Slovenská scéna na festivale Bažant Pohoda 2015 vol. 1

Bažant Pohoda v zoznamoch najlepších svetových a európskych festivalov a ďalšie novinky tohto ročníka BOMBING 1

Leto sa nám blíži a sním aj letné festivaly, ani tento rok nebude bombing na nich chýbať a budeme vám prinášať reporty. No ale predtým ako toto všetko príde poďme si postupne predstaviť čo si pre nás organizátori pripravili. Najviac toho aj tento rok pre nás chystajú ľudia okolo nášho najväčšieho festivalu Bažant Pohody. Okrem fantastických mien ako je Björk, Manu Chao La Ventura, Die Antwoord, FFS (Franz Ferdinand & Sparks) či Einstürzende Neubauten pripravili aj veľa iných mien. Tie ale necháme na neskôr a skúsime sa povenovať posledným dňom kedy Pohoda prišla s menami zo Slovenskej scény. Myslím si, že väčšina ľudí tieto mená poznajú, ale predsa opakovanie je matkou múdrosti a poďme si postupne niečo povedať a ukázať tvorbu tých skvelých umelcov.

Po piatych rokoch sa vracia na koncertné pódia „najdomáckejšia“ kapela pohody BEZ LADU A SKLADU. Pre tých, ktorý nevedia o čom hovorím a prečo túto kapelu nazývam najdomáckejšou, tak je to preto, že lídrom kapely je šéf Pohody Michal Kaščák. Bez ladu a skladu datuje svoj vznik na rok 1985. Hneď po vzniku patrili k tomu lepšiemu čo prinášala česko-slovenská alternatívna scéna. Počas 4 rokov, teda do roku 1989 neboli príliš tolerovanou skupinou zo strany komunistov, avšak prišiel vysnívaný rok 1989 a kapela mohla začať slobodne fungovať vydávať a hrať. Na konte majú 3 albumy a odohratých množstvo koncertov po Slovensku, Česku a v západnej Európe. Bežné fungovanie kapely trvalo do roku 1997 kedy sa kapela oficiálne rozpadla a však v tomto roku aj vznikol náš obľúbený festival POHODA… Odvtedy sa kapela stretáva každých päť rokov aby absolvovala niekoľko koncertov a nikdy nezabudnú vynechať svoj domáci festival Bažant Pohodu. Inak Pohoda bude jediný letný festival na ktorom Bez Ladu a Skladu budete môcť vidieť.

Z elektronickej scény sa predstavia mená ako Jimmy Pé, Fallgrapp či B-Komplex.

Jimmy Pé patrí k tomu najlepšiemu na slovenskej klubovej scéne. Vydal niekoľko singlov a ÉPečiek. V minulom roku vydal svoj debutový album s názvom Insomnia. Na albume je štrnásť skladieb, kde až polovica je na klubovej úrovni. Na albume je možné počuť interpretov ako je Tante Elze, Conor Nutt, ísrky producent Sina, alebo Biotrick či Fallgrapp. S týmto albumom sa dostal aj do nominácie na Radio_Head Awards 2014 v žánrovej kategórii “Elektronická hudba”.

B-Komplex patrí k tomu najtaletovanejšiemu čo na Slovenskej DnB scéne momentálne máme. Svoju hudobnú kariéru začal už ako dvanásť ročný kedy začal v sebe objavovať talent na elektronickú hudbu. V roku 2008 ho objavil Tony Colman z Hospital Records a v roku 2009 sa dostal na kompiláciu Sick Music zo skladbou Beautiful Lies.

Podľa výsledkov Radio_Head Awards 2014 je najlepšou kapelou, skupina Fallgrapp. Na RHA získali ocenenia v 4. kategóriách (Elektronická hudba, debut roka, singel roka a ALBUM roka), toto všetko sa im podarilo s ich prvým albumom RIEKA a skvelým singlom Vlasy. Kapela vznikla v roku 2012 a stojí za ňou hudobník Juraj Líška. Na Bažant Pohode sa predstavia už druhý krát, no však tento krát už ich bude poznať veľmi veľa návštevníkov.

Jamajka na pohode? Áno aj to je možné v podaní Bratislavského zoskupenia Medial Banana. Myslím si, že túto kapelu netreba veľmi predstavovať. Kapela vznikla v roku 2010 a preto aj začiatkom tohto roka absolvovali Earthstrong Tour 2015 k piatemu výročiu ich vzniku. Ich produkciu reprezentujú dve albumy Naturally Lifted EP a Uplifted, ktorý vyšiel v roku 2013.

Najväčšou stálicou Bažant Pohody je asi kapela PARA. Ich koncerty na Trenčianskom letisku patria k tomu najlepšiemu čo Pohoda prináša. Majú za sebou šesť, veľmi veľa spoluprác, ako napríklad s AMO, Moja reč, Sendreiovci, ktoré bez pochyby patria určite k špičke ich tvorby. Okrem Trenčianskeho letiska môžete túto Bratislavskú kapelu vidieť aj v rámci Warm Up Tour na RedBull Buse a to 07. júla v Košiciach a 8. júla v Žiline. Spoločne snimi na Redbull buse sa predstavi aj Japonská skupina Tricot.

Slovenský HIP-HOP bude mať tento rok zastúpenie v podobe toho naj povolanejšieho. Na pódiách Bažant Pohody svoje umenie predstaví legenda VEC spolu zo svojím parťákom  ŠKRUPOM a chrbát im budú kryť hudobníci. VEC svoju kariéru začal tento rodák zo Zlatých Moraviec v skupine TROSKY kde pôsobil spolu s Midim. Spolu vydali v roku 1997 legendárny album TROSKY 97. Následne sa vec vydal na Djskú a sólovú dráhu. V roku 2000 vydal na Midiho labeli SubBeats mixtape Sub beats mixx, objavil sa so skladbou “Calex City 2001” na výberovke From Amsterdam to Praha, vydal tri vinylové single, v roku 2004 sa objavil ako producent na deme skupiny Moja Reč a na EP Jednašeska ftvojom klube od H16 a následne začal pracovať na prvom sólovom albume Dobré ráno. Album bol ocenený zlatou platňou za predaj a tiež získal Aurela za najlepší album v kategórii Hip-Hop/Rap. V marci 2008 vydal svoj druhý album Funkčný veterán, album sa okrem CD predával aj na USB kľúči. V novembri 2009 vydal remixový album Funkčné remixy, ktorý obsahuje zremixované verzie pôvodných skladieb z Funkčného Veterána. Okrem hip-hopových remixov sú na albume skladby v štýle DnB a pod. 14. decembra 2012 vydal nový album, ktorého názov je Stereo farbo slepo a jednym z hostí je Vladimir 518, ktorý urobil k albumu aj obal. 27. novembra 2012 sa dostal na internet videoklip z tretieho albumu ku skladbe “Placebo“, kde hosťoval Juraj Benetin.

Viac informácií o festivale BAŽANT POHODA nájdete na stránke www.pohodafestival.sk. A nezabudnite už túto stredu 20. mája sa v pyramíde Slovenského rozhlasu uskutoční BAŽANT POHODA DEŇ_FMKde sa uskutoční verejná tlačová beseda s organizátormi, a počas celého dňa vystúpia East India Youth, Midi Lidi, Bez ladu a skladu, Para,  Vec & Škrupo, Jimmy Pé, Kurkus, B-komplex. Na terase Slovenského rozhlasu sa bude hrať futbal na umelej tráve ale taktiež sa uskutoční aj turnaj v stolnom futbale. Takže ak chceš zažiť pohodu už v máji neváhaj a prídi sa s Pohoďákmi zabaviť. My tam budeme určite tiež.

V predstavovaní nie len slovenskej scény budeme pokračovať v najbližších dňoch a týždňoch.

 

 

Autor: Tomas Ormandy