Po nahrávaní v Berlíne zamieri kapela Mydy Rabycad na Electro Swing Night v Bratislave

Po nahrávaní v Berlíne zamieri kapela Mydy Rabycad na Electro Swing Night v Bratislave BOMBING 1

Ľúbivé a chytľavé spojenie swingu a jazzu s modernou elektronikou bude znieť v sobotu 10. decembra v KC Dunaj. Hudobná noc Electro Swing Night prinesie na pódium energickú českú kapelu Mydy Rabycad a DJov Marionette a Dayd. Vlani ste s vašou kapelou Mydy Rabycad vydali album Glamtronic.

Aké boli koncerty, ktoré tento album sprevádzali?

Nèro: Chvalabohu, že sú reakcie čím ďalej, tým lepšie. Spočiatku si ľudia museli zvykať na nový materiál, pretože väčšinu pesničiek sme začali hrať až po vydaní albumu.

Žofie: Máme za sebou dve festivalové sezóny s albumom Glamtronic. Pri tej prvej v roku 2015, pochopiteľne, ešte niektorí tápali, ale tento rok už mnoho ľudí poznalo väčšinu trackov a niektorí i texty. Kým vlani ľudia okolo nás prechádzali a zastavili sa, lebo sa im to zdalo zaujímavé, tento rok už šli priamo na nás. Takže veľká spokojnosť.

Festivalová sezóna sa skončila, čím dnes žije Mydy Rabycad?

Žofie: Teraz si dávame jesennú pauzu od koncertovania a sústredíme sa na nové pesničky, ktorých časť budeme už na konci novembra nahrávať v berlínskom Red Bull Music Studiu. Potom sú na pláne nejaké videoklipy.

Hneď potom vás pred bratislavské publikum dostane párty Electro Swing Night. Na čo sa fanúšikovia môžu tešiť?

Mik: Ako vždy vyberieme to najlepšie z oboch albumov a skombinujeme to do poriadneho párty setu, ako to len vieme!

Aký je dnes u vás v Česku záujem o electroswingovú scénu?

Honza: Aby sme boli úprimní, na electroswingových akciách už tak často nehrávame, takže asi nie sme tí praví, aby sme to posúdili. No občas, keď sa takto niekde objavíme, máme pocit, že i keď už je ten hlavný boom minimálne rok preč, tak stále je veľa ľudí, ktorých electroswing baví a chodia naň.

Na tuzemskej scéne vás už dobre poznajú. S akými plánmi ste začali robiť hudbu? Naplnili sa vám?

Mik: Kapelu sme založili na základe priateľstva medzi nami štyrmi (Žofka, Nèro, Honza a ja), pretože aj keď sme sa dlho poznali hudobne i osobne, spoločný projekt nám chýbal a stal sa ním Mydy Rabycad. Chceli sme spoločne robiť hudbu a skrz ňu preniesť našu víziu čo najviac ľuďom. Zatiaľ sa nám to snáď darí, ale myslím si, že je to len začiatok nekonečnej cesty, ako sa neustále zlepšovať. Robíme všetko pre to, aby sme sa nezastavili na jednom mieste. Je to pre nás skvelý pocit a príležitosť.

Nèro: Okrem Mikyho papieriku s vtedajšími cieľmi sme sa tiež neverbálne zhodli, že hlavne nebudeme robiť veci prvoplánovo, že nás to musí vždy baviť a že nebudeme stáť na jednom mieste, ale naopak, že budeme našu hudbu rozvíjať a vyvíjať. Prvý album bol nejaký, druhý úplne iný a tretí nebude výnimkou.

Mydy Rabycad (CZ) je najlepšia swingová kapela u našich západných susedov. Štvorici talentovaných hudobníkov učaroval zvuk klasického jazzu a swingu v spojení s elektronickou hudbou, pretože ide o živú a tanečnú muziku. V roku 2013 vydala kapela svoje prvý album Let Your Body Move, neskôr k nemu pridala druhú platňu Glamtronic.

DJ Marionette (CZ) je elegantný a usmievaný milovník elektronickej hudby, v ktorého setoch nikdy nechýba svižný electroswing. Marionette pri hraní hľadá funky zvuk a oblúkom sa vyhýba nudným a monotónnym trackom. Spolupracoval a spolupracuje so saxofonistami, trúbkarmi, akordeonistami a ďalšími hudobníkmi.

DJ Dayd vo svojej tvorbe kombinuje predovšetkým módny electro swing s prvkami elektronickej tanečnej hudby a melódie legendárnych jazzových bigbandov. V jeho podaní nás čaká tancovačka na plné obrátky, buďte na to pripravení!