Na Pohode 2019 uvidíme opäť mix hudobných žánrov

Pohoda 2018 sobota Foto Tomáš Ormandy 4

O sto dní sa začína 23. ročník festivalu Pohoda. Bombing sa pozrel na niekoľko zaujímavých umelcov, ktorých uvidíme na trenčianskom letisku. A na koho sa tešíte vy?

BaBa ZuLa je turecký zázrak. Miešajú rock’n’roll s elektornikou a hojne využívajú tradičné turecké nástroje, rytmy a spevy, ktorými vytvárajú psychedelickú atmosféru. Keď si pustím ich live vystúpenie, živo si viem predstaviť areál Pohody a ľudí vlniacich sa do orientálnych rytmov.

baba zula.1550652310
BaBa ZuLa

Keď sa pozriete na fotky ohlásených interpretov na Pohode, zaujme vás najmilší úsmev dámy Calypso Rose. Calypso pochádza z Trinidadu a Tobaga, má africko-karibský pôvod a spievali si ho otroci na trstinových plantážach. A k nám zavíta priamo z Trinidadu a Tobaga kráľovná calypsa. Verím, že si na Pohode skvelo užijeme horúce rytmy dovezené priamo z Karibiku.

calypso rose.1545253662
Calypso Rose

Bazzookas sú našimi pohodovými miláčikmi. Vo svojom školskom autobuse robia výnimočné pop up vystúpenia a navyše sú to veľmi skromní ľudia a je s nimi veľká zábava. Veľmi oceňujeme ich ľudskosť: na koncert Doma dobre pricestovali z Holandska a vystúpili bez nároku na honorár!

Minulý rok zranenie zabránilo vystúpiť nemeckej kapele Bukahara. O to viac sa tešíme na ich zmes hudobných a etnických vplyvov. Muzikanti z Bukahary sa nepasujú za žiadnych aktivistov či bojovníkov, zo svojich kútov sveta prinášajú hlavne hudobné a kultúrne vplyvy. Miešajú najmä gypsy, reggae, folk, Balkán a arabský sound.

bukahara.1550832742
Bukahara

Na Pohode 2019 sa chystá neskutočná spolupráca. Amadou et Mariam & Blind Boys of Alabama už jednotlivo v minulosti na festivale vystúpili a tentokrát spoja svoje sily. Obe zoskupenia vyvolávajú v divákoch silné emócie nielen preto, že sú nevidiaci a obdivuhodní, ale svojou hudbou prinášajú pekné chvíle, príjemné pocity a ubezpečujú poslucháčov, že všetko bude v poriadku.

amadou mariam.1545253570
Amadou et Mariam & Blind Boys of Alabama

Ďalšími Afričanmi na Pohode budú konžskí inovátori KOKOKO! Prichádzajú z hlavného mesta Kinshasa a chytľavé rytmy tvoria na vlastnoručne zhotovených nástrojoch z rôznych odpadových materiálov. Z Afriky, kokrétne Juhoafrickej republiky pochádza aj hudobný štýl gqom. Ide o žáner elektronickej tanečnej hudby vychádzajúcej z hip hopu a juhoafrického housu, kwaita. Gqom charakterizujú výrazné basy a predstaviť nám ho prídu hneď dvaja umelci. Prvou je reperka Sho Madjozi a hudobne zo štýlu gqom vychádza aj duo queer umelcov z Južnej Afriky, Faka. “Ich eklektický záber okrem hudby zahŕňa aj performance, literatúru, video či fotografiu,” píše web Pohody a myslím, že som na nich zvedavá už teraz.

bazzookas.1551777952
Bazzookas

Izraelčanka Noga Erez reprezentuje experimentálnu elektronickú hudbu podčiarknutú silnými globálnymi témami v textoch. Jej krajanka Lola Marsh Pohodu miluje a vystúpi aj na tej tohtoročnej.

Autor: Martina Jarolínová
Foto: Pohoda, Tomáš Ormandy