Oslava Uprisingu priniesla prekvapenia a legendy

A je to tu. Uprising má 10 rokov! Cez víkend sme toto jubileum masívne oslávili na Zlatých Pieskoch v Bratislave.

Divákov sa zišlo naozaj veľa, zrejme padol úplný rekord v návštevnosti. Bolo to cítiť aj v najdlhšom rade, aký som pred vstupom videla, aj pri nedostatku miesta na parkovanie v širokom okolí. Aj keď organizátori robili, čo vedeli, zdá sa, že areál prekročil hranicu svojej kapacity. Ale priestor je to krásny a obľúbený.

Uprising si pre nás pripravil niekoľko noviniek. Okrem zmeny názvu (vypadlo slovo reggae) a loga sme v areáli videli nové svetelné informačné tabule, detský kútik, k pódiu pribudlo mólo. Zmenilo sa aj stanové mestečko.

Počasie mali chalani na objednávku. Tropické teploty bez jedinej kvapky či vetra umocňovali atmosféru festivalu.

Piatková zábava môže začať

V piatok otvárali hlavný stage Campana Batucada, slovenská bubnová skupina. Vystúpenie bolo ozvláštnené pozvanými hosťami. Na Dancehall Stage prebiehal tanečný workshop Aron Mitu z Jamajky.

Na Main stagei sme privítali Nattali Rize, charizmatickú, milú a talentovanú speváčku a aktivistku z Austrálie. Pred niekoľkými rokmi sme ju mali možnosť vidieť ako frontmanku Blue King Brown na Pohode, a rovnako ako vtedy, aj teraz mala pre nás prichystané posolstvo. Prečítala ho v slovenčine a zožala obrovské ovácie. V publiku sa objavil aj transparent s jej menom. Počas koncertu nás vyzvala, aby sme si zakričali z plného hrdla, keďže každý z nás má jedinečný hlas a spojili sme ich sily dokopy.

Slovenské kapely to roztočili

Uprising 2017 / Foto: Tomáš Ormandy

N3O Akustika vystúpila na Arena Stage a počas koncertu si pre nás pripravila prekvapenie. Zmenili meno a odteraz sa volajú Akustika. Značka N3O ostáva bývalému spevákovi Dominikovi N3O. Takisto naposledy zahrali skladbu Pokojný rast, ktorá ostáva už len Dominikovi. Tomu kapela z Prešova tento pokojný rast zapriala.

Na hlavnom stejdži to zatiaľ odpálila obľúbená slovenská ska kapela Polemic. Bejzo skákal po pódiu a móle, komunikoval s publikom a predvádzal divoké tanečky. 🙂 Polemic za mohutnej podpory divákov zahrali svoj set a asi v polovici prizvali hosťa, nemeckého ska speváka Dr. Ring Ding. Vďaka nemu sme sa dozvedeli, ktorí z divákov prišli z okolitých krajín. Na Uprising priniesol veľkú dávku energie.

Reggae je nielen o hudbe

Uprising 2017 / Foto: Tomáš Ormandy

Roots reggae legenda Alpha Blondy k nám prišiel z Pobrežia Slonoviny s dvomi krásnymi vokalistkami. Hneď na úvod zahrali hit Jerusalem. Svoje politicky a spoločensky inšpirované songy spieva v materčine Dioula, angličtine a francúzštine. Popritom používa aj iné jazyky, ako arabčinu či hebrejčinu. Vyzval nás, aby sme nepoužívali Boha na ospravedlnenie svojich zlých činov. V Tóre, Biblii aj Koráne sa výslovne káže nezabiješ. Blondy šíril svoje posolstvo ako kazateľ – vo svojom vyšívanom modrom kabáte, bielej džalábiji a šiltovke. Postupne sa pýtal publika, či chceme mier. Mier v Libérii, Somálsku, Líbyi, Mali, Stredoafrickej republike, Nigérii, Pobreží Slonoviny, Sýrii, na Ukrajine a medzi Izraelom a Palestínou. Ťažké témy vystriedala pohodová Cocody Rock.

Roztancovaný večer

Uprising 2017 / Foto: Tomáš Ormandy

Headlinerom večera bol jamajský Sean Paul. Aktuálne má vyholenú hlavu a zarastenú tvár. Vystúpil v tričku Granted x Jaded, neprehliadnuteľná bola jeho ťažká reťaz s trblietavými kamienkami. Začiatkom predstavenia si zložil slnečné okuliare, aby mohol komunikovať s publikom. Priniesol si dve sexy tanečnice, bubeníka, DJa, basáka a klávesáka. Predviedol prierez svojich hitov a featuringov ako Cheap Thrills, Rockabye, We Be Burnin’ (Recognize It), Get Busy, Give It Up To Me, I’m Still In Love With You, She Doesn’t Mind (túto odspieval naozaj celú bez pomoci podkladu), Like Glue.

Sean Paul prekvapil covermi požičanými od Enriqueho Iglesiasa (Bailando) aj Eda Sheerana (Shape Of You). Celý čas komunikoval s publikom, rozdával svoje uteráky a strihol si aj slovenské “Ďakujem”. Na pódiu privítal aj kamaráta Chi Ching Ching-a. Jamajčan nechcel odísť z pódia a show predlžoval, ale bohužiaľ nie ďalšími plnohodnotnými skladbami, ale len voľnými melódiami a pokrikmi… Podľa mňa to vystúpeniu dosť uškodilo. Očakávala som, že si prinesie vokalistku hlavne na featuringy, ale tie zneli len z podkladu.

Piatkový večer uzavrel DJ set Austrálčanov Pendulum spolu s MC Verse-om. V sete sa neobjavilo veľa najznámejších skladieb Pendulum. Zato sme počuli aj remix Voodoo People od Prodigy, pri ktorej publikom zjavne ožilo. Pri Tarantule Verse pripomenul, že hlas zo skladby Tenor Fly už nie je medzi nami.

Sobota plná osláv

Ešte horúcejšiu sobotu odštartovali slovenskí miláčikovia Medial Banana. Pripravili si veľa prekvapení. Dnešný deň oslavoval Pokyman 30. narodeniny a sestra Zuzka mu priniesla na pódium jeden z darčekov (zarámované fotky). Poky bol očividne dojatý a vďačný. Nezabudli ani na narodeniny Uprisingu. Pozvali si hosťa Deadlyho Huntu a jeho synčeka Justicea, ktorý mal na pódiu svoju premiéru. Medial Banana v lete vyhlásili experiment #liveyourmusic. Fanúšikovia mohli posielať videá, ako spievajú refrén banánovskej skladby Reggae Muzika. Vznikol tak remake klipu, kde hosťuje Lasky z Pary a speváčka Kristína Tran. Zaspievali si ju spolu aj na Uprisingu a prizvali výhercov z radov fanúšikov.

Macka B je na Uprisingu ako doma

Uprising 2017 / Foto: Tomáš Ormandy

To už sme boli pripravení na našu obľúbenú legendu, ktorá nás navštívila v minulosti už viackrát – Macka B. V pamäti mám jeho farebné africké obleky, tentokrát stavil na kombináciu bieleho pláteného obleku s čiernymi rukávmi, čiapkou a kapsičkou. Spolu so svojou skvelou kapelou Roots Ragga Band priniesli pozitívny vibe, na aký sme u Macka B zvyknutí. Macka B je vegán, dodržiava jamajskú ital stravu, je proti násiliu. Nevynechal svoje hity Never Played a 45, Bob (Everybody Loves Bob Marley – zaspieval ju Bobovi, nech je teraz kdekoľvek), Cucumber, I Don’t Like Reggae, nesmela chýbať vegánska hymna Wha Me Eat a pri Warrior Style si zmeral sily a rýchlosť s bubeníkom. Publikum potešil svojím slovenským “Ahoj!”.

Z Ukrajiny k nám prišlo obnovené duo kamarátov 5’nizza. Pokojnejší a minimalistický koncert s akustickou gitarou, kopákom a dvomi vokálmi odspievali striedavo v angličtine aj ukrajinčine. Nezabudli ani na slovenské “Ďakujem”. V polovici skladieb sa k duu pridal basák a počuli sme aj beatbox. 5’nizza zahrali aj Marleyho skladbu Sun Is Shining.

Medzitým na Arena stagei vystúpila dcéra legendárneho jamajského speváka Dennisa Browna, Marla Brown s kapelou Next Generation Family a so svojím roots reggae.

Legendy na scéne

Uprising 2017 / Foto: Tomáš Ormandy

Headlinerom sobotnej noci bola legenda najväčšieho formátu – kapela samotného Boba MarleyhoThe Wailers z Jamajky. Na Uprising prišli ôsmi hudobníci združení okolo Family Mana z pôvodnej zostavy. Počuli sme zásadné hity, ktoré formovali reggae, a duch Marleyho bol s nami. Hlavný spevák Josh David Barrett sa v pohyboch, gestách a niektorých uhloch podobá na Boba a tak nie je zložité predstaviť si, že tu je. Natural Mystic, Rastaman Vibration, Buffalo Soldier, Three Little Birds, One Love, I Shot The Sheriff, Trenchtown, Get Up Stand Up, Jammin’ v predĺžených koncertných verziách, ale aj nové skladby The Wailers oslavujú sviatok reggae a prinášajú obrovské emócie každému fanúšikovi reggae.

Potom vyjdu na pódium tvorcovia Uprisingu, Rasťo a Sveťo, krásni skromní chalani, ktorí akoby ani nemohli uveriť tomu, čo stvorili a čo vidia pred sebou. Poďakovali za priazeň ľuďom a dúfajú v ďalšie desiatky rokov spolu s Uprisingom. Na oslavu jubilea, ale aj na pamiatku Boba Marleyho, najväčšej legendy reggae požiadali publikum rozsvietiť všetky svetielka, ktoré malo poruke a tak sme vzdali hold kráľovi reggae za tónov jeho Redemption song. Mnoho očí neostalo suchých. K oslave sa opäť pridali hudobníci z The Wailers, aby dokončili koncert nesmrteľnými skladbami Lively Up Yourself, Could You Be Loved a Exodus.

Rozlúčka s obľúbencami

Uprising 2017 / Foto: Tomáš Ormandy

Slovensko miluje Irie Révoltés. Boli u nás už niekoľkokrát, len na Uprisingu piatykrát, no naposledy. Už od minulého roka vieme, že Irie sú na svojom rozlúčkovom turné IRIEvoir a rozhodli sa ukončiť svoju kariéru v skupine. Nie je však dôvod na smútok, ich hudobné kariéry pokračujú inými projektami. Ako fanúšikovia sme sa spojili a rozhodli sa chalanom poďakovať. Niekoľko stoviek ľudí si do publika zobralo symbol Irie Révoltés, biele uterákmi, s ktorými sa počas skladieb točí nad hlavami. Keď hudobníci vyšli na pódium, bol to neskutočný pohľad! Počas celého koncertu sálali z pódia dávky obrovskej energie a v publiku to len vrelo. Vo vzduchu boli ruky, nohy, uteráky a neodmysliteľné vlajky, všetci spievali z plného hrdla. Zabudnite na fitko, príďte sa spotiť na koncert Irie!

Počuli sme všetky hity, ako Ruhe vor dem Sturm, Allez, Resisdance, Jetzt, Continuer, À tout prix, Jamais, Soleil, Ska, Citoyen du monde, Antifaschist, Il est là, Rebelles, Fäuste Hoch, Explosion… Pri Merci vyšiel na pódium Poky a zarappoval strofu, za čo mu uznanlivo prikyvoval aj Mal Élevé. Spolu zmenili Merci za slovenské Ďakujem a zablahoželali Pokymu k narodeninám. Pred Antifaschist bratia Charlemoineovci priniesli vlajku so slovenskou Antifašistickou akciou. Rozbalili aj (opäť slovenskú) vlajku Povstanie pokračuje. Nesmela chýbať ani vlajka Refugees Welcome. Kto by si aj nebol istý, message Irie Révolés sršala z každého centimetra pódia. Mal Élevé a Carlito sľubovali pred koncertom obrovskú energiu, ale toto bola explózia! Pevne verím, že aj po ukončení Irie Révoltés o toto neprídeme a niekedy niekde si to budeme môcť zopakovať.

Tak zas o rok

Program na hlavnom stejdži uzatvára skvelý Zion Train. Ďakujeme po desiatykrát Rasťovi, Sveťovi a celému organizačnému tímu za túto nádhernú bodku za letom. Oslava plná prekvapení, emócií, veľkých mien a skvelej hudby je nateraz za nami. Poďme do ďalšej desiatky. Ešte raz všetko najlepšie!

 

Autor: Martina Jarolínová
Foto: Tomáš Ormandy