij má strašne tupý ksicht.

Raz sa Bazymenskij buchol ksichtom o stoličku.

Po tejto udalosti sa ksicht básnika Bazymenského stal celkom nepoužiteľným.

 Nová anatómia

Jednému dievčatku vyrástli z nosa dve modré stuhy. Ide o veľmi zriedkavý prípad, lebo na jednej stuhe bolo napísané Mars, ale na druhej Jupiter. (1935)

Netreba sa báť, treba vykročiť zo svojej komfortnej zóny. Vidíme sa na Zochovej!

Viac informácií o Spots#8 nájdeš na Facebooku. Nedočkaví a všetci tí, čo ste premeškali niektoré už z odbehnutých Spots,  pozrite si aspoň fotografie, z neopakovateľnej atmosféry. Tú, spolu s ľadovo namrazeným Jägerom môžete očakávať aj tentokrát.

Zdroj: TS / Ivka Šureková