Slovenské skupiny mieria na festival do Ostravy

Slovenské skupiny mieria na festival do Ostravy BOMBING 1

Tri slovenské skupiny sa v polovici júla zúčastnia na festivale Czech Music Crossroads, ktorý sa koná v rovnakých priestoroch Dolných Vítkovíc ako známy a prestížny festival Colours of Ostrava.

Počas dvoch dní, 12. – 13. júla 2016, sa predstavia po tri skupiny z Čiech, Poľska, SlovenskaMaďarska pred poprednými zahraničnými odborníkmi, publicistami a promotérmi na prehliadke nazvanej „Hudba od Baltu po Dunaj“. Za Slovensko zástupcovia platformy World Music from Slovakia vybrali kapely Trojka Zuzany Homolovej z Bratislavy, Capre zo Šale a Rusín Čendeš Orchestra z Banskej Bystrice. Účasť slovenských skupín zabezpečil v tomto roku formou grantu Fond na podporu umenia.

Czech Music Crossroads bude tento rok orientovaný na world music, akustickú hudbu, folkjazz. Tak ako po minulé ročníky ponúkne priestor skúseným aj mladším skupinám. Ako sa vyjadril Jiří Moravčík, jeden z organizátorov: „Nejde o prehliadku začínajúcich talentov, ale o umelcov, ktorí majú šancu prekročiť jazykovú bariéru, bez ohľadu na dĺžku profesionálnej praxe.

CR_Trojka Zuzany Homolovej_fotoPre všetky zúčastnené skupiny je to jedinečná príležitosť vystúpiť na medzinárodnom fóre pred zahraničnými hosťami, medzi ktorými nebude chýbať Gerald Seligman, dlhoročný producent EMI a bývalý riaditeľ veľtrhu WOMEX, Derek Andrews, riaditeľ Mundial Montreal z Kanady, Edgar Jacob za label Cumbancha, David Ibañez za festival Fira Mediterrània de Manresa, Riitta Huttunen z Music Finland a agentka skupiny Värttinä,  zakladatelia svetového rebríčka Transglobal World Music Charts, Barak Weiss, promotér z Izraela a mnohí ďalší. Okrem koncertov sa pre zúčastnených hudobníkov a manažérov otvára priestor na aj osobné konzultácie, na ktorých môžu získať cenné rady a kontakty.

Czech Music Crossroads pokračuje vo svojom úsilí prezentovať hudbu zúčastnených krajín a stáva sa z nej významná európska hudobná platforma“, dodáva Jiří Moravčík.

RUSIN CENDES ORCHESTRA 3Česká porota tento rok nominovala skupinu Ponk, akustické trio Malina/Liška/Nejtek a česko-francúzsku skupinu Rêve Général. Poľsko budú reprezentovať medzinárodné uznávané skupiny Psio Crew, Lautari a Vołosi. Z Maďarska príde skupiny Romengo so speváčkou Monikou Lakatos, ktorá v roku 2015 otvárala veľtrh WOMEX, Cimbaliband a Buda Folk Band. Pre slovenských zástupcov sa tak vystúpenie v rámci prehliadky stane možnosťou konfrontovať sa so špičkovými (stredo)európskymi kapelami a stať sa súčasťou pestrej medzinárodnej world music scény.

Súčasťou prehliadky bude okrem vystúpení aj konferencia zameraná na prezentáciu jednotlivých krajín a podporu hudobného exportu a takisto interaktívne kurzy, kde budú odborníci školiť zúčastnených hudobníkov ako sa presadiť v medzinárodnej konkurencii.

Vstupné na konferenciu je 500,- Kč na dva dni a 350,- Kč na jeden deň. Zahŕňa všetky materiály, CD sampler a vstup na showcase koncerty. Jednorázové vstupné na všetky večerné showcase koncerty je 200,- Kč. Držitelia vstupenky či identifikačnej pásky Colours of Ostrava majú vstup na koncerty zdarma.

Podrobný program pre všetkých, ktorí by mali záujem sa akcie zúčastniť a podporiť slovenských zástupcov je na stránke:crossroadsmusic.cz/czech/program-showcase

PR platformy World Music from Slovakia