Pohoda postupne zverejnila ďalšie mená ale v stredu na FMku pribudne jedno zásadné

Pohoda postupne zverejnila ďalšie mená ale v stredu na FMku pribudne jedno zásadné BOMBING 1

Od posledného veľkého zverejňovania mien festivalu Pohoda ubehlo zopár dní či skôr týždňov. Napriek postupnému zverejňovaniu menších, ale zato skvelých mien všetci už netrpezlivo s čím prídu organizátori tento krát. V Na facebookovej stránke dnes zverejnili oznam, že v stredu v relácii Ráno na FMku ohlásia veľké meno 20. ročníka festivalu Pohoda. Podľa tohoto oznamu však zatiaľ nemôžme čakať Radiohead (jedna z najžiadanejších kapiel od fanúšikov a určite aj organizátorov).

Od nového roku však už pribudli do LineUpu štyri ďalšie kapely.  HAŃBA!DUB PISTOLS, BAZZOOKASODESZA, to sú tie mená, ktoré sú postupne ohlasované prostredníctvom oficiálnej stránky festivalu. Okrem toho sa môžete tešiť aj ohlásenie ďalších noviniek ako je Valentínsky predaj vstupeniek s možnosťou zaradenia o žrebovanie ubytovania v chatke na Pohode 2016, či informácie o spustení predaja chatiek. Sledujte v stredu bombing a určite sa o všetkom dozviete medzi prvými. Čakanie si môžete spríjemniť prečítaním skvelého rozhovoru zo šéfom festivalu Michalom Kaščákom, ktorý sme pre vás pripravili – www.bombing.eu/robit-pohodu-je-dar-zazrak-a-privilegium.

hanbaHAŃBA!, alebo punkáči Krakovských ulíc. “Punk nevznikol v britských kluboch počas hlučných sedemdesiatych rokov, ale na robotníckych predmestiach Krakova v medzivojnovom Poľsku.”  to aspoň tvrdí fikcia, na ktorej je postavená tvorba pouličných poľských rebelov.

Kapelu Hańba! založili muzikanti so skúsenosťami vo folkových, klezmerových, punkových, indie-rockových, metalových či dokonca elektronických zoskupeniach. Originálne defilé žánrov dopĺňa nevšedné nástrojové obsadenie. Svoj folk-punk produkujú títo štyria páni na bicích, banje, akordeóne, klarinete a tube, pričom traja z nich stoja aj za mikrofónom. Ich texty vychádzajú z tvorby poľských medzivojnových básnikov. Minulý rok sa predstavili na jednom z najväčších poľských festivaloch OFF. Tu zaujali aj známu americkú stanicu KEXP, ktorá nimi začala svoju sériu videí o poľských kapelách.

Hańba! vo svojich piesňach ospevuje umelecký rozkvet druhej poľskej republiky a zároveň je hlasnou trúbou jej neduhov: nebývalá miera korupcie, autoritárske tendencie na úkor demokratických hodnôt, rozširujúce sa sociálne nerovnosti… A vlastne, spieva Hańba! o problémoch historických alebo súčasných? Niektoré veci si zjavne treba neustále pripomínať. Ideálne v tak nadupanej forme, v akej svoje umenie prezentujú títo Krakovčania.

Dub Pistols sami seba označujú za najúspešnejšiu neúspešnú kapelu všetkých čias či najtvrdšie makajúcich lenivcov v dejinách. Plánovaný veľký príchod tejto kapely na americkú scénu nastal v septembri 2001, a tak ostal (ako čokoľvek iné v tom čase) v tieni 9/11. Výsledkom „komerčného neúspechu“ však bolo postupné podmanenie si festivalovej scény. Dôkazom sú viaceré nominácie či víťazstva v súťažiach hodnotiacich najlepšie živé vystúpenia. Aj preto nebudú Baz Ashworth a spol. chýbať na 20. ročníku Pohody.

Dub Pistols hrajú hudbu na pomedzí žánrov ako dub, jungle, breakbeat, hip-hop, disco, electronica s občasnými prienikmi do reggae, ska či punku. Túto zmes prívlastkov, ktoré im priraďujú novinári či fanúšikovia, členovia kapely zhrňujú do vety: „snažíme sa robiť dobrú muziku“. O tom, že sa im to darí, svedčí aj to, že ich hudba bola použitá vo filmoch ako Blade 2, Česká spojka či Mystery Man alebo v počítačových hrách FIFA 99, NBA Live 08 či Tony Hawk’s Pro Skater 2. Na konte majú tiež spoluprácu s umelcami ako Busta Rhymes či Molotov a množstvo výborných remixov. V apríli 2014 presvedčili o svojich kvalitách aj návštevníkov koncertu v KC Dunaj. Medzičasom vydali album „Return of the Pistoleros“, ktorého názov môžu zobrať slovenskí fanúšikovia doslovne.

BazzookasBazzookas je holandská ska-rocková kapela silne explozívneho charakteru. Bicie, basa, gitara, klávesy, k tomu dychová sekcia v zostave trombón, trúbka, saxofón a spevák s dredmi. V podstate úplne štandardná ska zostava, ktorá sa ale v hudobnej zbrani pod názvom Bazookas mení na extrémne výbušný pušný prach. Nemáme pri tom na mysli len názov kapely či debutového albumu (Kaboom), ktorý si títo ôsmi páni zvolili. Výbušné sú vskutku najmä ich živé vystúpenia. Zaujímavé nie je iba sledovať, čo robia Bazzookas s davom, ale aj čo robí “pogujúci” dav s nimi. Na koncerty jazdia neprehliadnuteľným školským autobusom, ktorý sa príležitostne mení na pojazdný stage. Práve z neho odohrajú niekoľko koncertov aj na Pohode a na záver pridajú aj jeden na “štandardnom pódiu“.

Ich koncerty v autobuse sú nesmierne vtipné a skvelo pripravené. Sem tam z okna vytŕča trúbka, autobus pohupuje, šťastlivci, ktorí sú dnu tancujú a ľudia okolo autobusu sa bavia na hudbe i na stage-i samotnom. Zažili sme to na festivale Reeperbahn v Hamburgu, kde skvelí Bazookas robia dobrú náladu už niekoľko rokov. Autobus sa stane súčasťou nášho areálu, Bazookas odohrajú aj “regulárny” koncert na jednom z pódií,“ povedal o kapele Michal Kaščák.

odesza-7Odesza má na konte No. 1 skladby v rebríčkoch iTunes Electronic Chart, Billboard Electronic Chart a Spotify US Viral Chart, pol milióna followerov na Soundcloude a Last.fm či vystúpenia na festivaloch ako Coachella, Bonnaroo, Lollapalooza a tento rok k tomuto exkluzívnemu zoznamu pribudne aj naša Pohoda. Odesza je duo, ktoré tvoria Harrison Mills (a.k.a. CatacombKid) a Clayton Knight (a.k.a. BeachesBeaches).  Úspech v rámci elektronickej komunity im priniesol už  ich debut „Summer’s Gone“ (2012). Nasledovalo EP „My Friends Never Die“ (2013). V roku 2014 vydali LP „In Return“, ktorý im zabezpečil uznanie širšej verejnosti. Okrem skvelých podmazov zapôsobili na publikum aj kolaborácie s vokalistkami ako Shy Girls, Madelyn Grant či Zyra. Práve s poslednou menovanou spravili skladbu „Say my name“, ktorá má na Spotify 34 miliónov prehratí. Pesničku zremixoval aj André Allen Anjos (RAC Remix), pričom tento jeho počin si vyslúžil nomináciu na Grammy 2016 za najlepší remix roka. NPR na svojom webe píšu, že MillsKnight prinášajú zamilované piesne pre digitálny vek – „Love songs for a digital age“ . O tom, že tento model funguje aj v offline prostredí, sa môžete presvedčiť na festivale Pohoda

 

20. ročník festivalu POHODA sa koná 07. – 09. 2016 na Trenčianskom letisku. Vstupenky sú k dispozícii na www.pohodafestival.sk/listky-shop alebo v sieti TicketPortal.

Foto: