Topfest predviedol zahraničným menám, akí sú Slováci skvelí

Topfest predviedol zahraničným menám, akí sú Slováci skvelí BOMBING

Najväčší rockový festival na Slovensku je už len spomienkou a my len musíme čakať rok do ďalšieho Topfestu. Ani tento rok nebol výnimkou a festivalové leto odpálil už 13. ročník najväčšieho rockového festivalu na Slovensku,  Topfest. Brány festivalu sa pre návštevníkov otvorili už vo štvrtok 30. 6. 2016 v popoludňajších hodinách avšak našli sa aj takí nadšenci, ktorí sa nevedeli dočkať a boli tam už deň pred nultým dňom, čiže v stredu.  Skvelá atmosféra a rockové publikum nechýbali ani tento rok!

Na bohatý program sa mohli tešiť mladé ale aj tie staršie generácie rockerov. Prvý deň Topfestu bol horúci ale ani to nevadilo návštevníkom udržať si skvelú náladu a priniesť neskutočnú energiu na neskoršie večerné koncerty. Tento deň otvorili svetové hviezdy a jedni z hlavných lákadiel Topfestu 2016, nemecká kapela Guano Apes a Švédska rocková legenda Europe. Hovorí sa, že slovenské publikum patrí k tým najvďačnejším s neopísateľnou a neopakovateľnou energiou ktorú vedia predviesť na festivaloch. Tak to bolo aj počas koncertu Guano ApesEurope, kde bolo vidieť ako sa slováci dokážu baviť.

Počas Topfestu vystúpili ešte dalšie veľké zahraničné mená, ako sú Puddle of Mudd, The Darkness či  Rival Sons. Ďalší deň to boli Reckless Love, Slot a mnohé iné skupiny. Na Topfeste samozrejme nemôžu chýbať tie najlepšie slovenské a české mená. Festivaloví nadšenci vždy ocenia kapely ako sú Slobodná Európa, IneKafe, Horkýže Slíže, Zóna A, Arzén, Desmod, The Paranoid , Chinaski, Wanstowi Vjeci, Alkehol, Kabát a ďalší umelci.

Tento rok bolo na festivale aj tretie pódium a to patrilo Rockovej Maturite. Viac ako 25 mladých kapiel na tomto pódiu skladalo Rockovú Maturitu. A však nie všetkým kapelám sa to podarilo pretože rocková maturita musela byť predčasne ukončená kvôli počasiu. Ide o projekt ktorého úlohou je mapovať aktuálne dianie na rockovej scéne a podporiť zoskupenia kapiel z celého Slovenska. Ako porota tejto rockovej maturity boli napríklad Zuzana Smatanová, Braňo “Bejzo” Bajza z Polemicu, Igor Belaj z The Paranoid, Peter “Sanchez” Saniga z kapely Bijouteriér, Róbert “Jury” Jurányi z Konfliktu, gitarista Juraj Kupec, Jimi Cimbala z Metropolisu a Vadim Bušovský zo skupiny Dorian Gray.

Pre návštevníkov Topfestu bolo pripravených mnoho atrakcií, rôzne kolotoče, chodenie po lane, vodný futbal, zorbingové nafukovacie gule alebo obľúbená fotostena. Isto mi ale dáte všetci za pravdu, že najväčšou atrakciou počas horúcich dopoludní boli pre topfesťákov práve hasiči s ich hasičským autom, ktorí nás úžasne schladili. Celý záver Topfestu zaklincoval práve Kabát, ktorý zahral aj novinky z nového albumu.

Festival namiesto ohňostroja predčasne ukončili blesky z neba, no náladu to nikomu neskazilo. Topfest bol žiaľ v sobotu predčasne ukončený kvôli silnému vetru po ktorom nasledovala nepretržitá búrka. Organizátori boli nútený z bezpečnostných dôvodov zrušiť program a návštevníkov poslať do stanov do bezpečia. Kvôli búrke nemohli svoje koncerty odohrať Horkýže slíže ani UK Subs, ale nie nadarmo sa vraví že bezpečnosť je prvoradá a všetci opustili areál a išli do stanového mestečka prípadne domov. Organizátori už začali pripravovať 14-ty ročník TOPFEST-u. A my sa vidíme o rok na 14-tom TOPFESTE! Ktorý snáď bude bez búrky a evakuácie areálu. Nič však nemení ten fakt, že tento ročník Topfest-u bol neopakovateľný so skvelým programom. Tešíme sa na budúci rok !  

Text : Vera PunkRock
Foto: Adel Michnová