Pohoda in the Air v plnom prúde: Letisko je živý organizmus

pohodaintheair box

Je to iná Pohoda. Namiesto divákov komáre. Prázdne letisko. Po tráve pobehujú len mravce. Hudobníci hrajú do tmy len kamerám, potlesk nezaznie. Napriek tomu všetkému sa Pohoda zažiť dá. Elektrizujúce emócie vysiela do sveta. Koncerty a diskusie si v pohodlí pozrie oveľa viac divákov, ako by to bolo priamo na mieste. Organizátori sa popasovali s aktuálnou situáciou so svojou povestnou iskrou a vášňou pre to, čo robia. Aj keby to radi robili úplne inak.

Festival a štvrtkový program otvárajú Milan Lasica a Dorota Nvotová. V lúčoch zapadajúceho slnka sú na letisku sami. Nejednému fanúšikovi Pohody stisne srdce a unikne slza. Všetci ľutujeme, že tam nie sme, ale zároveň sme vďační, že môžeme byť pri tom spolu aspoň takto v éteri. Bolo nás jedenásť – už sme tu len dvaja. Symbolickejšie vystúpenie sme si nemohli priať. Dojímavo sa spomínalo aj na Jara Filipa a dvadsiate výročie jeho úmrtia, ktoré uplynie práve dnes. “Lasica je maestro. Nech je s nami čo najdlhšie,” objavovalo sa v komentároch. Koncert sa dal sledovať na viacerých streamoch, a preto je ťažko určiť súčet divákov. No zatiaľ ho videlo viac ako stotisíc divákov. Pridajte sa k nim a pozrite si vystúpenia na webe Pohody v archíve alebo na Youtube.

pohodaintheair domcek

Silným zážitkom boli aj hudobné pozdravy afganského orchestra Zohra a následný dokument Orchester z krajiny ticha. Neslobodu a nemožnosť hrať či počúvať hudbu si u nás nevieme ani len predstaviť. Pozrite sa na našu slobodnú Pohodu očami dievčat zo Zohry.

Demokracia však nie je zadarmo, treba o ňu neustále bojovať. V diskusii Ticho nelieči sa dozviete nielen o príbehu Zohry a situácii v Afganistane, ale porovnáte si boj za ľudské práva aj na Slovensku.

Piatok otvára letom v balóne Michal Kaščák, ktorý rozpráva o prípravách na online festival Pohoda in the Air. Ten nemá byť náhradou, koncerty budú pozerateľné bez spájania s korona krízou. Vďaka Mišovej iskre, nadšeniu a vášni je tento festival asi najväčší v takomto rozsahu, spravený takto komplikovane a pritom bez ľudí. Nikdy nechceli robiť televízne vysielanie, ale živú kultúru, ktorej základom je stretnutie ľudí. “Spoliehame sa na niekoho na druhom konci zemegule, koho nepoznáme a dúfame, že nám to vyjde,” usmieva sa Michal. Jeho zvedavosť a radosť je nákazlivá – obzerá si nádherné okolie, Trenčiansky hrad zozadu aj milované letisko. “Vyzerá byť také malé.” A čo všetko sa na ňom udialo a podarilo vybudovať!

Radosť zo života napriek prekážkam nám doprajú aj ľudia s postihnutím z českého orchestra The Tap Tap. Silné texty dopĺňa svojím kilometrovým tancom Radoslav Piovarči.

Krásu slovenskej literatúry predstavil Literárny cirkus KK Bagalu. Autorov Ballu, Vlada Jančeka a Laca Keratu doplnili vynikajúci herci Zuzana Fialová a Robo Roth. Obaja sa venujú čítaniu kníh aj počas karantény.

Pod letiskovou vežou sa predstaví punková kapela Veľká potreba. Košele a kravaty vtipne doplnili toitoikou na scéne.

Pomedzi koncerty a diskusie je možné zhliadnuť aj diela vizuálneho umenia a v paralelnom streame aj Performance Box.

Nasleduje debata Misia: Vesmír. Pozrite si, prečo a načo lietame do vesmíru, ako to bude s vesmírnou turistikou a načo nám je ISS.

pohodaintheair letisko

Holandskí Bazzookas už neodmysliteľne patria do rodiny Pohody. Prichystali si vtipné prekvapenie, keď svoj set odohrali na farme. Namiesto divákov mali ovce, ktoré im vystúpenie podfarbovali svojím békaním. V parádnom koncerte zahrali obľúbené kúsky ako Dansen, Stapelgek či Win Win Situatie. Je to strhujúca energia ako naživo. Bazz sa pokúša cvičiť s ovcami ako s divákmi, vidno, že mu chýbame. Sľubuje, že sa vidíme o rok a prídu aj s novým albumom. Pri poslednom songu War vidíme zábery z minuloročnej Pohody a akosi chýba tá polhodinová afterka, ktorú vytvorí publikum vždy po koncerte Bazzookas.

Nasledujú dve diskusie na dôležité aktuálne témy – deti na nete a počasie a zmeny klímy. Na plošine pri Garáži zahrá progresívny rock v podarí kapely Raptor Koch. Počas neho pristane na letisku víťaz tandemového zoskoku a zapadne slnko.

Stmievajúce sa letisko ovládli Billy Barman. Jednoznačne najkrajšia scéna možno aj celej Pohody bola kruhová, v strede postavený strom, okolo neho LED panely. Atmosféru dodávali stojany so svetlami a parostroje. Hity ako Mladým chýba vojna, Doba doba či Sloboda doplnili o nové veci z albumu Zlatý vek. Ten pokrstili netradične – po runwayi prišiel na bicykli Miško Kaščák a “uniesol” platňu do sveta. Kapela sa veľmi tešila, že môže vystúpiť na prázdnom letisku a uvedomovali si, že je to výnimočný zážitok.

pohodaintheair miso billy

Nasledovalo profesionálne video, ktoré nahrala Marina Satti, Grékyňa so sudánskym pôvodom. Vyštudovala Berklee a divákovi na Pohoda in the Air ponúkla zmes svojich pesničiek, tradičných gréckych a balkánskych (napríklad z Bulharska) a posledná bola zaspievaná v jej druhej reči arabčine. Sprevádzali ju štyri vokalistky Fonés a bubeník. Marina má prenádherný hlas a túto jej acoustic session sa oplatí pustiť si.

Na vlnách exotiky sa prenesieme opäť na letiskovú runway, kde stojí Pozdrav Naumanovi, alebo Hľadisko Ilony Németh. Dve tribúny oproti sebe návštevníci Pohody už poznajú. Práve teraz tu svoj vlastný svet vytvorila kapela Neuropa. Perfektne nasvietená scéna medzi songami potemnie a pri záberoch z dronu človek aj zabudne dýchať. Neuropa sedemnásť rokov hibernovala, no toto vystúpenie dokazuje silu skladieb aj ich aktuálnosť. Opäť cítiť zmes nostalgie, oslavy, sily, radosti a smútku. Set obsahuje skladby: Ružena a Mária, Odtnite mu hlavu, Vitajte v našom nápravnom ústave, Vypi si Jožko (k Miškovi Kaščákovi sa pridáva Braňuško Jobus a zo samplu aj Milan Lasica a Július Satinský), Absolutely Stupid a keď už si myslím, že moju obľúbenú preskočili, zaznie Chorochrontochor. Po skončení show nám mikrofóny dopriali ešte Michalove pocity: “Pre nás to bolo fantastické, neuveriteľný zážitok, ďakujem všetkým…” A vo mne jeho slová rezonujú ešte dlho.

No ale človek nestíha vstrebať jeden úžasný zážitok za druhým a spadne mu sánka z ďalšieho zjavu, čo uvidí na svojej obrazovke. Konžania Fulu Miziki nás okamžite upútali farebnými kostýmami a zvláštnymi nástrojmi. Sľubujú veľkú kopu fantázie a rytmiky. Nezaprú nezameniteľné africké rytmy a verím, že rozpohybovali pred obrazovkami všetkých. Hudobníci z Kinshasy sa snažia besnými maskami zahnať démona koronavírusu a nástroje si tvoria z odpadu. Aj názov Fulu Miziki znamená Odpadová hudba. “Africkí Vrbovskí víťazi,” narážajú na nástroje v komentároch diváci. “Toto je presne tá kapela, na ktorú natrafíte po ceste na pivo a zmeškáte headlinera. Dúfam, že prídu o rok,” žiadajú ľudia v komentároch.

pohodaintheair slnko

Nočné vystúpenia ma po týchto silných veciach až tak nezaujali, ale na Pohodu patrí pestrosť a diváci sa tešili na nitrianskych Luvver. Trojica ponúkla naživo hranú tanečnú hudbu v krásne nasvietenej kruhovej scéne s ôsmimi svetelnými panelmi. Jemná hudba nasvietená domodra pôsobila snovo.

Blázniví Belgičania Shht ponúkli groteskné video s niekoľkými pesničkami. Chalani oblečení len v slipoch a neskôr aj bez nich nám ukázali svoj druh humoru a umenia – no nie všetci tomu musíme rozumieť. “Máš na to málo piva,” povzbudzuje nespokojného komentujúceho ostrieľaný návštevník Pohody. V komentovej sekcii sa rozbehne vtipná debata, ako by sme boli priamo na Pohode. “Som napravo od zvukára.” “Dobre, nesiem aj pivo,” kontruje ďalší a vytvára sa tu skutočná pohodová atmosféra.

Garáž prináša na Pohodu metal v podobe post-blackovej kapely Besna. Počas vystúpenia zboku maľuje na Garáž umelec Tomáš Paulen, ktorý je aj autorom projekcie premietajúcej sa na dverách Garáže.

Nočnú atmosféru využíva DJka Nina Pixel, ktorá vystupuje na lokátore. Je pekne nasvietený a veľmi pasuje k produkcii DJky.

Ak ste nestrávili ani Besnu, ani Ninu Pixel, Pohoda vás nešetrí a ide ešte ďalej. V Garáži sa predstaví úspešná noisová formácia 7 minút strachu.

A kto to zvládol až sem, môže si dať vyveštiť, čo ho čaká, v pexesuálnej poradni od Hessa Jašteráka.

Ráno privítame krásnymi zábermi a klavírnymi melódiami slnko spolu s tromi divákmi – Timeou Gregovou, Norbertom Danišom, Martinou Repkovou. Teda vlastne len dvomi, pre technické problémy sa prenos nedokončil. V archíve a na Facebooku však môžeme vidieť celé vystúpenie.

Okrem tohto ide všetko technicky dobre, web je hravý, prenosy doplnené o panorámu či pohľad na pôvodných obyvateľov fungujú super. Aj keď nevedeli, do čoho idú, Pohoda opäť nesklamala a je zárukou toho najlepšieho, čo doma máme. Kto ste tak ešte nespravili, pridajte sa k divákom Pohody aj dnes.

Autor: Martina Jarolínová