Nouvelle Vague priniesli do Bratislavy francúzsky šarm

Nouvelle Vague priniesli do Bratislavy francúzsky šarm BOMBING

Minulý štvrtok zavítala do bratislavskej Starej tržnice francúzska formácia Nouvelle Vague. Speváčky sa neustále menia a tak sme boli zvedaví, kto sa nám v Bratislave predstaví. Nakoniec nimi boli Francúzka Melanie Pain a Liset Alea, kubánsko-amerického pôvodu. Myslím, že väčšina ľudí bola pravdepodobne spokojná s obsadením, nakoľko Melanie je jednou z najobľúbenejších speváčok Novelle Vague.

Pred koncertom som si našla najčerstvejší setlist zo septembra 2015, ktorý bol skoro identický, len jednotlivé piesne boli poprehadzované. Jediná zmena bola, že namiesto songu Ca Plan Pour Moi zahrali Killing Moon hneď na úvod. Fanúšikovia sa mohli potešiť vypaľovákmi ako The Forest (The Cure), Ever Fallen in Love with (Buzzcocks), Just Can’t Get Enough (Depeche Mode), This Is Not a Love Song (PIL), ktoré tvoria neodmysliteľnú súčasť 80-tych rokov. Obecenstvo si na pokyn Melanie zaspievalo pieseň Love Will Tear Us Apart (Joy Division) a na jej spokojnosť pridalo aj dostatočné decibely. Do tanca vyzvala pri piesni Dance with me (Lords of the New Church), hoci fanúšikovia mali veľmi málo priestoru na tanečné kroky, ktoré speváčky predvádzali.

Na pódium speváčky nabehli v balonových kabátoch, Liset v krémovom, ktorý doplnila chic klobúkom a čiernymi topánkami na vysokých podpätkoch. Melanie jej kontrovala v červenom baloňáku. V sále bolo dosť teplo, a tak po úvodnom Killing Moon, v originále od Echo and the Bunnyman, odhodili kabáty a nám sa naskytol pohľad na Lisetine krátke čierne sexi šatičky s masívnym náhrdelníkom a Melanin čierny plisovaný outfit s netopierými rukávmi a sieťovanými pančuchami.

Melanie spievala tie jemnejšie piesne pre svoj príjemný dievčenský hlas. Liset s prekrásne zafarbeným hlasom skôr tie rýchlejšie, plus napodobňovala trúbku a predvádzala temperamentné tanečné kreácie, pričom používala aj rôzne pomôcky, ako napríklad kožený opasok na zviazanie rúk a previazanie očí a úst. Obe dievčatá zahrali po jednej piesni aj na bubnoch, tamburíne a iných perkusných nástrojoch. Asi v polovici predstavenia si zhodili topánky, ktoré im asi už spôsobovali bolesť a už do konca predstavenia tancovali bosé. Vyzvali tak urobiť aj publikum, pretože pre ženu je to najlepší pocit – zhodiť topánky.

Liset si zalaškovala s obecenstvom a bola dosť divoká pri piesni Too Drunk to F***, pred ktorou si obe popíjali nápoje, ktoré mali byť podľa ich slov alkoholické. Jednu z posledných piesní zaspievala na kolenách gitaristu a nakoniec si vysadla na zábradlie, ktoré neskôr preliezla a na pleciach jedného šťastného fanúšika sa nechala odniesť do stredu davu. Ten ju potom pekne priniesol aj naspäť a bodyguardi jej pomohli na pódium.

Fanúšikovia sa nemohli sťažovať ani čo sa týka prídavkov. Po masívnych ováciách a vyvolávačkách sa vrátili a zahrali ešte 3 piesne a rozlúčili sa. Niektorí fanúšikovia ešte postávali pred pódiom a od technikov si vypýtali setlisty, ktoré tam po nich zostali. My s priateľkou sme nazreli do zákulisia, kde sa kapela rozprávala a fajčila. Kývli sme na Liset a naznačili jej, že by sme sa radi odfotili. Po chvíľke obe vyšli spolu aj s gitaristom a odfotili sa s nami aj so zopár ďalšími fanúšikmi. Boli veľmi milí a zanechali v nás skvelý pocit a tiež úžasný kultúrny zážitok plný francúzsko-kubánskeho šarmu.

Text: Tigerlily
Foto: Martina Jarolínová